Jump to content

Auto Motor Service


carceacristian
 Share

Postare recomandată

carceacristian

Salutare,

Sper ca moderatorii sa nu se supere,ca am deschis un nou topic.Pe scurt va prezint pataniile mele.

Acum 2 ani de zile am fost cu masina familiei,ceea din semnatura,SDI-ul,la Auto Motor Service situtat pe varianta care trec tirurile din Constanta spre Ovidiu,recomandat de un var,sa ii fac un RK motorului(avea compresia scazuta ,un cilindru zgariat,motorul consuma cca 200 de grame la 200 de km,era terminat).

Bun,vorbesc cu patronul,dupa un timp mi se desface motorul,mi s-a alezat cilindrul 1(parca,nu imi mai aduc aminte exact)zgariat mi s-a pus o camasa noua, si s-au inlocuit urmatoarele piese din poza.Dupa o luna am trecut sa imi mai vad si eu masina,si sa vad stadiul in care mai este masina.Zis si facut...ma uit...motoru era scos,planetarele atarnau de sol,deschid portbagaju,cand vad discu,pe acolo,ba nu stiu ce piese,pur si simplu aruncate in portbagaj.Noroc ca am avut un plastic cu carton in portbagaj pus de mine decand am luat masina,ca altfel....bine numai zic ca s-a spart plasticu,mi s-au patat si carpetele de mizerie....fie

Vine vremea,cand masina e gata,buuun...ma duc sa o iau(eram tare fericit in culmea fericirii,chiar iubesc masina asta),platesc,le dau si o spaga mica la mecanici si....cand vad hayonu plin de ulei,lucreasera taurii,si intr-un final mi se da hartia cu piesele bagate in motor pe care nu m-am uitat deloc,am mers pe incredere deoarece varul meu se stia bine cu patronul si oricum eu nu le aveam cu motoarele si degeaba ma uitam pe foaie.

Intr-un final am plecat,enorm de fericit,iar dupa un timp ce sa vad ochilor?masina a consuma 200 de grame la 512km....joja era la minim.Am zis ca e de la rodaj ca nu stiu ce,dupa care a inceput sa manance tot mai mult ulei,la 200g/278km.Mi se recomandase sa bag Ulei Mobil 10w-40Turbo diesel.

...Deja cosmarurile mele doar ce incepusera,rodaju il facusem ca la carte,dar degeaba,ea tot consuma ulei...si in fiecare zi cand veneau ai mei de la servici verifcam uleiu,seara de seara verificam uleiu,si ma rugam la Dumnezeu sa numai consume(asta nu era o solutie,evident).

Pana la urma am mers la acel service cu varmiu si i-am spus patronului, domne as vrea sa vin cu masina sa vedem ce are....la care el zice:"da vino" da cu juma de gura :D .Mi-am dat seama ca ma ocoleste,si am zis sa mai astept niste km,pana se termina rodaju.Trecusera 2 ani si acum am 20.000 si la fel face,mananca ulei de nu se mai satura,si e si zgomotos,si nu stiu ce mi-a venit mie intr-o zi sa caut foaia aia cu piesele bagate in motor.Ce sa vad ochilor?"ROLA INTINZATOR pusa de 2x,la plata(acu ceva timp mi se stricase,i-am inlocuit eu rulmentii si era cea originala a masinii),deci cu alte cuvinte nemernicii,m-au pus sa o platesc de 2x si nu a fost schimbata DELOC.Luasem foc,mi-am zis ca numai ma uit pe foaia aia,pur si simplu tremuram de nervi,eram un pachet de nervi.Dupa ceva timp,zilele astea, am zis sa postez pe forum aici,pe tehnic niste intrebari(nu vreau sa fiu offtopic,insa tin sa va povestesc tot).Scriu eu acolo(trebuia sa insir toate piesele bagate in motor) si nu gasesc de nici o culoare SEGMENTII.Iarasi ma enervez imi sar din pepeni,deja nervii mei erau intinsi la MAXIM.Cum era posibil ca dupa ce ca aveam compresia proasta decand am adus masina,aveam un cilindru zgariat,s-a alezat ala,si s-a pus camasa, cum naiba sa nu puna segmenti noi?...asta e de-a dreptu SF ;)

In rest,ce am mai vazut pe acolo....taurii forjau masinile,plecau tare de pe loc.Stateam si ma gandeam cu un gust amar asa,nici nu va imaginati ce era in capu meu.Culmea,intr-o vreme si varmiu isi facuse masina acolo si il suna patronu intr-o zi,si ii spune ca: "a fost atinsa portiera spate umpic ".Cand ne ducem acolo sa vedem,toata portiera infundata.Oare ce o fii insemnand 'umpic"?

Acum faptele fiind consumate ma gandeam sa merg sa le bat obrazu bine,oricum nu isi mai are rostu dar...pt linistea mea ar merita sa imi bat si eu joc de ei asa cum si-au batut si ei joc de masina mea.Zilele astea aud dintr-o sursa(ne sigura),de ce faceau mecanicii pe acolo la masini:luau frumos piesele noi care urmau sa fie montate pe masine,le vindeau si puneau piese folosite,si apoi va dati seama ce sentiment am avut pe moment...iar nervi...mama lor de nemernici.

