Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Pai , eu ce i-am spus mai sus ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Reformulez...:))

La niste ceasuri fara BC...oricare ar fi ele(conteaza?)...cum se face sa arate consumul?

Nu imi spuneti ca trebuie ceasuri cu BC pentru ca se vede clar in filmulet ca alea sunt ceasuri fara BC...si totusi in locul orei arata consumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcă ceasuri MFA le zice acelora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, Laurentiu_LWR said:

Reformulez...:))

La niste ceasuri fara BC...oricare ar fi ele(conteaza?)...cum se face sa arate consumul?

Nu imi spuneti ca trebuie ceasuri cu BC pentru ca se vede clar in filmulet ca alea sunt ceasuri fara BC...si totusi in locul orei arata consumul...

What ? sunt MFA-uri pre 2000, ceasurile au afisajul computerului in locul ceasului dar au computer

ceasurile fara, sunt fara, nu cred ca daca le scrii soft de bc si pui maneta cu butoane, o sa-ti afiseze ceva

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al dreptate dacă nu sunt cu mfa nu o sa iti arate opțiunile de cb nici o data . Parcă acele se numesc mfd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR
16 minutes ago, drazzy said:

What ? sunt MFA-uri pre 2000, ceasurile au afisajul computerului in locul ceasului dar au computer

ceasurile fara, sunt fara, nu cred ca daca le scrii soft de bc si pui maneta cu butoane, o sa-ti afiseze ceva

Felicitari...asta era raspunsul de care era nevoie...

In sfarsit situatia este clara...:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Laurentiu_LWR said:

Reformulez...:))

La niste ceasuri fara BC...oricare ar fi ele(conteaza?)...cum se face sa arate consumul?

Nu imi spuneti ca trebuie ceasuri cu BC pentru ca se vede clar in filmulet ca alea sunt ceasuri fara BC...si totusi in locul orei arata consumul...

Alea sunt ceasuri cu BC, modelul fara can, la cele cu can, doar cu BC se vede consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata! Detin un Golf 4 1.9 tdi ALH din 2000, dar nu am computer de bord.. Codul ceasurilor mele este 1j0 920 800 E (din ce am inteles de pe forum, au CAN si sunt immo2). M-ar putea ajuta cineva cu un cod pt ceasuri cu minidot? Tot pentru diesel, 220 viteza, sa fie combatibil 100% cu ce am avut.. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa schimbi ceasurile? Poti pune linistit immo3. 1J0 920 826 c minidot sau 1j0 920 846c maxidot. Daca vrei cele cu inele si folie cromata codurile incep cu 1j5. Nu are treaba ca sunt cu 260km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , revin cu o intrebare . Cine cunoaste in Bacau sau Onesti , pe cineva care monteaza Computer Bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

cauta in aria Prestari servicii si vezi cine este mai aproape de tine si te poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! As avea o intrebare daca sunteti amabili, citesc topic-urile de cateva zile, dar nu sunt complet lamurit.. La Golful din semnatura, daca in loc de ceasurile mele cu 220 km pun ceasuri cu 260 km, (acelasi immo, cu can) trebuie rescrisa memoria eeprom sau chestii de genul asta..? Sau indica corect din start..? Stiu de adaptare cluster, chei etc.. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie rescris eepromul atâta timp cât faci adaptarea si e același immo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Bogdan2016 said:

Buna ziua! As avea o intrebare daca sunteti amabili, citesc topic-urile de cateva zile, dar nu sunt complet lamurit.. La Golful din semnatura, daca in loc de ceasurile mele cu 220 km pun ceasuri cu 260 km, (acelasi immo, cu can) trebuie rescrisa memoria eeprom sau chestii de genul asta..? Sau indica corect din start..? Stiu de adaptare cluster, chei etc.. Va multumesc!

va indica corect - trebuie doar sa faci codarea ceasurilor - daca sunt aceeasi generatie, dupa ce faci adaptarea, scrierea cipurilor, copiezi codingul de la ceasurile vechi pe ceasurile noi.

p.s - immo nu are legatura cu partea legata de impulsuri km, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pt raspunsuri! Pana la urma, am reusit sa montez un IC de UK cu minidot  CAN, immo2 (dupa ce am citit informatiile furnizate pe forum), eu nu aveam deloc.. Am luat folia de pe al meu, am decupat-o in zona de display si totul este ok.. Singura problema cu care m-am intalnit a fost ca dupa ce am tras toate firele, am montat maneta si IC nu mergea butonul de reset al manetei, deci implicit nu puteam comuta pe trip 2 sau reseta.. Am verificat toate conexiunile, am probat cu alta maneta...nimic! Pana la urma, am incuiat si am descuiat o data masina si si-a revenit! Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai folia cu 130/260kmh - si ai montat-o direct, restul s-a rezolvat din codare.

sa te bucuri de el si toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam folia cu 220km pe al meu, respective 140 mph pe cel de UK...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat ieri ceasurile de bord la masina din semnatura (am pus minidot , can, immo2), m-am ales cu eroarea:

1 Fault Found:
18062 - Please check DTC Memory of Instrument Cluster
P1654 - 35-10 - - - Intermittent

Aveti idee la ce s-ar putea referi..? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sterge erorile de pe 17-instrumente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 17 nu apare nici o eroare, doar cand scanez ecu, o sterg si apare imediat inapoi... Am vazut in autodata ca ar fi ceva legat de sensor nivel ulei/ senzor temperatura.. Trebuie facuta oare vreo codare pt senzorul de nivel ulei..?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am scris mai sus sa folosesti codarea celui vechi.. deci, daca folosesti asa, nu are ce sa iti zica de senzor calitate ulei.

eroarea - care banuiesc ca apare pe alt modul.... dar nu ai zis pe care - iti subliniaza ca ai o eroare pe ceasuri - ca idee, nu te afecteaza cu nimic.

pana una-alta, intra la 19-can gateway si recodeaza cu 00006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin coding va referiti la codul ce priveste nivel lichid parbriz, bec placate uzate, tara etc., am pus acelasi cod si pe ceasurile schimbate... Am scanat toate modulele cu auto-scan vcds si nu apare absolut nici o eroare nicaieri, doar cea descrisa de mine anterior la ENGINE..  Am dat si recode pe 19-can cu 00006, cum mi-ati spus, dar eroarea ramane..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i pace atunci.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!