Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

am facut si eu revizia de 15.000 km. m-a costat 786 RON la PBV1. Dar am schimbat toate filtrele la recomandarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15.000km Golf V GTI 30 EDITION

-filtre: aer,ulei,benzina si polen;

-5 litri de ulei castrol 5w40

-verificat geometrie roti - garantie

-verificat mirror down - NU are

total 588.32 ron tva inclus

sincer mi s-a parut foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 10.000 Km(am vrut eu sa o fac mai repede :D ), G5, 1.4 facuta la Protos Alba Iulia

- schimbat filtre de ulei si polen, doar curatat filtru de aer

- 4 litri ulei Mobil 1 5w30

- diferite verificari marunte facute la cerea mea

Total 408 Ron tva inclus.

Toata treaba a durat 2 ore, din care 40 de minute intocmirea facturii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai inteleg nimic. Am vazut ca ati facut revizia la 10K, 20K, 30K si tot asa. Eu am luat masina cu 28K si acum am 44K. In afara de antigel, motorina si completare cu ulei cand a fost cazul, nu am facut nimic; nu am fost la nicio revizie. Cert este ca in aprilie trebuie sa merg la ITP cu ea, trebuie sa platesc RCA-ul, rovigneta, schimbul de ulei, probabil si placutele. Va rog dumiriti-ma si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15.000km Golf V GTI 30 EDITION

-filtre: aer,ulei,benzina si polen;

-5 litri de ulei castrol 5w40

-verificat geometrie roti - garantie

-verificat mirror down - NU are

total 588.32 ron tva inclus

sincer mi s-a parut foarte bine!

Explica-mi si mie te rog treaba cu "-verificat geometrie roti - garantie" - adica ti-au facut geometria moca? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil verificarea este gratuita. corectarea greselilor fiind contra cost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai inteleg nimic. Am vazut ca ati facut revizia la 10K, 20K, 30K si tot asa. Eu am luat masina cu 28K si acum am 44K. In afara de antigel, motorina si completare cu ulei cand a fost cazul, nu am facut nimic; nu am fost la nicio revizie. Cert este ca in aprilie trebuie sa merg la ITP cu ea, trebuie sa platesc RCA-ul, rovigneta, schimbul de ulei, probabil si placutele. Va rog dumiriti-ma si pe mine.

Revizia in mod normal se face la 15k.Sunt unii care prefera sa faca mai devreme adica in jurul valorii de 10k.Si eu am facut primele 3 revizii la 10 k pentru linistea mea insa acum le fac la 15k(de fapt pe la 13-14).Eu schimb toate filtrele inclusiv cel de combustibil indiferent daca o fac la 10k sau 15k la fiecare revizie.Acum fiecare face cum vrea si cum il tine buzunarul...cert este ca nu e bine deloc sa depasesti termenul de 15k. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a facut cineva revizia la TSI in special cel de 140 sau 170cp.....ma intereseaza ce ulei ar fi cel mai potrivit si daca e mai scumpa revizia ca si la restul motoarelor.

...si daca e mai bine sa o fac mai repede adica pe la 10 000 km. (oare pot duce eu uleiul? :Driver: )

Modificat de pixi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Golf V,fabricat in 2007 si adus din Germania,beneficiez de garantie la Porsche Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

B39FMY, din cate stiu eu, cartea service te va edifica... Daca toate lucrurile sunt ok, nu ai de ce sa nu beneficiezi de garantie si la noi... sunt colegi forumisti care au facut revizii in Ungaria, Austria sau chiar Germania

Astazi am facut revizia de 15.000 la ElcarGid

Toate au mers bine, masina e impecabila :blush:, teste de tren rulare, frane, VAS, samd...

schimbat ulei Castrol 5W40 si toate cele 4 filtre (cel de benzina la cererea mea)

Total 620 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma prezint la revizie cu alte jante/cauciucuri decat cele cu care a fost dotata masina din fabrica, iar jantele sunt non-VAG, risc sa pierd garantia la ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B39FMY, din cate stiu eu, cartea service te va edifica... Daca toate lucrurile sunt ok, nu ai de ce sa nu beneficiezi de garantie si la noi... sunt colegi forumisti care au facut revizii in Ungaria, Austria sau chiar Germania

