Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Florin, am urmat intocmai procedura si la VDO 1J0920826C pe canal 21 cand pun 0 la new value dupa ce apas TEST imi apare ERROR.

Am 2 clustere IMMO 3 unul V13 si unul V20, ambele fac la fel.

 

Am testat si cu un IMMO2 VDO 1J0920825C si a reusit procedura , am programat ambele chei.

 

Ce sa fie ? Nu-i place IMMO 3?

 

As putea sa las clusterul IMMO2 dar vreau functia "range" .

 

Multumesc. 

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce dai adaptation pe ch 00, iei contactul, si-l pui inapoi dapa cateva sec(max 1 min), apoi faci login cu pin-ul cu 0 in fata.

Sau poate nu-i place pin-ul, sau poate ai locktime, vezi in blocurile de masura canalul 23 parca. Trebuie sa ai 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe instruments, in measuring blocks, pe canalul 24 trebuie sa ai 0 in toate cele 4 grupuri. Daca nu ai 0, astepti numarul de minute scris acolo, cu contactul pus. Dupa asta, te loghezi si o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am urmat intocmai procedura si la VDO 1J0920826C pe canal 21 cand pun 0 la new value dupa ce apas TEST imi apare ERROR.

Am 2 clustere IMMO 3 unul V13 si unul V20, ambele fac la fel.

 

Am testat si cu un IMMO2 VDO 1J0920825C si a reusit procedura , am programat ambele chei.

 

Ce sa fie ? Nu-i place IMMO 3?

 

As putea sa las clusterul IMMO2 dar vreau functia "range" .

 

Multumesc. 

 

probabil nu ti-a adaptat ceasurile cu ECU, in general cam asta se poate intampla.

 

ma suni azi, cu ceva timp inainte sa incerci iar... si o sa te ajut sa le adaptezi, prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am urmat intocmai procedura si la VDO 1J0920826C pe canal 21 cand pun 0 la new value dupa ce apas TEST imi apare ERROR.

Am 2 clustere IMMO 3 unul V13 si unul V20, ambele fac la fel.

 

Am testat si cu un IMMO2 VDO 1J0920825C si a reusit procedura , am programat ambele chei.

 

Ce sa fie ? Nu-i place IMMO 3?

 

As putea sa las clusterul IMMO2 dar vreau functia "range" .

 

Multumesc. 

Inainte de asta, pune 000 pe canalul 00 si SAVE ca sa stearga cheile invatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista decat una ... buna....  :D

 

Pui ceasurile noi ... sa le zicem asa......citesti pin-ul.

 

dupa aia, te duci pe 17- Instruments, 10-Adaptation, canal 00 - read - test- do it - save.

 

iesi... faci login pe 17 - cu pin-ul scos - te duci pe 10-Adaptari - canal 21... stergi cheile - pui 0 -salvezi.... citesti iar 21, treci nr de chei care il ai tu de scris... schimbi cheile... si cam asta e treaba

 

daca a facut procedura asa cum i-am spus......

 

 Nu ai ce sa pui tu, ca pune direct VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca clusterul meu IMMO3 nu se intelege cu ECU-ul. Am dat o scanare si pe cluster si apare eroare "ECU communication" error si "Confort module communication error"  .

 

@Florin multumesc de disponibilitate. Am sa incerc astazi dupa amiaza din nou si poate reusesc "ghidonat" telefonic de tine.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

A reusit cineva sa adapteze cluster IMMO3 cu un ECU IMMO2  EDC15P+   038 906 019 CJ? Motor AJM.

 

Eu ma chinui de cateva zile cu diverse cluster-e IMMO3 1J0 920 826C si nu reusesc.

 

Orice "poveste de succes" este binevenita.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da - trebuia sa mearga fara probleme.... acela este un ECU generic, e montat pe mai multe masini de la VAG, mai multe motorizari, etc - varianta de soft facand diferenta.

 

acum, ca nu accepta la tine - e posibil, se mai intampla - destul de rar, mai ales la immo2 cu immo3.

 

ai incercat si cu alt VCDS ?

 

nu am apucat sa iti modific inca ce mi-ai trimis.... incerc azi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am alt VCDS , este V11.11 cel cu care am incercat si cu care am adaptat cluster 1J0 920 825C (IMMO2). Din pacate cu ceasuri IMMO3 n-am reusit nicicum.

 

Ok Florin sper sa mearga adaptate direct din eeprom.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am facut, ti-am trimis eeprom-ul modificat pe mail - faci cum ti-am scris acolo. 

 

Ma suni, daca nu te descurci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Genial !

