Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Salutare, sunt nou pe forum si nici nu ma pricep la masini :), asa ca sper sa fiti intelegatori.

Am un golf 4 din 1999, motor 1,4, 16v, cod AKQ, cu aer conditionat si inchidere centralizata. Acum intrebarile:

1. As fi interesat sa-mi montez un maxidot (sau minidot) la ceasurile de la bord. Sunt compatibile cu modelul masinii mele? Cunoasteti pe cineva in Pitesti sau in jud. Arges care m-ar putea ajuta? Cam cat m-ar costa operatiunea (piese+montaj)?

2. As vrea sa-mi pun geamuri electrice...(masina are geamuri manuale)... Se poate? Cunoasteti pe cineva care sa ma ajute?

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu am un minidot de pe akq in semnatura. poti sa-l montezi fara probleme.

 

LE: pai da click pe link :)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos dar ......unde? cum? cat? ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un minidot de pe akq in semnatura. poti sa-l montezi fara probleme.

 

LE: pai da click pe link :)

 

marius....... fara probleme in sensul ca functioneaza la tine. Nu merge cu toate functiile - in sensul ca trebuie codat fara airbag-uri - deoarece nu comunica cu unitatea de airbaguri.

 

la bobby - daca masina lui este fara can gateway - nu o sa fie doar asta problema - ci nu o sa ii mearga nici turometrul....

 

bobby - intai fa o scanare a masinii, ca sa iti dam un  raspuns exact - poate masina ta are can gateway si vedem despre ce e vb.

 

altfel - suntem mai multi colegi care te putem ajuta in Bucuresti. In Arges, nu stiu....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu merge la mine ,daca te referi la masina din semnatura. E luat de pe un AKQ. Nu are de ce sa nu mearga la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minidot (cu can gateway ca nu exista fara) pe masina benzina fara can gateway.

 

altfel, pe masina care are CG, normal ca merge.

 

Oricum, vb cand avem mai multe date... ne intereseaza o scanare sau codul ceasurilor actuale.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri....inteleg ca trebuie sa fac o diagnoza/scanare a masinii. O sa incerc sa gasesc pe cineva in Pitesti ca stiu ca sunt mai multi care fac asa ceva si o sa revin cu detalii. O sa incerc sa aflu daca masina are "can gateway" si eventual codurile ceasurilor actuale...Am inteles bine?


Salutare, acum am vazut.....scz.....o sa incerc sa fac o scanare a masinii sa vad daca ceasurile sunt compatibile si o sa revin...multumesc frumos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fa o scanare a masinii si da codul care iti apare pe 17-Instrumente.

 

daca este de forma 1J0 920 xxx - masina are can gateway. Merge cu toate functiile, BC cu minidot.

 

daca este de forma 1J0 919 xxx - masina nu are can gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am gasit un baiat priceput si am facut o scanare a masinii, asa cum mi-ati recomandat si am inteles de la el ca ceasurile sunt IMMO2 si la instrumente apare codul de forma 1J0 919 xxx, in  consecinta masina nu are can gateway.

In conluzie, nu se prea poate face nimic sau nu prea merita, nu? multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta ceasuri cu 919. Sunt de doua tipuri, cele cu display maxidot si cele care afiseaza informatia in displayul de la ceasuri. Problema este ca se gasesc cam greu.

 

Daca aveai diesel, mai aveai o sansa de scapare cu un 920, dar la benzina nu se poate face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc frumos .... daca are cineva ceasuri 919 cu maxidot de vanzare sunt doritor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu - cauta pe Ebay - in Romania nu prea gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Acu' ceva timp am postat o imagine cu problema pe care o am la BC.

 

http://img818.imageshack.us/img818/8002/computerbord.jpg

 

Am dat din nou jos IC-ul ca sa vad din ce cauza apare acea dunga. Display-ul e ciobit intr-un colt. Am incercuit cu rosu.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/69/kdtj.jpg

 

Partea incercuita cu verde de pe display, intra pe placa IC-ului.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/534/17t1.jpg

 

Dupa ce am pus IC-ul la loc, display-ul nu imi afiseaza nimic. Se aprinde si ramane pe rosu.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/819/9igy.jpg

 

Pe spatele placii, se afla si un mic difuzor. Acesta avea peste el o foita transparenta care s-a desprins, iar firele care veneau prinse de acel magnet s-au rupt si ele.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/28/nisr.jpg

 

Acu': 1) Am inteles ca se poate inlocui doar display-ul; trebuie sa gasesc unu' de pe un Golf AXR (cum am eu) sau se poate pune si de pe alta motorizare care are BC minidot? Adica, daca gasesc unu' de pe un Golf ALH sau de pe un Bora si e exact ca asta pe care il am, mai trebuie sa fac vreo adaptare ceva sau e "plug-and-play'?

         2) In legatura cu acel difuzor, ce as putea sa fac? Se mai poate inlocui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat ecranul nu prea gasesti(la pret rezonabil). Cluster-ele nu sunt plug n play. Trebuie adaptate pe masina. Iti iei ceasuri, scoti pin-ul din ele cu scule special(daca nu il primesti cu ceasurile), apoi faci adaptarea pe masina.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea doar la display.

 

In teorie se poate pune de pe orice cluster cu minidot, fabricat de aceeasi firma. Problema e ca nu stiu daca il poti scoate cu banda intreaga.

 

Se poate inlocui si difuzor, dar trebuie sa gasesti unul identic cu al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit doar la display-ul minidot. Display-ul nu e prins de placa prin banda sau altceva. Partea incercuita cu verde din poza, intra in locasul de pe placa cluster-ului (la fel, incercuit cu verde). Eu vrea sa stiu daca pot sa iau de pe oricare alt Golf 4/Bora sau daca trebuie de pe un Golf 4 cum e al meu, AXR 2002 si daca trebuie sa mai fac vreo adaptare ceva, desi nu cred ca ar mai fi nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VDO conexiunea e prin banda. Tu ori ai RB8, ori BOO. Tind sa cred ca BOO, ca la RB8 iluminarea parca era prin lateral.

 

Cauti un cluster la fel cu modelul pe care il ai tu si schimbi display-ul. Nu e nevoie de nicio adaptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E BPV fabricat  de Bosch din ce stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI 131cp

Buna seara , am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu o modificare a unui dump de ceasuri de la o skoda 1 RS 1.8T (ceasurile sunt fara minidot au afisaj MFA , mai pe scurt am schimbat ceasurile ei originale si am pus niste ceasuri de passat b5.5 ANGLIA(diesel ) foliile de pe ceasurile originale le-am pus pe ceasurile de passat si nu stiu cum sa configurez sa-mi indice corect turele si viteza . va rog daca poate cineva sa ma ajute cu modificarea acestor dump-uri  (mentionez ca softul original din ceasurile de passat nu-mi indica temperatura exterioara ) dar daca incarc un soft de golf imi indica.

 

 

http://www.girlshare.ro/33426500.8

http://www.girlshare.ro/33426505.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ii mearga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI 131cp

macar este cineva care poate sa-l faca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ia legatura cu Florin, ai numarul lui in semnatura, ce e asa greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display-ul de la computerul de bord de pe un ATD, se potriveste la un AXR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!