Per total am gresit,am avut incredere prea multa,ma gandeam ca fiind prieten cu varul meu,ce treaba buna o sa imi faca ei,si ce mai ma bucuram,apoi am gresit ca nu m-am uitat pe foaia cu piesele,decand am scos masina din service(deh nici cunostiinta nu aveam de mecanica pe atunci),si cel mai mult si cel mai mult imi pare rau ca nu am fost cand trebuia cu masina inapoi la astia.Asa ca trageti aminte...sa nu vi se intample.

Mai are rost sa zic?..mie scarba...

Va salut cu drag.

post-9811-1236172438_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

Uitasem sa mai zic inca ceva.Ma duc frumos intru in service,(dupa ce trecuse de 1000km trebuia sa schimb uleiu cica motoru iesea din rodaj),vin o bag pe rampa si unu mai tanar se apuca sa imi schimbe uleiu.Inloc de 3.8l imi baga 4l ulei.Normal,cand ma uit la ulei cand ajung si eu acasa ca omu,peste limita maxima,nemernicii.... :)

Va salut

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian, faza cu rola ca ai platito de doua ori te inseli! exista mai multe role la ditributie daca observi cele 2 sunt si la preturi diferite. de exemplu la masina mea sunt vreo 3role la preturi diferite. dar ai dreptate ca ar fi trebuit sa-ti schimbe segmentii in primul rand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Nu stiu sa zic,daca pe foaie sunt rolele de la distributie sau de la alternator,cert e ca eu cu mana mea,am schimbat toate rolele ce angreneaza cureaua alternator,inclusiv rulmentii de la rola intinzator,inclusiv fulie alternator.Acu o avea si distributia, o rola intinzatoare,dar in nici un caz nu cred ca are 2 role intinzatoare.Am sa ma documentez...in fine orice caz 29 mil,s-au dus pe apa sambetei.Am sa vad poate o sa ii pun niste segmenti la un service,sa o mai taraganez asa cu masina ca prea mult ulei consuma.Multumesc frumos te salut

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Am vesti noi,dar tot proaste.M-am gandit ca ar trebui sa continui acest topic si sa va zic ce am pe suflet.Am fost a2a oara sa vorbesc cu patronu,am bagat masinuta in service,insa ii zisesem de la inceput,ca nu o sa platesc nici un ban pentru manopera.La care el mi-a zis ca este ok.Zis si facut am lasat-o in service,unde au schimbat urmatoarele:

-8 supape

-set simeringuri

-ghiduri supape

-pistoane si biele SH(luate de mine,insa in stare f. buna)

Buun...patronu mi-a zis "o facem sa numai fie probleme"am iesit din service(cu un ulei Mobil 10w40) bucuros am luat masinuta,se auzea cam zgomotoasa si imediat am luat-o la un drum de Bucuresti urmand ca dupa 1000km sa schimb uleiu.Nu mi-a mancat deloc ulei,si eram fericit.Cand am facut ce-i 1000km m-am intors sa schimb uleiu cu Mobil Super 3000 x1 5w40 Full Synthetic.A si am uitat,mi-am incarcat instalatia cu freon,am intrebat un meserias de acolo,daca sunt probleme a zis "nu",dupa 2 zile mi s-a dus tot freonu.

A inceput sa imi manance ulei la 500 km,100 de grame(am zis ca e rodaju),la 400km 200 de grame,si intr-un final ultima oara 370km 100 de grame.

aaa....si am uitat sa zic am platit de data asta pe piese 20mil.Ce sa mai zic,m-am consultat si varul meu care il cunoastea pe patron tot zicea sa numai ma duc.In total au fost 43 de mil,ambele 2 reparatii,care au fost de c....(scuzati-mi expresia,da daca nu le-am blestemat toti mortii si sfiintii,si cred ca am de ce).Intre timp am fost si la un mecanic sa imi regleze avansu,omu mi-a zis ca puteau sa imi crape motoru,din cauza astora de la service ca nu mi-au pus distritibutia la punct cum trebuie.Acu pana la urma nici nu stiu ce sa mai cred,intra-devar dupa ce mi-a pus mecanicu asta la punct se auzea mai frumos si fugea mai bine.. :vaidecapulmeu: Sunt un pusti de 22de ani student la Univ Maritima Cta,la electromecanica si m-am saturat sa ma ia toti de fraier,cand nu cunosti mecanica.Vreau sa mananc mecanica sa imi fac singurel TOT,sa numai imi iau tepe dinastea si sa le dau peste nas.

PS:am degand sa iau o chiulasa noua sa numai am probleme....masina asta e mai mult decat un suflet pentru mine :icon_cool:

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intrebare oarecum cinica: mai incerci si a 3-a oara tot la ei la service? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

areyes13,,nu stiu ce sa zic nu m-as mai duce,decat sa imi sara vre-un piston prin baie,sau vreo biela prin bloc...mai bine lipsa.Tu ce ai face in locu meu? :blah_: ...sincer

. :) Nu te supara,numarul tau CT-37-AMD imi zice ceva,parca era vorba de un Audi metalizat mai vechisor?...:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!