Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

E problema intalnita si la Passat-uri B5 - incearca sa ii faci un Output test in Instruments cand scade intensitatea si vezi daca tot asa se vad sectoarele (adica sterse).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin atanasiu

postez si aici, sper sa nu deranjez pe cineva ca am postat in doua locuri aceeasi informatie...

sall la toata lumea...

se spun multe pe forumuri (ca sa incep si eu asa, mai filozofic putin) insa nu tot ce se spune pe forumuri, este adevarat sau mai bine zis complet.

Ca dovada chestia cu citirea unui NENOROCIT de EEPROM...cu o interfata seriala.

Si toate astea casa ''economisesc'' niste bani si sa nu imi iau un VAGTACHO(care nu am certitudinea ca va merge, VAGCOMMANDER nu a vrut sa il citeasca nici pe al masinii, nici pe cel nou)

NU MERGE LA TOATE IC-urile VDO, citirea cu VAGEEPROM Programer si interfata seriala 409!!!

sa vada toti amatorii ca mine, si sa nu isi cumpere interfata seriala doar pentru asta.

Eu am incercat la un VDO cu nr. 1J0920845A si imi da eroarea COULD NOT LOGIN!!!deci nu contest ca unii dintre voi ati reusit cu un serial 409 sa faceti aceasta citire, dar se pare ca nu la toate VDO-urile merge treaba asta.ca sa nu mai zic de BOO/MOO care sub nici-o forma nu merg citite pe serial.

Recomand citirea cu un eeprom reader clasic adica scos eepromul, citit si remontat...

numa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate bordurile merg citite pe obd. Cele motometer au acel secret key code dupa care poti astepta pana la 3 ore si tot nu rezolvi nimic, ca iti da RX timeout in cele mai multe cazuri. Cel mai simplu dat jos eeprom, citit secret key code, si pus la loc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

revin cu cateva noutati despre bordul de mai sus,VDO 1J0920845A

a fost citit de Redfighter EEPROMUL si implicit gasit codul de login

l-am montat in aceasta seara.

insa am doua probleme:

- nu imi indica temperatura motorului

- nu imi indica cata benzina mai am in rezervor...

la cel vechi e totul ok, adica toate au mers si merg daca il pun la loc.

ca erori stocate am una de la sezorul de benzina si alta de la senzorul de temperatura exterioara, acesta din urma nu exista ca si traseu electric...de ambele spunand open or short to ground

a mai intalnit cineva asemenea defecte?

ce remediere ati adoptat?

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata

a fost un circuit intrerupt pe placa IC-ului, de la cel de la care l-am cumparat...probabil a vrut sa il probeze fara masina si a gresit pinii... :D

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic !! Stie cineva se poate calibra un IC cu 220 Km maxim pe o folie cu 260 Km? Adica eu am IC-ul la masina din semnatura cu 220 km/h maxim si as vrea sa schimb folia din spatele acelor si sa pun una de la un IC cu 260 km/h maxim. Se poate calibra IC meu ca sa arate corect pe noua scara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se poate; toate indicatoarele din IC au legea de variatie definita prin tabele la anumite locatii in eepromul IC; interventia se face direct asupra eepromului.

Practic nu am incercat niciodata.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mistretzul daca bordul e vdo, citeste eepromul si posteaza-l aici. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor de pe forum.am si eu o problema cu bc meu.transmit multumiri colegilor care m-au ajutat pana acum,terrabyt si multi altii.am schimbat asta vara ic [1j0920806]cu unul cu bc mic de passat[3bo920927 parca]am rescris eepromul[vag comander]si am reusit sa-l fac sa mearga cat de cat.1-afisajul din dreapta jos arata neinteligibil.2-in timpul mersului viteza o indica cu 12 km mai putin.in rest este destul de ok.pun o poza cu bc si dumpul cu care lucrez in speranta ca m-ati putea ajuta sa rezolv cele doua probleme.multumesc anticipat

revin cu dumpul,nu pot sa-i dau upload,nu-l ia.

