Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

aia nu a fost curatat ce ai facut tu cu spray-ul, doar l-ai dat cu balsam  :D

 

eu asa v-am recomandat - cu o surubelnita, bat sau altceva, ca sa cureti mizeria depusa - stai linistit, ai scapat acum de problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de cand tot spunem treaba asta ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine zis al bundy,numa ca la unii dintr noi ne intra pe o ureche si iese pe dincolo...:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

 

Am trimis unui "mester" clusterul meu de Bora(1 J0920 805G) pentru schimbarea ledurilor.Nu stiu ce-a lucrat el,ca de atunci,turometrul merge sacadat,iar acul de la temperatura apa nu mai merge deloc.Intrebarea mea,daca ma puteti ajuta..ce sa fac,sa schimb bordul cu unul care se potriveste(care sunt compatibile?) sau sa cumpar un cluster mai ieftin si sa mut motorasele, de la temperatura si turometru, de pe clusterul "nou" pe cel vechi?(am gasit urmatoarele serii 1j0919 881d si 1j0919 881b,oare se potrivesc motorasele?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie acele apasate prea tare sau prea putin in locasuri, au mai fost cazuri aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa le ridic,am incercat sa le las mai jos,nu vor sa-si revina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai nevoie de ceva componente, am un cluster de pe care am luat doar folia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit la fel ca si tine....ereau prea apasate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am trimis unui "mester" clusterul meu de Bora(1 J0920 805G) pentru schimbarea ledurilor.Nu stiu ce-a lucrat el,ca de atunci,turometrul merge sacadat,iar acul de la temperatura apa nu mai merge deloc.Intrebarea mea,daca ma puteti ajuta..ce sa fac,sa schimb bordul cu unul care se potriveste(care sunt compatibile?) sau sa cumpar un cluster mai ieftin si sa mut motorasele, de la temperatura si turometru, de pe clusterul "nou" pe cel vechi?(am gasit urmatoarele serii 1j0919 881d si 1j0919 881b,oare se potrivesc motorasele?)

 

trebuia sa le testeze, inainte de a le trimite catre tine.

 

da, vezi sa nu fie apasate prea tare - iar la apa, trebuie vazut daca e tot din ac sau din motoras - incearca intai sa scoti acele, le bagi la loc, recalibrare cu VCDS-ul, dupa care vedem ce este de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacadarea e de la ace infipte prea tare. La apa pot fi si alte cauze, vazuta si valoarea masurata, poate ti-a intrerupt ceva . Verifica cu VCDS, sau daca nu ai , treci pe la mine si vedem ce e de facut.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar am citit ceva interesant pe aici! am schimbat ecu si imi apare imobilizatorul, este normal, stiu, pot face cumva immo off? pe masina am immo 2 iar codul ecu-lui este 038906019cj, sau adaptare intre ic si noul ecu? un coleg a postat http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Immobilizer_II_ECU_Swapping, posibil sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si immo off dar mai bine incearca sa faci adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ..am un golf 4 1.4 16v si computerul de bord imi face cv probleme...are momente cand imi arata totul ok...iar uneori ecran negru cu o dunga rosie....in momentul cand scot siguranta de la bord merge doar o perioada...stiti cumva ce are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te lasa afisajul, solutia este schimbarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu un IC cu BC versiunea mica. Bord-ul vechi era cu 220 km/h iar cel nou cu 260 km/h, am rezolvat problema cu codarea cu 01113 si acum pare a fi OK . Problema cea mai mare este ca nu mi se mai aprinde martorul de usa si portbagaj deschis si implicit nu mai suna buzerul cand uit luminile aprinse sau semnalizarea pe stanga sau dreapta. Nici la output test nu se aprinde. Pe instrumente am eroare ca nu gaseste modulul de confort lucru corect pentru ca nu am asa ceva ( nu am geamuri electrice si nici inchidere din fabrica) si senzoul de temperatura care inca nu l-am montat. Se poate modifica ceva pentru a putea rezolva problema, adica sa il fac sa uite ca are modul de confort si sa imi aprinda ledul pentru usa deschisa. Switch-ul din usa functioneaza, buzzerul din IC functioneaza deci sigur problema provine din "noul" IC pentru ca daca pun vechiul IC merge si martorul si buzzerul. De asemenea cu bordul nou am ceva eroare pe CAN ca nu poate comunica cu modulul de confort sau asa ceva. In speranta ca ma poate ajuta cineva astept un semn.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu nu ai avut cu can si ai pus cu can, cum vrei sa mearga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0920806 e cu can sau fara? Ca aia am avut. Si apropo exista immo 3 fara can?

Modificat de Mishu77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cu can dar nu asta conteaza. La tine problema este ca nu ai geamuri electrice si inchidere centralizata adica nu ai nici calculator de confort si nici calculatoare de usi. Noul bord cu 260KM/H care cel mai probabil este immo 3 nu a fost gandit sa functioneze asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,dar raspunsul corect l-am gasit tot pe forum, tot ce trebuie facut e sa codezi cu 0006 pe CAN. A durat 5 secunde. Acum functioneaza totul (martor usa deschisa, buzzer etc). Multumesc oricum de raspunsuri.

Modificat de Mishu77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.imi poate spune si mie cineva costurile montari unui bc...masina mea nu are si vreau sa ii montez unul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad masina ca sunt pe telefon....dar iti trebuie alte ceasuri, maneta stergatoare cu butoane bc..cablat masina...imperecheate ceasurile....etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut ,am o intrebare ,am un golf 4 benzina 16 16v cod motor azd ,daca merg cu masina prin oras imi arata consumul mediu 12,13 % dar daca in mers sau la semafor resetez din maneta consumul mediu ,imediat imi arata un consum de 7,5 ,8 % ,e normal asa ceva sau am eu o problema pe undeva ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal, nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!