Jump to content

Montare un fel de carkit!


nemet_tt
 Share

Postare recomandată

As dori si eu o schema a unui carkit si o schema a mufei unui casetofon gamma unde se introduce mufa de la carkit,pentru ca as dori sa tai difuzoarele la o pereche de casti nokia Hs 47 si sa lipesc firele acolo (care o sa fie doar 3 fire o masa un fir de la difuzorul stang si un fir de la difuzorul drept microfonul sa ramana pe fir plus mufa care intra in telefon la un E51) unde intra mufa de la carkit,poate il vede ca pe un carkit,sper ca ati inteles ce am vrut sa zic

In poza sunt castile respective si am facut un semn cu rosu unde vreau sa le tai

post-24088-1236452740_thumb.jpg

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca schema asta iti trebuie isovwbetalv7bv7.th.jpg Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

in teorie functioneaza , practic cred ca ai sa strici terminalul ( telefonul ) e diferenta foarte mare de impedanta !!! bobina din casca nahdsfree-ului are "cateva " spire si un camp magnetic etrem de mic !

pe cand difuzorul de 16,5 cm al masini .. are " mai multe " spire si campulmagnetic mult mai mare ( magnetul ) de aici diferenta de impedanta => se supra solicita amplificatorul telefonului si se strica !

bafta !

L.E. gamma are doare "mute" pentru a stii sa opreasca sunetul care vine de la radio sau cas in timp ce intra comvorbirea pe difuzoare , faptul ca sunetul de la comvorbire intra pe difuzoarele masinii

se datoreaza centralei carkitului sau a unui modul special conectat intre gamma si car kit !

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar sunetul de la convorbire nu il amplifica casetofonul si pe urma se duce in difuzoare,sau se duce direct in difuzoare,tocmai daia vroiam o schema a unui carkit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul de fata

tu vrei sa pui castile direct pe difurile de la gamma .. corect ?

ei bine in acest caz "amplificatorul " comvorbirii telefonice e chiar mobilul ! am spsu gamma nu are decat fir de "mute" tie practic iti lipseste carkitul in sine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o alta intrebare,carkit amplifica sunetul unei convorbiri si pe urma il duce in difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o alta intrebare,carkit amplifica sunetul unei convorbiri si pe urma il duce in difuzoare?

DA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fac un amplificator de 2x2w sau 2x5w cu un potentiometru il conectez la 12v si amplific semnalul care vine de la tel si atunci as putea sa il leg la casetofon si cand primesc un apel gamma sa imi taie sunetul radioului,asa cred ca nu ar mai fi nici o problema nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poat folosi intrarile de pe mufa de la cd changer de la cass sau de la cd player, asta daca nu este folosita.

Bineinteles ca este nevoie de interfata pentru a debloca line-in la casetofon (sau unitatea de cd din dotare), iar in momentul cand se doreste folosirea "car kit-ului" sa apese pe butonul de cd (sau cd changer de la cd player).

Este foarte simplu, trebuie doar acel adaptor de line-in.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fac un amplificator de 2x2w sau 2x5w cu un potentiometru il conectez la 12v si amplific semnalul care vine de la tel si atunci as putea sa il leg la casetofon si cand primesc un apel gamma sa imi taie sunetul radioului,asa cred ca nu ar mai fi nici o problema nu?

da , nu ar mai fi nici o problema atunci ! poti folosii TDA 2005 pt amplif ,pui doar 2 condensatori de 100 de micro F si un mic radiator .

acum si ce spune costelzb e ok , nu m-am gandita , pe mufa de cd-player poti sa dai semnal preamplificat !!! doar ca mai ai nevoie de semnal pt mute

iar comutarea o faci manual , sa ajungi pe " cd " !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va fi nevoie de semnal ptr mute, doar ca va comuta o data manual pe line-in, si a doua oara va raspunde la telefon. Deci 2 operatiuni, sau chiar 3 daca asculta radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va fi nevoie de semnal ptr mute, doar ca va comuta o data manual pe line-in, si a doua oara va raspunde la telefon. Deci 2 operatiuni, sau chiar 3 daca asculta radio.

da ai dreptate nu mai are nevoie de mute caci face comutarea manual ! :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar chestia e ca am cd conectat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cd-ul mai are o mufa in spate de care te poti folosi daca nu ai si cd changer. Partea buna o sa fie ca vei avea line-in si vei putea sa conectezi orice altcv nu doar telefonul mobil. Rezolvi doua lucruri dintr-o lovitura. :icon_thumright:

Modificat de costelzb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!