Jump to content

Vibratii la franare


merlin__wizard
 Share

Postare recomandată

Am vibratii si bataie la roata din dreapta fata la viteza mare,si atunci cand franez brusc troncane ceva usor.niste bilute parca s ar freca intre ele la ruliment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
dralexandru

Salutare

Cred ca de acceasi problema cu discurile ovalizate ma lovesc si eu.

Am 65k km iar cand apas frana usor simt si in volan trepidatiile.In schimb la frana brusca se comporta exemplar.

De cateva zile insa ceva s-a agravat(am inotat prin Crangasi la o ploaie torentiala) ,in sensul ca atunci cand iau piciorul de pe acceleratie fara sa apas frana se aud niste zgomote tare ciudate.Sa fie oare tot de la discuri?

Dimineata din Ghencea pana la Unirii(cca 10km) nu s-a auzit nimic ,insa de acolo si pana la munca m-a terminat zgomotul.Am dat un ochi pe langa ea dar nu vad nimic nelalocul lui.

Pana sa ajung la service,PLS HELP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Colegii, la mine in afara ca trepideaza, daca franez pana la viteza mica, intre intervalul 140 - 110 km/h, huruie foarte tare... Exact ca la tren..se simte ceva de genul fier pe fier..nu stiu..e un huruit foarte puternic. Mentionez ca senzorul la placute nu e aprins. Imi poate spune cneva de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de placute noi,s-au dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se uzeaza uniform placutele si poate sunt uzate doar cele din spate sau doar cea de pe fata care nu are senzor, cred ca cea din partea pasagerului nu are senzor, dar asta se poate verifica si vizual daca ai janta de aliaj si la demontare daca ai janta de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am verificat si m-am gandit ca pot fi placutele, dar... mi s-a parut ca ar fi prea banal sa aiba ceva de la placute ..adica ma asteptam sa fie ceva mai complicat..de aia nu am verificat :) Multam!

Imi poate recomanda cineva niste placute mai bune!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa buget, de la TRW si ATE in sus orice este acceptabil, durabil si bun.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi vibratie in volan la frinare si masina are 170000 km .Banuiesc ca sunt discurile ca daca apas usor pedala se simte cum vibreaza volanul .Intrebarea mea este daca pot face 1500 km cu ele asa pina ma intorc in tara ?Are ceva repercusiuni asupra directiei sau subansamblelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu gasesc logica. La viteza mare, la franare huruia si trepida volanul. Am pus pe fata discuri noi Ate, placute noi Ate, cauciucuri noi noute, echilibrate perfect si acum la franare nu mai huruie, dar trepidatia volanului nu a disparut! Ce ar mai fi de schimbat sau reparat? Ma deranjeaza enorm aceasta problema. Fac drumuri lungi, pe autobanda, viteze mari si e nasol tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stai cu articulatiile? Toate OK? La montarea discurilor s-a avut grija sa curete suprafetele de asezare? S-a masurat bataia maxima admisibila la disc (orice produs poate fi -chiar daca e de la 1 furnizor de top- necorespunzator )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e drept ca nu s-a masurat bataia maxima admisa. Suprafetele sunt curate, discurile bine prinse si asezate iar articulatiile, nu am nici o problema, nu bate, nu trancane nimic la ea! Le-as da iar jos, as lua operatiunea de la capat. Nu stiu, dar numai suport problema si sigur are se efecte secundare asupra directiei. Toate aceste vibratii, in timp vor afecta ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor,

Si eu am avut problema cu vibratiile la franare, am schimbat discurile si problema s-a rezolvat. Mentionez ca mie imi tremura si pedala de frana in momentul franarii,

Eu am pus discuri TRW si sunt foarte multumit,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hypericum asa aveam si eu vibratia pedalei si a disparut odata cu schimbarea asa se manifesta discurile ovalizate. Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am un prieten care a schimbat la 65.000 km discurile de frana, apoi la 73.000 km pt ca incepuse sa-i vibreze volanul/masina. Primul set de discuri a ajuns la producator (TRW) care le-a refuzat garantia probabil pt ca nu au fost montate la Porsche sau alt dealer mare.

Acum la 87.000 km intampina aceleasi probleme de trepidatii atat in volan cat si in masina. Acestea apar doar la franare de la o viteza mai mare de 70km/h

Nu cred ca e de la jante pentru ca a patit asta atat cu cele de aliaj, cat si cele de tabla (iarna)

Discurile au fost de fiecare data TRW.

De adaugat ca dupa schimbarea discurilor vibratiile au incetat numai ca sa reapara dupa cateva mii de km.

Idei? Solutii?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
nuclearul-vio

Oare intre timp nu a mai avut nimeni probleme cu franele? Ma confrunt si eu cu o vibratie la franare (o falfaiala ca sa zic asa). Ce discuri recomandati? ATE sau BREMBO ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi patanie si la mine cu ovalizarea discurilor. Am pus discuri ATE si cand a dat caldura parca s-au topit. Au inceput sa fuleze din ce in ce mai tare pana a inceput sa mearga masina de ziceai ca am rotile patrate pe fata. Discurile au venit in cutii cu holograma pe ele cica originale. Set 4 discuri cu placutele tot de la ATE. Curios lucru ca am mancat intr-o luna 1mm din ele. Erau terminate. Costul distractiei 990 de lei. S-au inlocuit cu discuri Brembo 260 de lei(abia m-am lasat convins sa nu pun din alea turcesti cu 50 de lei) care in primii 20 de km scoteau fum cand franam. Acum totul e bine. Dar ca sa fiu corect ATE franau mai bine un pic dar ma lipsesc. AM facut 5000 d km cu ele si parca aveau 30000. Inca ceva faza cu ovalizatul de la balti e o mare minciuna a producatorilor.Cei care au avut dacie stiu la ce ma refer. Sunt multe masini vechi si atunci trebuie sa producem mult si prost. Distractie placuta cu inlocuitul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil ca doar la 50000 km sa se ovalizeze dscurile pe fata? Sau vibratia poate fi la franare din cauciucuri?

