Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

am un golf 4 din 99 cu computer bord la ceas

voi putea pune clustere cu minidot si functiile aferente ?

Asa frumos ar fi daca ti-ai completa motorizarea...

minidot immo 2 - poti pune pe diesel si nu-ti arata erorile de airbag,

pe benzinare nu prea merge nici turometrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt, nu merge deloc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, bănuiesc că te referi la turometru? (benzinare swap non can to can)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la benzinare - daca incerci sa pui ceasuri cu 920, pe masinile fara can gateway - nu ridica turometrul, deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

am un golf 4 din 99 cu computer bord la ceas

voi putea pune clustere cu minidot si functiile aferente ?

Asa frumos ar fi daca ti-ai completa motorizarea...

minidot immo 2 - poti pune pe diesel si nu-ti arata erorile de airbag,

pe benzinare nu prea merge nici turometrul.

 

am completat :)

deci pot pune minidot pe masina din fabrica cu MFA(99.03) ? merg toate functiile pe care le are cb cu minidot ?

nu ne-am mai intalnit cumva ?:) cu o razer lycosa ?

 

 

 

DA, se rezolva prin curatarea cu alcool izopropilic a acelor suport de cauciuc conductor si a marginilor afisajului.

mersi, cand am timp si gasesc pe cineva care se pricepe o sa o fac :icon_cheesygrin:

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da Dani - inca o folosesc cu drag, si da merge ce iti merge pe mfa iti va merge si pe minidot, doar ca vei putea vedea si ceasul si temperatura exterioara si consumul instant in acelasi timp.

Immo 2 stiu ca merge, immo 3 nu stiu, inca studiez, cand gasesc unul de test o sa aflu 100% :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge tot asa, nu-s probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca pun immo 3 pot sa activez si range ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am un golf4 immo 2 cred (martorul immobiliser e in turometru) si e fara bc. Care ar fi costurile si procedur apentru schimbarea bordului cu unul care are bord computer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie alte ceasuri, alta maneta de stergatoare - cu butoane de BC - cablat maneta, imperecheate ceasurile cu ECU, scrise cipurile la chei.

 

ceasuri SH, incepand de la 200 lei... in functie de ce vrei - immo2, immo 3 (daca masina ta are CAN, recomand), minisot, maxidot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns. ce inseamna CAN?

Si inca ceva : ceea ce e interesant , pe maneta stergatoarelor sunt butoanele de BC, deci ;banuiesc ca nu trebuie schimbata , doar ceea de semnalizare deoarece nu are CC-ul pe ea.

Si te mai rog, daca stii cumva, asa in grosso modo cam cat ar costa totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ?.... ai vreo scanare a ei.

 

can gateway - magistrala de comunicatie a anumitor componente din masina.

 

fara maneta.... totul... pana in 500 lei... in mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns. ce inseamna CAN?

Si inca ceva : ceea ce e interesant , pe maneta stergatoarelor sunt butoanele de BC, deci ;banuiesc ca nu trebuie schimbata , doar ceea de semnalizare deoarece nu are CC-ul pe ea.

Si te mai rog, daca stii cumva, asa in grosso modo cam cat ar costa totul?

Esti sigur ca nu ai BC?

Nu de alta dar din ce expui tu acolo... pare ca ai MFA, (BC in ceasul de turometru, acolo unde iti arata ceasul) si o masinuta pre 2000 fara can, cu ceasuri 1J0 919 xxx

Uita-te sub ceasurile de bord (dupa ce le demontezi, nu e nevoie nici sa scoti cablurile, doar 2 suruburi) sau daca ai vcds poti vedea codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde iti pare ca are MFA ?  :sly:

 

ma gandesc ca observa cand se schimba informatiile afisate in display-ul ceasului, cand actiona butoanele de pe maneta....pana acum.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ar avea maneta cu butoane daca nu are bc?

1. are MFA

2. a fost schimbat pe masina sau ceasurile de bord, sau maneta de stergatoare

 

just my 2 cents.

 

P.S. probabil nu e chiar masina personala, in semnatura vad ca are un B6.

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ar avea maneta cu butoane daca nu are bc?

1. are MFA

2. a fost schimbat pe masina sau ceasurile de bord, sau maneta de stergatoare

 

in teorie, as zice varianta 2.... oricum, tot din aceasta cauza i-am cerut o scanare sa vedem despre ce e vb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as merge pe varianta 2, dar nu este exclusa nici prima. Asteptam informatii suplimentare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data multumesc pt raspunsuri si scuze ca nu am descris situatia asa cum ar fi trebuit.

Deci sa incepem cu inceputul :). Este vorba de Golf 4, 2001, ceasuri immo 2 cred( urmarind topicul asa am inteles ca ar fi), pe maneta stergatoare are cele 2 butoane de BC dar in bord nu are afisajul central, maneta de semnalizare  nu are CC.Ce mai are, este faptul ca actionand butoanele de la climatronic in anumit fel atunci apare pe displayul climei informatii despre consum, trip, etc.

Iar pt d-nul Florin: imi pare rau dar eu sunt complet paralel cu termenii si informatiile pe care mi le-ai cerut mai sus si anume acea scanare( iar sub forma de gluma : nici macar nu incape Golfuletzul in scaner :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza face cat o mie de cuvinte, asa ca o poza cu maneta din dreapta  si una cu ceasurile  ar trebui sa mai lamureasca lucrurile putin. Evident cel mai bine este o scanare pe tester cum ziceau si colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raman la primul diagnostic peneve ;)

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu rabdare.... ca o rezolvam. Cand actionezi butoanele de pe maneta de stergatoare - cele din capatul ei, vezi daca in ceasuri se schimba informatiile din afisajul ceasului.... contactul sa fie pus. Daca nu, inseamna ca nu ai BC la ceasuri.... nici MFA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut poze dar nu le pot uploada ca cica sunt prea mari( peste 1m) si habar n-am cum sa le redimensionez :(

Modificat de ioanditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un prinscree dupa ecran si incarca-l pe ala... le poti redimensiona cu paint sau alte programe dedicate.

 

pune pe mail-ul meu - florinkrs@gmail.com - sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta cu contactul pus si sa apas butoanele de la capatul manetei dar nu s-a intamplat nimic.. la ceas a ramas ceasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!