Jump to content

Covoras/mocheta portbagaj


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Anul trecut mi-a curs niste ulei pe covoras si s-a umflat mocheta de pe el. ;)

Unde as gasi ceva mocheta cu aceeasi textura pe care s-o lipesc in locul celei vechi? Dupa cum se stie, are si un placaj intre 2 straturi de mocheta.

Partea de sus s-a umflat din cauza uleiului. Se vad "dealurile" clar in poze.

Am cautat la un magazin de mochete dar nu era nici macar pe-aproape ca textura si nuanta.

img0056o.th.jpg img0057h.th.jpg img0058c.th.jpg img0059x.th.jpg

Stiu ca o sa ziceti sa cumpar alta, dar... e prea scumpa pentru bugetul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, vezi la dezmembrari numai ca acolo arunca piesele murdare in portbagaj. Stiu eu un B5 la dezmembrari in Tg. Mures daca te intereseaza maine iti dau un nr de telefon.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asta e problema. Greu gasesti una buna, si la pret accesibil pe deasupra.

Insa eu cum sant mai "bagaret" in toate, vreau sa schimb doar mocheta de deasupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia-ti tavita direct...fara stress ..e la 150 lei acopera tot portbagajul ....si e chiar utila.

Eu decand am luat-o de le themircea (de pe forum) sunt mai mult decat multumit

te pupa tata si ;) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut alea. Problema e ca pe mine ma iau dracii cand o stiu ca-i asa mocheta aia, chiar si sub tavita, daca ar fi.

Si avand "dealurile" alea pe ea, nici tavita n-o sa stea, ca acolo o va impinge mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pui peste mocheta ceva greu si plat si poate isi va reveni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost primul lucru care l-am facut. Inca iarna mai sta cumva, dar vara, cand e cald se umfla de iti vine s-o arunci. Practic s-a intins si de-aia se umfla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de la Real un suport (in care poti pune scule, sticle, bidoane de ulei...etc), este gri si are ca sistem de prindere arici pentru mocheta pe spate si sub el. Daca nu sti cum arata o sa incerc sa-i fac o poza maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt cateva Passat-uri in aria Dezmembrari sedan si cred ca poti cumpara una in stare acceptabila. Numai Bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, varianta lu tata cu tavita e cea mai buna, iar sub ea nu lasi mocheta ta umflata, ci cumperi o bucata de mocheta obisnuita (cea mai ieftina) de la orice magazin de profil, o decupezi exact dupa forma celei originale, o pui acolo, pui tavita peste ea si va iesi ceva lux!!! Si io am tavita si sa stii ca e intr-adevar f. practica si nu strica aspectul..... Bafta oricum! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am pus cuciuc decupat pe forma mochetei si multi ma intreaba daca asa e din fabrica. Poti sa pui si tu unul, iar sub el poti pune cam orce fel de mocheta care iti place (poate chiar ceva mai dur, mai rezistent).

Oricum, bafta in a gasi una originala! By!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covorasul original are placaj in el ca sa acopere zona unde vine roata de rezerva.

Am ajuns la concluzia ca nu prea am sanse s-o repar. Voi gasi un covoras second in stare buna si atunci va fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Foarte greu gasesti mocheta de jos, eu a trebuit sa schimb toata mocheta din portbagaj si nu am gasit nicaieri mocheta de jos in stare buna....

In locul de la roata de rezerva nu este un placaj in mocheta , este o nucata de plastic care are forma in asa fel incat sa vina la fix peste roara de rezerva, eu ma gandesc sa caut o mocheta asemanatoare cu cea din portbagaj sa o tai dupa dimensiunile si forma mochetei veche si sa lipesc cumva plasticul pe noua mocheta, sau mai simplu, cumpar o vaita de portbagaj si o pun asa fara sa mai pun mocheta sub ea, oricum nu o sa se vada mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sper ca postez bine ...

nu stiti cumva cum pot da jos covorasul sau mocheta din spate la un passat b5.5 2001 variant ???

am tot incercat dar nu reusesc nicicum , are niste cleme ceva ...

multumesc anticipat !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rabateaza scaunele, prinzi de marginea dinspre ele si ridici in sus. eu asa am facut. nu sunt cleme e o lama de plastic care intra intrun sant. (parca asa tin minte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de la Real un suport (in care poti pune scule, sticle, bidoane de ulei...etc), este gri si are ca sistem de prindere arici pentru mocheta pe spate si sub el. Daca nu sti cum arata o sa incerc sa-i fac o poza maine.

Pune si tu poze cu suportul ala, ca ma interesaza si pe mine. Nu de alta, dar am o gramada de chestii prin portbagaj si nu stiu unde sa le tin. La Golf V avea multe compartimente sub mocheta din portbagaj, dar la Passat nu prea sunt solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt topic nu caut, merge ce vraeu eu sa intreb si aici! :rolleyes: Stie careva de unde pot comanda vinilin sau plush?! Vreau si eu sa imi reconditionez plafonul! Si Cosmine, ma iau de mana cu tine, am schimbat uleiul acum doua zile, si ghici ce am pus sub mine sa nu ma murdaresc? exact, covorasul din portbagaj! :icon_thumright: cand am desfacut surubul de la baia de ulei, exact pe el si pe mine a curs (a fost prima oara cand am schimbat un ulei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti intreba la firmele care se ocupa cu montajul tapiteriilor din piele pt auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!