Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Unde vezi tu maneta din dreapta ca una cu comp de bord ? Unde sunt butoanele din laterala si cel de dedesubt ?

Ai cluster IMMO 2 din ce vad si iti trebuie ceasuri cu BC cu IMMO 2.

Trebuie Invatate cheile in noul bord, trebuie adaptat cu ecu, trebuie maneta cu butoane si fire trase catre IC si senzor temperatura exterioara daca nu ai climatronic.

ai dreptate..am vazut mai apoi in topic cum e cu maneta aia..ideea ar fi,daca iau un volan cu comenzi pe volan de la modelul nou,mia trebuie sa iau manetuta?cum e cu senzoru din baia de ulei?adica..am asa ceva?cum pot sa aflu? Multumesc ft mult pt ajutor baieti...cel mai bine am sa iau partile si am sa merg la un service sau cineva care chiar stie pe aici..sa nu fac vreo minunatie :))

Edit_ decat sa iau manetuta aia..mai pun 100-150 euro si iau volan de model nou..si am si comenzi pe el..eu zic ca e mai interesant asa :D

Modificat de nurocel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate tu ai numai idei....nu merge sa pui volan doar asa simplu, e nevoie si pt ala de ceasuri si pt el de calculator pentru comenzi de rola de la volan, airbag, de cabluri si de multe altele.

E nevoie chiar si de maneta ca nu merge din volan controlat, e g4 nu e nava cosmica.

Habar nu am unde gasesti tu acolo , in tara mai gasim oameni pasionati care sa modifice ce vrei tu dar simplu si ieftin nu este, nu prea fac sau cam deloc serviceurile asa ceva...Eu zic sa renunti si sa te gandesti la altceva care poti face tu ca asta nu face oricine.

Bafta!

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nurocel

Informatiile pe care le cauti se gasesc in acest topic, dar cine le mai citeste cand e asa de usor sa intrebi?

Ce treaba are senzorul de ulei cu topicul de instalare BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate tu ai numai idei....nu merge sa pui volan doar asa simplu, e nevoie si pt ala de ceasuri si pt el de calculator pentru comenzi de rola de la volan, airbag, de cabluri si de multe altele.

E nevoie chiar si de maneta ca nu merge din volan controlat, e g4 nu e nava cosmica.

Habar nu am unde gasesti tu acolo , in tara mai gasim oameni pasionati care sa modifice ce vrei tu dar simplu si ieftin nu este, nu prea fac sau cam deloc serviceurile asa ceva...Eu zic sa renunti si sa te gandesti la altceva care poti face tu ca asta nu face oricine.

Bafta!

dupa ce am citit pe net si am vazut ca altii au pus volan de r32 model nou nu cred ca e greu..peste tot se zice se pune ft simplu,ideea fiind daca merg trase comenzile..in logica mea nu vad de ce nu ar merge insa eu stiu acum daca e doar de tras fire sau o fi si volanul "inteligent" si trebuie programat ceva..asta ma intereseaza .Volanul la germani pe ebay cu 260 euro de r32 cu comenzi pe el.

Din ce am inteles eu pe topic:manetuta e doar necesara doar pt a comanda BC-ul...daca am inteles gresit atunci inseamna ca o avea si alt rost si atunci va trebui sa iau si manetuta :D

Modificat de nurocel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica

sa citesti tot topicul si vei intelege

in primul rand poti sa faci (zic eu, dar poate le poti face pe toate, tu stii)

sa iti pui ceasuri cu afisaj pentru computer de bord

si maneta evident pentru comenzi

restul ulterior dupa ce vei mai face vechime pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nurocel

Informatiile pe care le cauti se gasesc in acest topic, dar cine le mai citeste cand e asa de usor sa intrebi?

Ce treaba are senzorul de ulei cu topicul de instalare BC?

sa iti raspund tie..se spune acolo la ce iti trebuie sa montezi ceasuri cu BC trebuie sa ai baie de ulei cu senzor..asa specifica acolo la cerinte,IC cu BC,senzor temperatura ext daca nu ai clima,manetuta si sezor in baia de ulei.am citit tot topicul acum insa sunt unele chestii care imi sunt putin neclare.Ideea e ca se gaseste cineva sa montezi sunt multi baieti care pot lucra si ianfara service-ului eventual trag o fuga in suedia ca is ieftini aia si le dau la aia 200 euro(zic eu asa cu o marja) si montez tot deodata..sa nu stau sa dezmembrez bordul de 100 de ori..asta era ideea..tot fac ceva fac tot de-o data :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, pt ultima oara.

