Jump to content

My new Scirocco


robi_zet

Postare recomandată

Vezi ca e un coleg in aria Vanzari care comercializeaza Plasti-Dip. Nu stiu daca vei cumpara de la el, dar macar sa te ajute cu informatia.

Link către comentariu

Eu am folosit un tub de 400 ml pentru manerele de la usi si fiecare le-am dat in 3 straturi si dupa nici 2 luni sau exfoliat!

Nu cred sa-ti ajunga un tub decat la 1 janta si daca faci schimbare de culoare de la gri la auriu,sigur trebuie mai multe straturi sa le acoperi bine!

Oricum spor si multa bafta sa ai!

Link către comentariu

Decat sa te risti sa le strici, mai bine le duci la colegul Elspa sa le faca in camp electrostatic.

Parerea mea...

Teff

Link către comentariu

Nu cred ca am cum se le stric. Daca nu imi place cum arata se dezlipeste foarte usor. De vopsit nu vad rostu... Sunt practic noi.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu

Ma stai cuminte,las-o asa ca e frumoasa,nu te apuca de kitsch-izari aiurea!

Brgds

Link către comentariu

Pe site-ul plasti dip zice ca 4 tuburi la 4 jante. Deci fiecare janta cu spray-ul ei.. + lacul..

E interesanta ideea si ce e fain, e usurinta cu care dezlipesti vopseaua  :)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Sau la o bordurica?

Modificat de vali_devill
Link către comentariu

La spalare nu se desprinde, iar la bordura oricum s-ar rascheta si janta cu totul.

Trebuie facute rotile date jos de pe masina, nu cum a facut in clip altfel nu se vor face uniform pe interior.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si am aj la 80000 km :)

Send from my Sony Xperia S

post-42557-1375188755879_thumb.jpg

post-42557-1375188761697_thumb.jpg

Link către comentariu

Mersi frumos :) In 10 zile ne asteapta 300 km de autostrada :))

Link către comentariu

Saptamana viitoare vreau sa imi schimb bucsele mari ( cele cu sageata in jos) 

 

Ce producator imi recomandati? Lemforder ? Swag/Febi? Sau powerflex?

post-42557-0-21696400-1375440874_thumb.j

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Eu ti-as recomanda Superpro. Daca nu, Powerflex, dar totusi Superpro. :D

Link către comentariu

Ma gasesc ca bucsele din poliuretan sa nu fie prea dure. Il astept pe Silviu sa vedem un mic review  :icon_bounce:

 
Link către comentariu

Nu schimba niste bucse atat de mult confortul. Nu sunt arcuri si nici jante de 20". :)

Link către comentariu

Bucse brat fata mari, nu?

 

Atunci poti pune modelul de bucse pline de cauciuc, cum am facut eu.

http://vwforum.ro/topic/98437-scirocco-20-tsi/page-4

Insa nu cu tot cu partea de metal, doar partea de cauciuc (se scoate cea veche si se introduce cea noua, folosinduse o presa la aceasta operatiune). Obtii o bucsa identica cu ce vine din fabrica pe Leon Cupra R, Scirocco R etc, mult mai rezistenta (+ tinuta de drum mai buna la o succesiune de curbe luate in viteza), deci faci un upgrade fata de cele actuale. Asa iesi cel mai ieftin, este 60-70 de lei bucata de cauciuc + manopera. Codul partii de cauciuc este 6LL407183. Acest cod apare ca fiind de pe platforma Polo/Ibiza si este acelasi lucru cu bucsa de pe platforma Golf/Leon, insa doar la prima platforma se poate achizitiona separat doar partea de cauciuc (fara partea de metal). Se poate cumpara si bucsa completa de pe platforma Golf/Leon (cu tot cu partea de metal), insa costa aproximativ 300 de lei bucata.

 

Bucsele de poliuretan nu sunt cele mai potrivite pentru o masina care se foloseste exclusiv pe strada si nu se foloseste si la track day-uri de cateva ori pe an. Confortul nu scade exagerat, dar se simte diferenta. In plus nu te folosesti de proprietatile materialului pentru ca nici macar nu te apropii de limita. Este ca si cum ai comanda la restaurant doua portii de mancare si ai manca doar una. :)

Modificat de volvol
Link către comentariu

Exact acea bucsa vreau sa o schimb. Din auzite daca nu e bine pus in locasul de metal s-ar putea sa cada imediat, din cauza asta vreau sa imi iau cu totul sa nu fie probleme. Eu inclin spre Febi/swag

Link către comentariu

Iti recoand lemforder,la autokarma sunt 157 lei buc,fata de pbn unde erau 370 buc.

Brgds

Link către comentariu

Am ajuns si pe litoral. Mi-a consumat 8% pe pilot setat la 130km/h. Sunt multumit de consum, acum nu stiu daca e din vina gumelor dar cu cauciucurile din fabrica scoteam in jur de 7.5%.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu
octavia 4ever

eu am schimbat acele bucse si am pus TRW . de curiozitate , cati km ai cu masina ?? cica astea pica des pe platforma de g5, octavia 2.

Sent from my iPhone

Link către comentariu

Am 80000 km. Si eu tot aceeasi platforma am.

Am sa merg pe Swag. Sper sa reziste inca 80000 km

Send from my Sony Xperia S

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Am ajuns acasa. Consumul a fost de 8% cu o medie de 100km/h

 

Nu mi-a placut deloc noua autostrada din cauza ca erau foarte multe dealuri si evacuarea suna destul de tare..

 

Nu mi-a placut de cei care nu respecta regulile de circulatie. Cei mai multi cand ajungeai pe autostrada nu prin destula viteza (daia exista acea banca de accelatie !!! ) si iti ies in fata, trec pe linie continu etc

Link către comentariu

Intreb si eu total pasnic...nu ai avut cam mare consumul???eu am avut un 8.2 la o viteza medie de 127.bine,al meu e 1.4,dar ma asteptam la un consum mai bun de la un 2.0 tsi atunci cand mergi calm,legal,corect.

Brgds

Link către comentariu

Sincer nu stiu... Cum am zis mai sus aveam 7.5% cu gumele de fabrica. Poate isi dau cu parerea si alti cu 2.0 tfsi/tsi.
La 130 am 7.3-7.8% consum instant.

Send from my Sony Xperia S

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!