Jump to content

Geamuri fumurii si polish


AML
 Share

Postare recomandată

Am nevoie de parerile voastre. Vreau sa-mi pun folie pe geamuri si am nevoie sa ma indrume si pe mine cineva de care sa-mi pun si unde. Am nevoie si de un polish exterior. Ce ma sfatuiti? Unde sa merg? Experiente fericite cu folia pe OII?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu sunt mul;te prezentate in aria masina mea fara folie , oricum daca ar fi ne indruma auras imediat catre folie :icon_cool:, acolo ai putea vedea cateva cu folie poate chiar pe culoarea ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si jante pe 17 cu buza sau vreo combinatie cu spite vopsite, da. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar folia mi se pare o chestie de copii mici sau "baieti" de cartier.

Creste riscul de accident, creste oboseala la volan, si - personal - mi se pare lipsita de bun gust. Desigur e o optiune personala.

Cu polishul, cel mai bine e sa citesti singur ce implica si care sunt riscurile. Dupa aceea, ar fi bine sa masori grosimea vopselei inainte de a incepe polishul. E un tip pe computergames (cred ca de pe clubford) care face asta cu 40Ron, poate reusesti sa negociezi ceva la pret. Functie de grosimea stratului de vopsea, iei decizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, folia e ca o camasa cu swarovski.

Experienta placuta cu polish la Expert-Detail. Am avut capota si aripile fata absolut VARZA si mi-au facut-o de zici ca e noua. 200RON trei elemente de caroserie, la jumatate ca pret de o revopsire pe casco (cu franciza obligatorie de 100Eur).

Nu mi-as face griji de grosimea vopselei decat daca ai revopsit deja piesa. Vopseaua originala este de cateva zeci de ori mai calitativa si mai rezistenta decat orice alta vopsea aplicata de un service. Orice revopsirea implica vopsea din categoria "de retus" iar ca procedeu tehnologic, este la ani lumina mai slab decat vopsirea din fabrica.

Eu am fost mai mult decat multumit si incantat ca nu a trebuit sa o revopsesc.

Bine, la mine au iesit complet cam 90% din zgarieturi, ramane doar ce este in relief, dar nu se mai vad decat din anumite unghiuri in lumina potrivita. Pe mine ma ajuta culoarea (gri metalizat) care spre deosebire de negru, este in cealalta extrema ca toleranta la orice fel de agresiuni asupra masinii. Pun si cateva poze sa vedeti cat de praf era initial.

P.S. Nu va recomand sa v-o faceti la "un baiat pasionat" pentru ca economisiti 50-100RON neapaland la profesionisti si dupa aia ramaneti cu "rotocoale" in reflexie pe vopsea care o sa va aminteasca in fiecare zi cu soare cat costa zgarcenia.

post-19790-1237098311_thumb.jpg

post-19790-1237098314_thumb.jpg

post-19790-1237098317_thumb.jpg

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca polisezi negru iese ca o cizma, mai bine vopsire, vopseaua de fabrica la skoda cred ca este cea mai proasta si cea mai subtire, daca la grosime aia de la noi e mai slaba inseamna ca au dat doar un strat sau nici pe ala.

Orice revopsire face stratul de vopsea mai gros ca de fabrica.Nu sunt adeptul polish-ului dar sunt pt folie .

O folie buna nu te deranjaza in nici un fel ci protejaza de caldura de soare de ochii altora dupa furat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GunX, am patit acelasi lucru si eu, si tot cu aripa dreapta fata. La vremea aceea masina mea avea o luna (niste aurolaci care au stat rezemati de masina, aceasta fiind prafuita, va dati seama cum au facut-o). Am polisat-o (operatiunea am facut-o eu), si a iesit chiar bine. Culoarea masinii este tot gri. Acum cateva luni am gasit-o jdrelita pe partea stanga. Uite ce a iesit dupa polish: http://vwforum.ro/index.php?showto...51215&st=20 (post 24). Zilele trecute am gasit zgariata usa stg.spate, trebuie sa o polisez si pe aia, zgarieturile sunt superficiale si iese sigur la polish. Cand ai masina in Bucuresti este imposibil sa nu ai cel putin o zgarietura. Tot anul trecut am revopsit usa stg.fata la Brady, aia a fost zgarietura adanca, facuta cu intentie, nu avea cum sa iasa la polish. Vopseaua este mult mai slaba decat cea originala.