Multumesc,sper sa ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B39FMY, cu siguranta beneficiezi de garantie in RO (daca, bineinteles, s-au efectuat reviziile obligatorii de pana acum, samd). Si eu am adus-o de afara (fabricatie dec. 2006) si am schimbat in garantie ceasurile de bord in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are doar 17.000 km,asa ca nu are nicio revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu s-a facut revizie la 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca in RO conditiile de garantie sunt altele. Eu am luat masina din Germania cu optiune de service "longlife", cu prima revizie obligatorie la 30000 samd. In RO sunt obligat sa ma duc la revizia de 15000 pentru a pastra garantia, ca urmare a politicii Porsche Romania, adaptata conditiilor specifice de exploatare din draga noastra tarisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. si eu m-am mirat cand la revizie mi s-a intrerupt coloana in care erau stampilele longlife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

m-am trezit cu o lovitura relativ micutza pe fusta spate la masina din semnatura. Nu e foarte mare si nu e grava, dar suficient cat sa strice aspectul estetic. As vrea sa o inlocuiesc pe casco. Cum se procedeaza? Pe de alta parte la sfarsitul lunii am programata revizia, cum sa fac sa coincida cele doua operatii (revizia + schimbatul fustei spate pe casco)?Merci de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea sta in felul urmator:

1.Te duci la politie de unde scoti autorizatie de reparatie.

2.Mergi la casco unde intocmesti dosarul de dauna.(vei mentiona pe dosar ca repari masina la service-ul unde iti faci revizia).

3.Suni la service te programezi pentru revizie si le spui ca ai de facut si o mica dauna pe casco...

Cam asta ar fi.Ca idee dosarul de daune este valabil 24 luni deci nu ai de ce sa grabesti efectuarea reviziei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fac si un mic upgrade la fusta? :D daca tot m-am trezit cu "bucuria"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Da se poate.Aici trebuie sa te intelegi cu service-ul.Tu platesti diferenta dintre cel stock pe care il plateste asiguratorul si cel care il vei pune tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a facut cineva revizia la TSI in special cel de 140 sau 170cp.....ma intereseaza ce ulei ar fi cel mai potrivit si daca e mai scumpa revizia ca si la restul motoarelor.

...si daca e mai bine sa o fac mai repede adica pe la 10 000 km. (oare pot duce eu uleiul? :lol: )

Eu am facut revizia de 15 mii si de 30 mii la GT de 170 CP. Detalii gasesti aici sau aici.

La revizia de 15 mii am folosit Mobil 1 5W-40, la revizia de 30 mii am pus ulei de producator (care este un Castrol parca) tot 5W-40.

Eu am facut revizia fix la 15 mii si 30 mii, nu sunt de parere sa fac revizia mai repede, numai ca am schimbat toate filtrele, inclusiv cel de combustibil, cu toate ca nu era necesar decat la 30 mii.

Sa incerc sa va lamuresc si cu reviziile. Se numesc generic revizii de 15 mii 30 mii etc.

Reviziile la VW se fac din an in an sau din 15 mii in 15 mii.

Prin urmare daca cumpar masina de noua si dupa un an de zile am 7 mii km, trebuie dupa sa la revizie pentru ca are un an. Urmatoarea revizie se va face dupa inca un an sau la 7+15 -> 23 mii km, primul termen care este atins. In acest fel nu mai exista revizia de 15 mii, 30 mii cum se vehiculeaza. Pentru a stabili cand trebuie facuta urmatoarea revizie trebuie vazut in cartea masinii cand a fost facuta ultima revizie si calculat daca a trecut un an sau 15 mii km de la ultima revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e atat de simpla si logica faza cu revizia incat nici nu m-am gandit la ea in felul asta. multumesc!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia de 30 de mii la Cardinal motors CTA. Schimbat toate filtrele, (inclusiv ala de polen) + schimbat lichid de frana. 750 Ron cu totul, destul de acceptabil. M-am hotarat sa fac reviziile de acum la 10.000. Parca trage simtitor mai bine dupa ce am schimbat filtrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de acord cu istef

pixi, vezi si primul post de pe pagina. Eu voi face in continuare reviziile la intervalele indicate de producator (15k sau 1an... la cum am mers pana acum, probabil la fiecare 15k) insa la fiecare revizie voi schimba toate 4 filtrele plus o verificare temeinica a masinii... ca d'aia e revizie :huh:

Eu am insistat si pt filtrul de benzina (programat la 60k) pentru ca am avut si acea eroare cu noxele datorita calitatii indoielnice a carburantului la mom respectiv dar si in genere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!