Jump to content

Probleme punte fata


leventebest
 Share

Postare recomandată

Se da urmatoarea problema: a trebuit sa mi schimb puntea, am facut rost de una second hand, goala, fara tije de torsiune si brate. Le am folosit pe ale mele. dupa ce am pus bratele, tijele si tamburii, dar inainte de a pune vaselina si bara antiruliu, daca misc de roata exista un joc intre bratul de jos si punte. Pe partea respectiva este rulmentul care a venit cu puntea, bratul respectiv nu parea a fi uzat, era fin, lucios, nu era mancat. Tijele sunt prinse in surubul de la brat. Banuiesc ca nu este chiar normal sa se intample asa. Ce pot face sa remediez problema? Pe partea cealalta a puntii am o bucsa pusa, dar acolo jocul este mai mic.

Este posibil sa se fi uzat rulmentul incat sa provoace un joc maricel?

Rezolv dca scot rulmentul si pun o bucsa cu cotele masurate de la brat exterior si punte interior? S a mai izbit cineva de problema asta? Nu am masurat bratul sau puntea sa vad in ce cote sunt, oricum nu stiu cotele originale

Puntea este de 1300, masina din 1868 a mea, puntea este la fel cu cea care era inainte

Modificat de leventebest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... scoate rulmentul :icon_thumright: si inlocuieste-l cu altul :Driver: ... Cumpara-l de la "dealer " sau de pe net... nu e pacat daca tot ai ajungi sa faci "chirurgie" pe punte, sa lasi niste rulmenti vechi si uzati, care deja se pare ca iti creeaza probleme ?

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

se poate si o bucsare cu duramita.

la asamblare se baga vazelina cu grafit si se roteste o leaca in punte sasi dea drumu dupa care deabia montezi definitiv pe lamele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa si uiti de lamele. Montezi amortizoare cu arc pe ele. Sunt si reglabile, unele. Daca te intereseaza iti dau detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer... as pastra lamelele, pt. ca "tin" si bratele sa nu iasa in afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu bratele se poate rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu bratele se poate rezolva.

Cum pot rezolva, cu alte amortizoare sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa lamele la locul lor, e pacat sa faci inginerii.

Acuma ce iti trebuie tie sunt un set de rulmenti noi si un set de bucse metalice,mai mult ca sigur bucsele din puntea care o ai sunt uzate, mai ai nevoie si de un set de garnituri care vin intre brate si punte. Toate ia-le noi nu cauta sh ca sunt bani aruncati. Cu piesele astea noi o sa te mai tina punte inca 20 de ani :D

O sa revin si cu niste cote si scheme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!