Nici eu nu sunt adeptul foliei pe geamuri, mai ales pe cele din fata. Mai vad masini pe strada care au folie si pe fata, desi legea nu permite o opacitate mai mare pe fata peste un anumit procent. Dar sunt de acord cu Gabriel ca te protejeaza de soare si de hoti, eventual sa nu vada lumea cu cine umbli in masina :) . Restul sunt fite. Dupa ce mi-au spart vechea masina (Dacia) de cateva ori si mi-au luat boxele, m-am hotarat si am ionizat toate geamurile, in conditii legale :D De atunci nu m-au mai deranjat prietenii. La Octavia iese din discutie ionizarea, presupune demontarea completa a geamurilor. Folia nu imi place, asa ca am optat pentru parasolar luneta, si e ok. Pentru geamurile laterale din spate as fi interesat sa pun niste perdelute gen rulou, am vazut la un Audi asta vara si mi s-au parut faine. Pareau montate din fabrica. Daca exista asa ceva optional la Octavia as fi pus si eu, nu de alta, dar vine vara. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa stiti ca cel mai sigur remediu impotirva hotilor este sa nu lasi niciodata nimic in masina ce ar putea sa tenteze, nici macar prin corespondenta. Intrebati la politie ca sunt zeci de masini cu folie sparte din cauza ca soferul lasase ventuza in parbriz sau avea vizibila doar urma acesteia pe geam. Hotii le sparg sperand ca gasesc GPS-ul in torpedou, deci atat vreme cat deja se actioneaza fara contact vizual direct asupra unei valori pe bacnheta, argumentul acesta este foarte aproape de nul. Nu mai suntem pe vremea cand se fura de la stergatoare pana la benzina din rezervor. Asa, hai sa ne punem si ranga ruginita pe volan de piele si lacat la buson, ce daca arata de 2 bani, tine fomistii departe, nu? Nu.

Protectia impotriva soarelui nu stiu ce sa zic, eu am climatronic. Culoarea neagra stiu ca atrage caldura solara mult mai rau. Ultravioletele sunt filtrate de orice fel de sticla, niciodata nu o sa te poti bronza in spatele unui geam, oricat ai incerca. Am vazut reclame care mergeau pana la protectie contra cancerului de piele, dar ele sunt adresate celor care din clasa a 6-a a inceput sa li se para prea dificil pentru ei si nu s-au mai dus.

Intimitatea e posibil sa fie un plus real, dar la volan tot esti vazut, daca n-ai chef sa te opreasca toata ziua si sa fii la mila politistilor oricand. Insa cea mai mare problema ramane de imagine. Pentru ca per total pentru cei care fac parte din clasa mai de sus a societatii (studii superioare, cultura vizuala, gusturi, d-astea), nu exista nici un avantaj atat de mare suficient sa merite sa platesti pretul de a te confundea lumea cu smecherasii-valoarea-mea. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar mie de ex mi se pare mai dureros si umilitor sa ma creada lumea cocalar, decat sa am 60 de grade in masina si sa imi sparga cineva geamurile saptamanal :icon_thumright:

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu polish-ul sunt de acord cu ce a zis un coleg de mai sus - nu are nici un efect- daca vrei sa scapi de zgarieturi solutia este vopsitul. aici nu ma refer la zgarieturile lacului care acopera vopseaua. pentru acele merge un polish dar asta o singura data, pt ca a doua oara nu stiu cat lac mai ramane de intins si risti sa se ajunga la tabla.