cum pot sa-i dau upload fisierului de 2k[dump]

post-13080-1265273024_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In output test - pe IC - ai toate caracterele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dar asta s-a intamplat dupa ce am rescris ultima data softul.inainte era ca in poza dar viteza aratata era mai mare decat reala,si abs statea aprins tot timpul

softul era un 1j0920927a modificat de terrabyt.din pacate nu-l mai am,l-am sters din greseala.mea culpa! :frigbaitata:

acum am gasit bordul original-1j0920806e[motometer] diesel 220km-schimbat cu passat 3bo920829a[vdo]diesel 260km

pe aceasta cale rog pe colegul terrabyt poate mai are fisierul care mi l-a trimis sau se uita si schimba cate ceva in dumpul pe care il am acum[1j0920927a]multumesc!

post-13080-1265307850_thumb.jpg

Modificat de romeo01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai tu pe masina e soft de passat de aceea iti stau martorii aprinsi. Poti icenrca cu un 1J5 920 846 C .

Apropo, icnearca sa scrii dumpu manual pt ca vag-commadnerul mi-a facut si mie figuri!

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am scris si ci vag tacho si cu comander.acum merg cu bc din postul 410,martorii nu-i mai am aprinsi,e vorba de viteza si display

stie cineva care este adresa in dump vinovata de afisarea hieroglifelor din displayul dreapta din postul 410?a-si incerca doar modificarea in acea zona pe dumpul meu.

Modificat de romeo01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am o intrebare : daca imi achizitionez un IC care este VDO pot schimba carcasa aceasta cu a mea? IC meu are geamul crapat si piciorusele rupte, nu ar fi o problema atat de grava dar ma sacaie faptul ca stiu ca sunt rupte si as putea sa le schimb. Depinde mult de codul IC de pe care vreau sa iau carcasa sau la toate IC de tip VDO carcasa se potriveste de la una la alta indiferent de cod. Va multumesc.

Uitasem sa mai precizez ca IC-ul pe care vreau sa il achizitionez este de pe un golf IV benzinar.Are vreo importanta?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carcasa e aceeasi daca este vdo.eu am pus ceasuri de passat pe carcasa de golf[deci merge.sa nu fie motometer.]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema am un golf 4 din 2001 model 1.4 pe benzina si nu imi arata consumu instantaneu,arata doar acela in mers ,multumesc ,as dorii daca se poate sa imi lasati un msg privat sa vb mai mult !! multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am achizitionat bordu asta

1J0 920 921 A

poate fi rescris?

sa arate pentru scala cu 220 km

am scala de la un bord diesel

si eventual sa merga si functia range

thanx

post-9400-1269332223_thumb.jpg

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca merge adaptat ... trebuie sa iei plansa de bord de la cel care il ai acum pe masina .... daca observi pe bordul atasat de tine ai numerotarea in mile/h iar pe interior ai km/h ... pui plansa de la bordul vechi - montezi IC-ul nou pe masina - citesti pin - login pe instruments - adaptari (atentie sa ai ambele chei ale masinii la adaptare) . canal 21 si cam atat.

tine-ne la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am achizitionat un bord VDO cu IMO3 si nu ii stiu codul login am cum sa gasesc codul printr-o alta metoda?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VagTacho / Vag K+Can Commander / Vag Commander

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ skorpyon_83 -- contacteaza-ma si-ti citesc codul pin; vii doar cu ceasurile; nu se desfac; gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

ajutati-ma si pe mine va rog cu un raspuns. am gasit sa cumpar ceasuri de bord pt golf IV benzina (VDO cod : 1J0 919 890 A, immo 2).

vreau sa stiu daca le pot monta pe masina mea ( ceasurile mele sunt motometer,immo 2).

ce mi se pare ciudat este ca ceasurile mele au decat 2 mufe pe cand cele pe care tocmai le-am achizitionat au 3 (2 laterale mari si una mai micuta un pic spre mijloc)

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cintyx nu potrivesc, tie iti trebuie 1jx 920 xxx , cele care le-ai luat nu au can gateway :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!