Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

DAca e identic ca si P/N, producator si versiune de soft merge.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a Inviat!Baieti am si eu o intrebare:este posibil la schimbarea clusterului la un vw bora vdo v13 minidot (immo 3)cu altul aceeasi versiune ,sa copiez softul si sa-l scriu pe cele noi pt. a evita rescrierea cheilor?Baiatul e foarte grabit si nu am cip pt chei.

Deci - minidot amandoua, aceeasi verisiune de soft, aceelasi cod de piesa, aceelasi producator - copiezi soft-ul din clusterul tau si il scrii pe celalalt - merge fara probleme.

Dar.....banuiesc ca nu e vb de masina ta.....ca a ta e immo2.

PS. - si ce, nu au mers scriese cip-urile vechi, sau nu s-a incercat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este masina mea,este o Bora 2003 ,ceasurile sunt identice dar nu am verificat P/N,nu am incercat sa rescriu cheile pe noul bord dar daca nu merg,se mai pot rescrie pe ceasurile vechi?Si va mai intreb ceva :pe masina mea am pus immo 3 cu maxidot si am doar o cheie ,daca mai cumpar una si o adaptez,cea veche mai merge rescrisa odata cu cea noua?

Multumesc frumos pt.raspunsuri,nu stiu ce m-as face fara voi!:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de masina ta - da, mai merge.

Legat de Bora 2003 - immo3 cu immo 3. Nu ai reusit sa faci adaptarea clusterului sau iti scrie error, cand vrei sa scrii cheile ? Clusterul s-a adaptat - a aparut VIN ul masinii, dupa adaptare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut nimic la ea ,dar vreau sa fiu pregatit pt.orice situatie.Ceasurile sunt identice dar cele de pe masina au probleme ,cad acele indicatoare din cand in cand .Eu nu am gasit nici-o eroare cu Vag-Com ,dar inainte de a ajunge la mine a fost la reprezentanta si acolo spune ca i-au gasit o eroare legata de can bus .Daca eroarea este intermitenta vad maine la scanare,ma gandesc sa nu fie din cauza unui contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot exista lipituri reci, pe placa, unde intra mufele mari.

Are cumva xenon after market, pe masina ?

Lasa ca daca ai probleme cu adaptarea, ma suni si o facem "in direct". Daca nu raspund, da SMS si te sun eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are xenon ,o sa vad astazi ,multumesc frumos pt.ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut florin

Am mai discutat eu la un momentdat cu tine de niste ceasuri de bord pentru un golf 4.

Am gasit acum unele de pe un audi a3 care are codul 8l0920932dx si la mine pe masina au codul 1j0920842cx.

Au acelasi numar de km....turometru pana la 5000 r/min au maxidot ambele 3 mufe in partea din spate,intrebarea mea este urmatoarea....crezi ca se pot monta pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te complica cu cele de Audi. Exista riscul sa nu se potrivesca 100%..chiar daca impart aceeasi platforma.

Amandoua au asa mufele ? sau a treia mufa, e mai mica ....

post-30007-0-32614300-1303994559_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb ceasurile,au mers si cheile rescrise,toate bune si frumoase dar nu se aprindea ABS-ul si ESP-ul cand puneam contactul nici cand intram cu vag-ul ,in schimb functionau.Il sun pe F l o r i n ii explic si imi zice ca 100% sunt acoperite cu ceva ledurile de sub folia indicatoare.Le-am dat jos ,desfacut si surpriza:banda izolatoare neagra peste ledurile de ABS si ESP.F l o r i n ,iti multumesc inca odata pt.ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere - pt asta a fost creat acest forum, sa ne ajutam intre noi ! Banuiesc ca ai reusit sa recalibrezi acele, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,omul era asa de bucuros ca ii merg martorii de ABS si ESP ca ar fi plecat cu ele decalibrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te complica cu cele de Audi. Exista riscul sa nu se potrivesca 100%..chiar daca impart aceeasi platforma.

Amandoua au asa mufele ? sau a treia mufa, e mai mica ....

Nu a reusit sa le puna,exact cum spuneai tu era diferenta la mufa.Dar sti ce mi se pare ciudat,piesele au fost demontate in faza mea de pe un Golf 4 care probabil avea modificare acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!

Am si eu nevoie de ajutor.Am un Golf 4 din 2001 care are un BC cu miniDOT ,toate bune pana aici dar am observat ca nu imi merge butonul de resetare km zilier,si as vrea ori sa il repar ori sa il schimb cu totul.Intrebarea este merita deranjul ,pot sa imi pun unul cu maxiDOT,trebuie modificat ceva sau mai bine stau cuminte pe loc.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se poate verifica. Daca este butonul, se poate schimba.....dar tot asa, problema poate sa nu fie din buton, ci de la alte componente de pe placa.

Daca vrei sa il schimbi, se poate pune si maxidot, fara probleme.

La schimbarea clusterului va trebui sa faci adaptarea celui nou si sa rescrii cipurile cheilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai si borna jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
djdolphins07

am un golf 4 cod motor aqy din 2000, ce ic si bc, oare maxidot se poate monta? cred ca immo2 se aprinde in turometru...thx

Modificat de djdolphins07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua!

Am si eu nevoie de ajutor.Am un Golf 4 din 2000 cu BC si am o problema la ceasul cu turometru

Din cand in cand acul de la turometru urca si coboara sacadat parca ar agata ,iar citeodata pica pana jos dar nu ramane acolo ci urca in sus cu o anumita eroare in ture.Daca opresc si scot cheia din contact isi revine dar tot sacadat urca in ture.

Am dat jos bordul dar nu agata acul. Sa fie cumva motorul de la ceas?

Poate cineva sa ma ajute cu o idee sau daca a mai patit cineva asa ceva?

Multumesc anticipat :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la output test pe Instruments tot la fel face ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

salut!de ceva timp am si eu o problema cu display-ul de la computerul de bord: atuci cand e soare afara abia daca se mai poate citi ceva pe el,iar pe deasupra,de ceva timp imi apar si niste linii transversale negre pe display,

care ar fi problema si eventuala rezolvare????

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai maxidot, se poate schimba afisajul. La minidot, nu se poate schimba - se inlocuieste clusterul

Eu zic sa il lasi asa, pana nu se mai vede deloc.

Pana una-alta, foloseste parasolarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

am doar minidot,si chiar daca pun si mana deasupra display-ului,de-abia se poate citi ceva pe el

deci,ultima solutie e inlocuirea

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva. Cauta un cluster SH, la cei care dezmembreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care are schema electrica la pinii din CB G4? Vreau sa stiu care pin unde merge. Am indoit unul de la mufa verde si am avut ceva "orori" la scanare. Vreau sa stiu daca de la pinul ala se trage sau e coincidenta si e altceva defapt.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Al Bundy

Dar la output test pe Instruments tot la fel face ?

Nu! Daca dau test pe Instruments merge liniar si isi face cursa normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!