Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

da, clar.....de fapt 0 urmat de PIN.... cu asta te loghezi. Adica, daca ai PIN-ul 1234, te loghezi cu 01234

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall,am mai postat problema mea dar acum revin,am sharanul din semnatura care are maxidot fara BC,am montat eu maneta pentru BC,am rescris softul dar nu mi aparea nimic pe el,a trebuit sa inlocuies bateria si surpriza,au aparut informatii pe cluster numai ca nu functioneaza comenzile de pe maneta cred ca nu am facut legaturile cum trebuie,cine poate sa ma ajute cu o schema,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am o problema la un golf 4,nu mai merge dispaly-ul la computerul de bord.Problema este ca nu stiu de unde sa gasesc.Ma pute-ti ajuta cu o informatie despre un loc unde as putea gasi asa ceva.

Imi trebuie sa fie cu turometru pana la 5000 r/min si la vitezometru pana la 260 km/h.Atasat este o poza orientativa cu ce-mi trebuie mie.

Va multumesc frumos si raman dator daca ma puteti ajuta.post-50024-0-28805100-1297257618_thumb.j

0763693947

florin_streche1986@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la cei care dezmembreaza - pe aria Vanzari-dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flaviu

userul @Claus_

se ocupa cu inlocuirea si repararea lor

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti ,acum am intrat in casa ,si vreau sa va spun ca am reusit sa-mi adaptez noile clustere maxidot singur ,au mers rescrise cheile vechi , si cu ocazia asta mi-am cumparat si o interfata Vag-tacho pt.ca nu gasisem pe nimeni sa-mi citeasca pinul din noile IC la un pret decent(100ron prin Ramnic?!).Vreau sa multumesc pt.ajutor lui Al Bundy, F l o r i n, terrabyt,Turbocip .Sunt foarte incantat ca am reusit sa-mi fac placerea asta,mai ales ca am ,,muncit'' putin !

Modificat de fff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca am putut sa te ajutam. Asteptam poze :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu fotografii ale noilor mele clustere.Acum vreau sa va intreb daca stiti schema firelor ce trebuie trase intre clustere si navi. MFD, nu se aprinde display-ul cand deschid usa (in general am vazut ca este o pictograma cu o masina care se aprinde cand deschizi usa) si nu-mi indica usa deschisa in fata dreapta si spate amandoua usile ,sofer si portbagaj da,iar switch-urile sunt ok se aprinde plafoniera.Apoi softcoding ul IC la vechile clustere era 01144 la cele noi l-am facut 21112 ,este ok?

post-3735-0-10960600-1297368497_thumb.jp

post-3735-0-04694000-1297368504_thumb.jp

post-3735-0-68068100-1297368510_thumb.jp

Modificat de fff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am o rugaminte la voi , cei care ati postat in acest thread. Am nevoie de o persoana care sa imi poata spuna ce cod de IC imi trebuie pt masina mea , functie de an si specificatii, ce alter repere si care sa se priceapa la montaj, normal contra cost. NU am ideea cum sa identific corect un IC pf compatibil cu masina mea

Va rog sa imi dati macar id-ul si incerc printr-un PM sa aflu ce, cum si cat

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vad ca ai AJM ca si mine ,la mine a mers 1J0 920 846 ,in mod normal roaga pe cineva sa-ti faca o scanare cu Vag-Com pe Instrumente sa vezi ce cod ai pe clustere,sa stii ce iti cumperi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai AJM, masina ce an e? presupun un 2000,2001 maxim, asa ca tu ai immo2 pe masina.

Daca vrei sa schimbi clusterul poti pune atat immo2 cat si immo3.

Daca ai avea immo3 si sa pui immo2 nu se poate face adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu vag com , o sa ma uit maine si postez aici codul. Ma puteti ajuta cu o lista de coduri ce s-ar potrivi (dupa ce aflu codul ic-ului de pe masina)?

Masina este fabricata in 2000 luna 6 sau 7 si e trecuta 2001

Deduc ca se pupa orice IC de TDI (cu viteza pana la 260 ca asa il am si eu) cu conditia ca data fabricatiei respectivei masini sa fie minim 2001

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Eu am reusit sa aflu codul de pe IC fara scanare ...fixezi volanul pe pozitia cea mai de jos ..scoti capacul de plastic de sub ceasurile de bord(usor sa sa nu crape vreo clema)dupa care cu o cheie tip torx de 10 sau 20 parca desfaci cele doua suruburi care fixeaza clusterul (fara graba locul este destul de greu accesibil ideal ar fi sa ai o surubelnita cu tija flexibila).

Dupa ce ai desfacut suruburile tragi usor de IC si codul se afla scris in partea de jos.

Nu stiu daca e varianta ceam mai ortodoxa dar eu am reusit operatiunea chiar de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit baieti sa-mi instalez si eu clusterul de passat(diesel) de la Florin pe octavia(benzina). Merge super, sunt foarte incantat, trebuie sa-mi mai montez sonda de temperatura externa. Mersi Florine de ajutor.

post-16432-0-70042900-1297453115_thumb.j

post-16432-0-34768100-1297453127_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere ! O alta masina immo2, cu cluster immo3.....si la care am reusit sa scriem cipurile vechi. Deci, se poate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, se poate!

Si eu cand mi-am schimbat clusterul immo2, cu unul immo3, am rescris cheia si totul a fost ok.

Tin sa multumesc pe aceasta cale Domnului Cristi - Al Bundy, pentru suportul oferit! :)

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In foto de mai sus cred ca e o problema....martorul pt faza lunga nu prea apare....e schimbata carcasa...sau ce s-a intamplat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vechile clustere aveau codul 1J0 920 802 G-(Motometer).

post-3735-0-06706200-1297455452_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cluster de Passat B5,5, cu geam (carcasa fata) de Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folia de pe Skoda nu mergea pe clusterul de Passat? Macar sa arate mai altfel :) Eu sunt bolnav cu detalii din astea... daca nu arata ca originalul ma inbolnavesc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ii merge la turomentru, ca el are benzina. Dar, daca scoate foliile de la benzina si apa de pe ala de Skoda si le pune pe ala de Passat, totul o sa fie ok. Alea trebuie taiate si lipite de cel de la vitezomentru, ca sa mearga.

Asa cum am facut si eu la mine, cand am schimbat foliile de Anglia. Alea de Europa erau de maxidot....asa ca a trebuit sa le tai foliile de la apa si motorina (de la cel de Anglia - minidot) si sa le lipesc de folia de vitezometru de Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v am rugat si eu ceva colegii vad ca nu vreti sa mi dati nici un raspuns,macar sa va dati cu parerea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai sa ne spui tu cum ai facut legaturile la maneta cu BC , apoi colegii posibil sa iti dea informatiile de care ai nevoie.

Detaliaza te rugam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!