am alta masina si am schimbat primele dsicuri la 240.000km

la ultima revizie mi s-a spus ca am trecut prin apa cu dsicurile incinse. Oi fi trecut si ?la fiecare balta schimb discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil..... daca vibratiile apar numai la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avut o interventie la vreo roata sau ai luat o groapa serioasa arunca un ochi si pe aici

http://vwforum.ro/topic/16757-discuri-frana-si-placute-inlocuire/page__view__findpost__p__1865045

inainte sa dai banii pe discuri si placute.

Chestia cu balta nu prea o cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de putin timp am si eu aceeasi problema cu trepidatul la franare. chiar daca mergeam tare sau incet (fie ca franam de la 160 sau de la 80) tot aveam trepidatii.

am fost ieri sa echilibrez rotile.... trei din ele erau pe 0, iar una avea 0,15 abatere. (cu ocazia asta am facut si niste poze)

Insa...am inlocuit o roata de pe spate cu una de pe fata (care nu mergea perfect drept) si acum parca nu mai trepideaza la fel de puternic.

sa fie oare de la anvelope? (e drept ca trebuie sa le schimb dupa vara asta) sa fie discurile? (cu ochiul liber nu imi dau seama)

Daca merg la Quark in TM imi cere 130 lei pt constatare.

http://imageshack.us/photo/my-images/833/20120731162520.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/585/20120731162709.jpg/ (spate)

http://imageshack.us/photo/my-images/825/20120731164139.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit acest topic si ma regasesc si eu pe undeva acolo la mijloc asa ca vin cu urmatoarea nelamurire:

Pentru masina din semnatura - Discurile sunt la 75% din viata , placutele sunt al doilea set schimbat - Original luate din germania cand am luat masina schimbate de 30.000 km si inca au peste jumatate carne pe ele. ( deci discurile si placutele sunt in floarea vietii) si nu au buza gen"capac de oala" !

Problema este ca la unele franari mai bruste simt niste vibratii in pedala de frana in urmatoarele situatii :

- Masina incarcata 4 persoane+ bagaje La VALE Vibreaza(viteza 60km+) ( nu totdeauna se manifesta)

- Masina incarcata 4 persoane+ bagaje - Drum Drept ( orice viteza) - NU vibreaza !

Volanul nu se misca nici 1 mm - sta foarte fix , jante drepte si echilibrate in ambele situatii !

Vibratul este comparat cu intratul ABS-ului dar exponential mai putin efect .

Am observat asta acum 1 luna pe Transalpina , la coborare a facut aproape la toate curbele .

saptamana trecuta am fost la Babele la cabana cu masina si aceiasi situatiae , tot drumul nimic , doar la coborare a facut de cateva ori.( nu totdeauna ) ( tot conditiile date , 4 persoane + bagaje)

We asta care urmeaza o sa merg cu masina goala pe zona brasov , sper sa dau un raport pozitiv.

Din tot ce am citit ma regasesc la faza cu racitul discurilor brusc in sensul ca , la revenire in bucuresti acum 3 saptamani m-am oprit direct la spalatorie si am observat cum iese abur din zona discurilor fata si spate. Stil de franat foarte temperat ( batranesc) :)) .

Voi ati mai patit asta ? Aveti idee de la ce ar putea sa fie? Ideea este ca nu e deranjant , dar sper sa nu fie ceva grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..ceva de genul asta am patit si eu..adica imi trepida cand franam..la mine insa era si volanul..si am schimbat discurile si placutele si nu am mai avut treaba dupa..posibil sa se fi ovalizat discurile..de la diferente de temp,la mine cica din cauza asta a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am luat recent masina si observ ca are trepidatii la franare, mai rare sau mai dese, in functie de viteza la care sunt.

Pozele sunt facute cand am schimbat anvelopele, nu sunt de prea buna calitate, poate nici unghiul...dar, discurile spate cred ca sunt terminate, iar cele fata, nu stiu ce sa zic...

Cand apas frana de picior, actioneaza doar sistemul de franare de pe fata? Pentru ca acolo ar trebui sa fie problema.

Mentionez ca discurile mai oxidate sunt cele de pe spate.

post-113284-0-52665100-1354611125_thumb.

post-113284-0-10707600-1354611128_thumb.

post-113284-0-84922100-1354611130_thumb.

post-113284-0-47896100-1354611133_thumb.

Modificat de scarr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai o problema la sistemul de franare si de acolo ai si vibratiile. Puntea spate e cea cu probleme, iar eu as schimba de urgenta placute+discuri+ REVIZIE LA ETRIERI

nu te juca cu franele, ca din ceea ce vad eu in poza nu franeaza deloc spatele, iar discutrile sunt distruse.

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare...pentru cei care au mai schimbat discuri sau sunt in domeniu

la vw bora...tdi,care ar fi cele mai ok discuri frana fata ca si calitate si pret!!??

ma refer nu tiganeli dar nici bani gramada pentru X performante si eu folosesc masina zilnic si absolut normal,comun

as vrea ceva striate(pentru aspect mai mult)dar nu neaparat

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!