acum in legatura cu foliile

am folii pe toata masina si recomand oricui sa-si puna pentru ca sunt minunate. se simte o diferenta enorma cand bate soarele. puteti sa faceti urmatorul test ca sa vedeti eficienta lor: deschideti putin geamul si puneti mana incat soarele sa bata o parte prin geam si o parte direct pe mana. o sa vedeti cat de mult resping foliile. pentru asta nu trebuie folie foarte inchisa, cel mai bun randament la lummar parca il are folia cu 35%tranparenta. pe de alta parte exista si folie antiefractie (stiti voi celebrul filmulet audi geam spart) dar aia nu mi se apre sigura din punct de vedere al sigurantei - geamurile sunt facute in asa fel incat sa poata sa fie sparte in caz de accident sau nevoie majora.

deci foliile merita atat din punct de vedere estetic (parerea mea) cat si din punc de vedere al confortului interior. singura mentiune care trebuie facuta la ele ca trebuie puse "de firma" si la un dealer care are o echipa buna de aplicatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa nu transformam discutia in flame.

Intr-adevar, folia are strat de reflexie infrarosu (gen termopanele LowE) dar prin aceea ca scade cantitatea de lumina ce patrunde in habitaclu, creste timpul de reactie noaptea si creste riscul de accident din lateral/spate. Asta e motivul pt care exista limite ale transparentei impuse de lege.

Geamurile "atermice" au si ele un astfel de strat (care nu e nimic altceva decat o folie f. subtire, metalica). Doar ca la folie, stratul e mai gros (ca sa fie mai inchisa) implicit reflecta mai multa lumina.

Criteriile vizuale sunt pur personale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
georgianlaurentiu50

Salutare! trebuie omologare de la RAR pentru geamurile fumurii pe luneta si geamurile laterale spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de relatiile pe care le ai. Daca esti prieten cu polistii si cei de la ITP, atunci iti poti pune folie neomologata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie omologare RAR dar folia trebuie sa fie omologara RAR.

Cine o monteaza iti lipeste pe geam niste "stickere" in care se mentioneaza autorizatia lor, cred, si iti da la mana o hartie, pe care o prezinti lui nenea politistul daca o cere, in care se mentioneaza faptul ca montatorul si folia sunt omologati RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nici eu nu sunt de acord cu montare folie pe geamuri. O solutie interesanta este cea cu perdelute pentru geamurile laterale spate si luneta, dar nu am gasit decat la reprezentanta pret 500 ron (doar geamurile laterale). O solutie ar  fi marca sonniboy dar nu am gasit decat pe site-urile din afara. Montate pe masina arata super, nu se compara cu folia si se pot demonta oricand. A gasit cineva in Romania ceva asemenator la un pret ceva mai mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru masina ta http://www.vanstyle.co.uk/shop/shades-passat-p-4152.html

 

asemanator,da

pret mai mic,da

in romania,nu :D

 

pentru octavia 2

 

http://www.ebay.com/itm/Skoda-Octavia-5dr-04-CAR-SUN-SHADES-BLINDS-TINT-/171029083079?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27d220b3c7

 

:offtopic: eu sunt amator, daca mai doreste cineva putem sa impartim transportul :icon_thumleft:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeti pe varianta OEM, nu o sa va para rau. Le am de 3 ani, si sunt mai mult decat multumit.

E adevarat ca sunt scumpe, dar vad ca si variantele aftermarket sunt destul de mult. Un mic efort financiar aduce un plus de confort mare. Depinde si de cat timp vrei sa tii masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original e aproape dublu pretul post-30503-0-46149300-1371627345_thumb.j fata de cele de la vanstyle . Pe forumul briskoda am gasit o postare in care se spune ca Vanstyle were originally called OESunshades and actually make the blinds for manufacturers. La o masina trecuta de prima tinerete, parca nu prea ar mai renta investitia in OEM.

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!