Jump to content

Faruri Passat B5.5


mdol
 Share

Postare recomandată

Mi-am montat si eu xenon, in schimb eu am taiat dopul de pe fiecare bec ( xenon )  pentru ca nu aveam cum sa pun suportul in care sa stea becul ( nu cred ca dauneaza cu ceva asta ) in schimb in farul din stanga dupa ploaia asta, l-am gasit aburit, cert e ca eu nu am gaurit capacul ala de cauciuc care intra la lupa, am scos firele pe dupa el si l-am prins cu un soricel lung, banuiesc ca asta e si problema, dar ma gandesc ca poate si aerisirile din far o fi infundate, ele unde sunt localizate, sub far ? Oricum problema cu firele trase pe langa capacul de cauciuc o voi rezolva astfel ( silicon sanitar transparent pus exact in zona unde sunt firele, ca sa fie perfect etans si sper eu sa scap e condens dupa. In prezent trebuie sa las sa se duca condensul definitiv din far si dupa sa fac "schema" cu siliconul ? sau o pot face linistit si in timp, la soare, condensul se va duce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica aerisirile farului, condensul se duce. Vezi poate lipseste dopul de pe carenajul rotii din stanga. Pe acolo apa este aruncata direct in spatele farului. Si scut la motor sa ai.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific aerisirile cat de curand, in functie de timpul pe care il voi avea, intre timp am pus silicon sanitar ( am etansat bine de tot locul la capacul de cauciuc ). Astept sa se duca condensul intr-o zi cu soare, ca in ultima perioada am cam dus dorul si voi vedea rezultatul, sa speram ca va fi unul favorabil, scutul este intreg, dopul de pe carenajul rotii sincer nu m-am uitat, acum este deja prea tarziu, maine cand ajung la masina ma voi uita special sa vad daca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut !

Poate cineva sa posteze din nou diferentele si eventual modificarile pentru farul de Uk si cel de europa?.

Nu mai sunt viabile link-urile existente de acum 2 ani.

Ma intereseaza mai mult pentru a deosebi un far sh de anglia fata de U.E .sa nu ma pacalesc sa dau bani degeaba.cand al gasesc la dezmembrari.

Multumesc frumos!

Modificat de kills1402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferentele in primul rand sunt date de codurile scrise pe eticheta (daca mai exista) ce este lipita sub ele

3B0941015AN  far stanga - pentru circulatie pe dreapta

3B0941016AN far dreapta - pentru circulatie pe dreapta

 

3B0941015AP far stanga - pentru circulatie pe stanga

3B0941016AP far dreapta - pentru circulatie pe stanga

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Domnilor, am si eu o dilema;

urmeaza sa plimb Passat-ul B5.5 din dotare prin Anglia, si cred ca se pot regla farurile Xenon OEM ca sa nu orbeasca soferii de acolo, citez din SSP 251:

"For trips in countries where vehicles drive on the left-hand side of the road, both these

headlights can be adjusted from asymmetrical low beam to symmetrical low beam.
Please note the information given in the Workshop Manual."
 
Am crezut ca informatia de la postul #36
se aplica, dar la mine cand dau jos capacul din spatele farului, nu vad nici o piesa similara cu ce scrie acolo... de altfel, dupa ce desfac capacul ala am acces doar la becul de pozitii si faza lunga, din cate imi dau eu seama. 
 
Stie cineva cum se poate regla? Este ceva de reglaj in partea din spate a becurilor Xenon, unde practic nu pot sa ajung? (cred ca trebuie data jos bara, sau scos farul, sau nu stiu cum se ajunge acolo).
 
E mai simplu altfel? Sa opresc la prima benzinarie in UK si sa cumpar folii, ceva, ce or avea pe acolo? Habar n-am cu ce se mananca, dar ma gandesc ca n-o fi rocket science cu foliile alea.
 
Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza din postul 36 este de la farurile cu halogen. La farurile cu xenon langa capacul de la faza lunga este un dop rotund care trebuie scos si vei vedea o piesa din plastic maro deschis cu cap hexagonal care trebuie data in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare !

Am si eu o intrebare !

Am un Passat B6 din 2006 adus din Anglia , ce stiti de faruri ?,ale mele sunt cu lupa , trebuie schimbate sau pot sa fac ceva modificare sa fie de europa , Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai clapeta, ca la alte modele - sa le poti transforma - daca le schimbi ansamblul lupelor, cu unele de la masini cu volan pe stanga - da... va merge.... dar iti e mai usor sa inlocuiesti farurile - daca vrei sa faci RAR-ul cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate reseta la computerul de bord din mile in km? si se poate sa imi afiseze consumul in l/100km?Multumesc

 

Este vorma despre un Passat 2006 model b6 2.0 TDI , si are calculator mic !

Modificat de Myk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar numai din codare, cu VCDS-ul sau alt tester compatibil. La codare, il treci pe Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar numai din codare, cu VCDS-ul sau alt tester compatibil. La codare, il treci pe Europa.

 

Iti multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vin si eu cu o intrebare la care nu am gasit un raspuns clar. Farurile cu lupa de pe Passat B5.5 se potrivesc la Passat B5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am un passat din 2004 cu faruri cu bec halogen. Nu mai eram multumit de lumina pe care o faceau. La indemnul unui prieten mi-am cumparat de pe olx faruri hella cu xenon pe faza scurta si le-am montat. Dar faza scurta bate foarte jos. Le-am ridicat putin din cele doua reglaje cu hexagon de 7 dar tot nu sunt multumit de ele. Ce as putea face?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le reglezi in service pe aparat si o sa bata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masinile cu xenon din fabrica au auto-leveling. La mine nu se ridica becurile cand aprind faza scurta. Si reglajele sunt la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva imi scapa. 

Ce treaba ai tu cu autoleveling-ul daca ai faruri normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca voi puneti faruri cu xenon original trebuie sa faceti si instalatia electrica cu cei 2 senzori de la roti si calculatorul de xenon. Altfel nu are cum sa mearga,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

discutiile sunt avansate pe acest topic pentru ceea ce ma intereseaza. Sper totusi sa nu fi ratat subiectul care face referire la ce am nevoie.

Caz: faruri mate, nu am incredere in polish (am incercat odata dar nu sunt multumit). La ultimul bec schimbat mecanicul a spus ca nu am nevoie de becuri, oricum nu se vede nimic.

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie de unde pot cumpara faruri cat de cat accesibile dar fara sa iau un lucru pe care sa-l schimb in 2 luni.

Am gasit ceva pe OLX: http://olx.ro/oferta/faruri-passat-3bg-b5-5-ID3V1My.html#0b278c3a40. Nu-i fac reclama, poate sa gaseasca oricine acolo. Vreau doar sa stiu daca sa dau banii sau nu. Produsul e nou si e ok la pret.

Masina: passat b5.5, 2002, 1.8T

 

Multumesc,

Alexandru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porcarii, nu bat nici pe sfert fata de cele originale vechi.

Ori cauti pe original mai bune, ori le polisezi pe ale tale, dar temeinic, cu smirghel si masina de lustruit cu polish. Daca oglinda e ok, faci treaba. Pui dupa aceea becuri de calitate si ai obtinut maxim. Farurile la generatia B5 B5,5 sunt slabute, la logan sunt lux prin comparatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-au cum sa fie noi, doar sa fie de furat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Sunt made in taiwan, noi, de aici si pretul. Mai bine unele SH  ok si polishate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!