Pentru bord cu computer sa afiseze consumul , ai nevoie de un bord cu afisaj (mic sau mare),immo 2 cum a zis cineva mai sus sau mai multi, si de o maneta cu comenzi pe ea.

Intre bord si maneta se mai trag cateva fire , nu multe 4 sau 5 nu stiu exact acuma .In rest toate sunt de codat si rescris chei.

Pt immo 2 ai nevoie si de cip de cheie blank.

Atat, volanul nu merge sa comande computerul, si pt alt volan ai nevoie si de airbag si alte conversii.Ce rost are iti pui computer de bord si atat, restul pe alte topic-uri :P

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nurocel

E clar nu ai citit nici macar cateva informatii utile date de catre alti useri in acest topic. Poti pune BC pe o masina la care sa nu ai senzor de ulei, la care sa nu ai senzor de temperatura exterioara, sau senzor de lichid de parbriz. Daca nu ai senzorii pur si simplu bordul nu iti va oferii informatiile legate de ei. Din codarea bordului ii spui ca ai pe masina senzor de ulei sau de lichid de parbriz.

Modificat de dragos2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, pt ultima oara.

Pentru bord cu computer sa afiseze consumul , ai nevoie de un bord cu afisaj (mic sau mare),immo 2 cum a zis cineva mai sus sau mai multi, si de o maneta cu comenzi pe ea.

Intre bord si maneta se mai trag cateva fire , nu multe 4 sau 5 nu stiu exact acuma .In rest toate sunt de codat si rescris chei.

Pt immo 2 ai nevoie si de cip de cheie blank.

Atat, volanul nu merge sa comande computerul, si pt alt volan ai nevoie si de airbag si alte conversii.Ce rost are iti pui computer de bord si atat, restul pe alte topic-uri :P

Tocmai de asta am si intrebat,sa stiu ce alte complicatii apar..asa stiu sigur ca volanul merge pus insa sa stiu la ce sa ma astept,dupøa cum am zis de unul singur nu pot sa ma ocup de asa ceva pt ca nu am ceea ce trebuie si nici cunostiintele necesare,insa am sa caut pe cineva sa stie,intr-o alta ordine de idei eu am zis de volan initial doar pt ca eu cred ca rolul schimbarii manetei este doar pt a aavea comezile pt BC(daca ma insel atunci sit se schimba) ceea ce m-a facut sa cred..de ce nu as putea sa redirectionez acele comenzi pe volan..asta era defapt dilema mea. Multumesc mult pentru lamuriri .

@nurocel

E clar nu ai citit nici macar cateva informatii utile date de catre alti useri in acest topic. Poti pune BC pe o masina la care sa nu ai senzor de ulei, la care sa nu ai senzor de temperatura exterioara, sau senzor de lichid de parbriz. Daca nu ai senzorii pur si simplu bordul nu iti va oferii informatiile legate de ei. Din codarea bordului ii spui ca ai pe masina senzor de ulei sau de lichid de parbriz.

Pai eu stiu ce spui tu, normal ca nu iti arata daca nu ai...dar daca eu vreau sa le am..e o problema?pai ori fac o treaba calumea ori fac asa doar de dragul de a vedea un ecran in fata ochilor..nu?si asa cum zici tu tot ma gandesc..ok ok nu ai..insa nu poate sa ai o eraore pt ca nu le ai?

Modificat de nurocel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nurocel

Nu te fac in niciun fel, iti spuneam doar ca poti afla foarte multe lucuri pe care te intereseaza strict pe tine citind despre ceea ce altii au scris deja. Poti sa-ti pui pe masina tot ce vrei tu. Oricum foloseste butonul de add reply in loc de cel de reply, asta ar fi un prim sfat.

Daca nu ai senzorii respectivi, din codarea bordului il inveti ca nu ai senzor de lichid de parbriz si nici de nivel de ulei si nu se va stoca nicio eroare pe instrumente, iar daca nu ii pui nici senzor de temperatura exterioara nu iti va afisa asta pe ecranul bordului, atata tot.

Bafta!

Modificat de dragos2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca eu vreau sa te citez... ca sa stii ca ma adresez tie specific...eo problema cu asta?nu vreau sa disuct asta aici cu tine si va fi ultimul post la care iti raspund pe teme ce nu au treaba cu ce am intrebat,ba chiar poate fi si sters,aici e pt informatii nu sa imi dai tu idei deja evidente(apreciez totusi interesul)am intrebat sa stiu clar..difera de la masina la masina si nu cred ca multi au scris cu exact motorizarea mea,cu aceleasi optiuni si asa mai departe.