 

Ai facut fericit un posesor de cluster IMMO3, Florin.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere !

 

ai vazut ca se poate si fara immo off... chiar daca ai un ECU special....  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, doar ca de atatea ori am incercat procedura "standard" si nu mi-a mers incat eram pe punctul de a ma lasa pagubas. Oricum, am mai invatat ceva din topicul asta si multumesc la toti cei care au contribuit cu informatii si in special lui Florin pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Doresc sa imi monetez si eu Computer de Bord. Detin un VW Golf 4 2003 - Motor 1.4 16v BCA.

Doresc sa ma informez corespunzator inainte sa cumpar ceasurile sa ma asigur de compatibilitate.

Vreau sa stiu ce fel de Cluster specific sa cumpar. As aprecia cat mai multe informatii.

 

Multumesc in avans,

 

P.S. Poate reusesc sa vb cu leonardg ca si eu sunt din Sibiu si ma poate ajuta cu Vag Com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti topicul asta o sa afli toate informatiile de care ai nevoie pentru aceasta operatiune. Pentru masina din semnatura ta, ai nevoie de cluster IMMO3 benzinar (turometru gradat pana la 7000 si vitezometru gradat pana la 220km/h).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie ceasuri IMMO 3, de benzina, cu acelasi cap scala la vitezometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am A/C Manual si neavand BC din fabrica ma gandesc ca nu am senzori de temperatura. La montarea unui BC aftermarket la temperatura nu o sa imi afiseze nimic ma gandesc? O sa fie necesara montarea unui senzor de temperatura suplimentar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti topicul asta o sa afli toate informatiile de care ai nevoie pentru aceasta operatiune. Pentru masina din semnatura ta, ai nevoie de cluster IMMO3 benzinar (turometru gradat pana la 7000 si vitezometru gradat pana la 220km/h).  

 

 

Trebuie ceasuri IMMO 3, de benzina, cu acelasi cap scala la vitezometru.

 

Immo 3 - recomand VDO -  altfel, turomentru, vitezometru, etc.... se pot modifica din soft-ul ceasurilor, deci nu au mare importanta.

 

daca e sa cauti de Golf4, Bora - sa fie codul cu 6 sau 7 la sfarsit - adica 1Jx 920 xx6 sau 7. La Passat sa fie 3B0 920 xx5,6 sau 7. Merg si cele de Passat, dar trebuie inlocuit soft-ul lor.

 

Pentru BC mai ai nevoie de maneta de stergatoare cu butoanele de BC plus cablat pana in ceasuri, in mufa verde.

 

Daca ai AC si nu climatronic - trebuie cumparat si senzorul de temperatura exterioara si cablat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca la Immo3 sa nu afiseze consumul corect de carburant intotdeauna? Am citit ca unii au avut astfel de Probleme si au trebuit reglaje suplimentare?

Luand in considerare ca Masina nu a avut niciodata BC cat de precise vor fi acele valori? Gen consum instant, consum mediu si nr de KM ce pot parcuri cu restul de combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa iti afiseze niciodata consumul exact de carburant, intotdeauna o sa fie o eroare de masurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer strict daca sunt diferente intre cele care au fost montate din fabrica si cele care au fost montate ''aftermarket''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu s-a umblat la "consumption correction", nu o sa fie nicio diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca la Immo3 sa nu afiseze consumul corect de carburant intotdeauna? Am citit ca unii au avut astfel de Probleme si au trebuit reglaje suplimentare?

Luand in considerare ca Masina nu a avut niciodata BC cat de precise vor fi acele valori? Gen consum instant, consum mediu si nr de KM ce pot parcuri cu restul de combustibil.

 

nu au fost probleme - cazuri singulare....de la alte modificari, etc.

 

lasa cititul.... acum cauta-ti ceasuri - altfel doar vorbim, povestim, dar nu facem.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Doresc sa imi monetez si eu Computer de Bord. Detin un VW Golf 4 2003 - Motor 1.4 16v BCA.

Doresc sa ma informez corespunzator inainte sa cumpar ceasurile sa ma asigur de compatibilitate.

Vreau sa stiu ce fel de Cluster specific sa cumpar. As aprecia cat mai multe informatii.

 

Multumesc in avans,

 

P.S. Poate reusesc sa vb cu leonardg ca si eu sunt din Sibiu si ma poate ajuta cu Vag Com.

 

Am fost si eu ajutat la randul meu deci... cu placere.

Mai intai cumpara-ti maneta de stergatoare cu butoanele si cablajul aferent + ceasurile si incercam adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!