Ca sa fac un edit sa nu postez din nou: Multumesc pt lamurirea cu senzorii,si sa lamuresc ceva..nu sunt suparat pe tine si nici nervos ori orice altceva,multumesc mult pentru lamurire.

Modificat de nurocel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca eu vreau sa te citez... ca sa stii ca ma adresez tie specific...eo problema cu asta?

Să știi că este o problemă ... regulamentul acestui forum interzice această practică prin care se citează inutil postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sa mai continui sa discut pentru ca sunt inteles gresit si chiar nu am chef sa ma cert din spatele unui monitor.Cei care citesc ce nelamuriri am (si au raspuns la ele) si unde am specificat daca are de vanzare cluster cu bc rog sa trimita PM cu informatii.Tot odata cer scuze pt orice incalcare a regulilor si ofensare a cuiva.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina immo3 care se inlocuieste bordul si se face adaptarea motor-bord si apoi cheile, ulterior daca se monteaza bordul vechi inapoi acesta va functiona deoarece nu s-a alterat nici codul variabil nici cel fix al cheilor.

Salutare Terrabyt,

Cum trebuie procedat la o masina immo5? Am un Caddy din 08.2007 (am inteles ca ceasurile de bord sunt immo5, corect?).

Doresc sa schimb ceasurile fara bc cu unele cu bc maxidot.

Am reusit sa citim pinul ceasurilor actuale (fara bc) si apoi am montat pe masina mea ceasurile cu bc maxidot si am incercat sa le citim pinul, insa nu am putut intra pe ele caci intra in safe mode; display-ul functioneaza, dar ceasurile sunt inutilizabile, adica chiar daca aveam pinul ceasurilor cu bc maxidot, tot nu ne puteam loga pe ele...Ce trebuie facut?

Mersi

Modificat de RaulE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, inca nu se pot adapta ceasurile dupa 06.2006 decat la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Am sa sa intreb si la reprezentanta, dar probabil au un pret piparat si nu-s sigur ca reusesc sa faca ceea ce trebuie

De ce numai la ei? trebuie un soft special?

Mersi

Modificat de RaulE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vas e simplu au meniu pentru changing cluster, merge si cu un vas pc sau cineva care are vas original , nu numai reprezentantele au...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca cu VAS se pot adapta sigur si ceasuri dupa 06.2006?

La ce te referi prin "vas pc" ? VAS instalat pe pc?

Mersi

Modificat de RaulE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la reprezentanta le-am schimbat a mers repede, in 5 minute era gata , nu am platit mare lucru pt ca erau fosti colegi .

Mergi si intreaba cat costa sa iti schimbe ceasurile ca nu e o avere, e necesar montarea in sine si practic o diagnoza pentru ei.

Sa ai toate cheile la tine s ale scrie pe toate.

Vas pc este varianta chinezeasca a unui vas de reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a trebuit sa ai codul pin de la ceasurile noi? din ce an e masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am si eu nevoie de ajutor,am postat si in aria Sharan dar fara izbanda momentan,cine ma poate ajuta cu un soft de vw sharan an 2002,2003 cu bc,6 ceasuri si maxidot,chiar daca nu santeti detinatori de Sharan poate va pica un donator sa ma ajutati si pe mine,multumesc mult si drumurii bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Terrabyt,

Cum trebuie procedat la o masina immo5? Am un Caddy din 08.2007 (am inteles ca ceasurile de bord sunt immo5, corect?).

Doresc sa schimb ceasurile fara bc cu unele cu bc maxidot.

Am reusit sa citim pinul ceasurilor actuale (fara bc) si apoi am montat pe masina mea ceasurile cu bc maxidot si am incercat sa le citim pinul, insa nu am putut intra pe ele caci intra in safe mode; display-ul functioneaza, dar ceasurile sunt inutilizabile, adica chiar daca aveam pinul ceasurilor cu bc maxidot, tot nu ne puteam loga pe ele...Ce trebuie facut?

Mersi

Din ce stiu eu si tipul asta de bord e tot immo4. Cum adica intra in safemode? daca pui contactul se aprind martorii? cu ce ai incercat sa citesti pinul?

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

Am un golf IV 1.9 TDI din 2002 AXR şi am display-ul stricat.

Din cate am vazut in discutiile dedicate acestui subiect solutia ar fi schimmbarea IC-ului.

Cel de pe masina are urmatorul cod 1J0 920 826 C şi am gasit unul de pe un Passat 3B0 920 827A.

Intrebarea este se potrivesc ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!