Jump to content

Locasuri de aplicare de ulei si ceara


cristobob
 Share

Postare recomandată

am auzit ca sunt unele locasuri unde se introduce ulei si ceara in partile mai expuse la rugina ale masinii. care ar fi aceste locuri si ce moduri de aplicare cunoasteti? ce fel de uleiuri si ceara se folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cite stiu eu se poate aplica ceara pe partea interioara a usilor si de asemenea pe toata suprafata din interiorul caroseriei....ulei(valvolina) puntea fata si pe spate la fel...ar trebui sa gasesti niste gresoare pe punti....Valabil la Bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga niste ceara/ulei/vasilica in praguri cum facea aia la dacee...nu mai rugineste si dup-aia pute frumos servis cand dai drumu la caldura iarna :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru modelele "cu balamale" sa nu uitam ca si acestea (balamalele) necesita gresarea.

...nu mai rugineste si dup-aia pute frumos servis cand dai drumu la caldura iarna icon_biggrin.gif

papuse... cursivitatea expresiei e bazata pe mesterul iagar? :Driver: . ti... lovez

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

ACHTUNG!!! ACHTUNG!!! :eek:

gresoarele de pe punte au un scop clar se baga vasilica sa unga bucsele si rulmentii cu ace... nu pentru conservarea puntii

si eu sint tentat dar as vrea sa gasesc niste parafina pe care sa o amestec cu gaz( in principiu gazul se evapora si ramine parafina care odata intarita nu mai curge si sa o bag in tunelul central pe la capacul de vizitare din fata pe la pedalier pe la cuplajul cutiei (am sasiul desfacut acum si am vazut punctele nevralgice) in palaria lui nap prin gaura aia care e sub garnitura(accesibila numai cu sasiul desfacut) si pe unde vine frina montata ca acolo poate scapa lichid de frina si face ravagii... asa cum ati zis si voi in praguri e cu dichis daca canalele de caldura sunt duse pute fain inauntru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cite stiu eu se poate aplica ceara pe partea interioara a usilor si de asemenea pe toata suprafata din interiorul caroseriei....ulei(valvolina) puntea fata si pe spate la fel...ar trebui sa gasesti niste gresoare pe punti....Valabil la Bus.

gresoare la puntea fata sunt, nu la asta ma refer. intreb despre locurile gen interior usi, canal central, praguri.

ce ii tot dati cu "asa cum ati zis si voi in praguri e cu dichis daca canalele de caldura sunt duse pute fain inauntru..."?

canalele sunt noi, pe unde se baga si ce se baga?( daca sunt vechi, stiu ce se baga :eek: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat la karmann cand l-am desfacut in praguri, in usi si pe unde am mai considerat necesar parafina amestecata cu gaz. Am pulverizat amestecul cu compresorul. In tunelul central nu am bagat, nu am considerat necesar.

Vara cand las masina la soare si se incalzeste tare mai picura putin intr-un singur loc da nu consider asta o tragedie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresoare la puntea fata sunt, nu la asta ma refer. intreb despre locurile gen interior usi, canal central, praguri.

ce ii tot dati cu "asa cum ati zis si voi in praguri e cu dichis daca canalele de caldura sunt duse pute fain inauntru..."?

canalele sunt noi, pe unde se baga si ce se baga?( daca sunt vechi, stiu ce se baga :biggrin: )

[/quote

vad ca stii! :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ulei de in - e mai ecologic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat la karmann cand l-am desfacut in praguri, in usi si pe unde am mai considerat necesar parafina amestecata cu gaz. Am pulverizat amestecul cu compresorul. In tunelul central nu am bagat, nu am considerat necesar.

Vara cand las masina la soare si se incalzeste tare mai picura putin intr-un singur loc da nu consider asta o tragedie.

si de unde ai avut compozitia asta?

ulei de in - e mai ecologic...

ok, da unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...oloi de in gasesti (e drept in cantitai mici)la orice magazin cu ''materiale'' de pictura sau fondu plastic... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la plafar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca discutie teoretica mai mult, dar in final si cu utilizare in practica. nu mai stiu exact cu cine descutam acum ceva timp referitor la cat de mult protejeaza uleiul de aparitia coroziunii.

daca facem un mic test si turnam apa intr-un pahar cu ulei observam ca apa se duce la fund, uleiul ramanand la suprafata si acoperind integral stratul de apa.

prin similitudine daca ungem cu ulei compartimentele interioare deci tabla, urmeaza inevitabil ca orice picatura de apa/condens etc sa ajunga direct in contact cu tabla, uleiul ramanand deasupra, ba mai mult impiedicand si evaporarea acelei picaturi de apa. oare ce face acea picatura de apa in contact cu tabla?

de aceea cred ca este de preferat solutia special gandita pt auto, si anume ceara speciala sau parafina, care, presupunand ca tabla este uscata si curata, adera la tabla si etanseaza de orice aport de oxigen sau apa.

ce parere aveti despre aceasta prezumtie? este oare corecta sau este total falsa si uleiul face bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face perfect mai ales ala deja ars, din motor.., am in minte imaginea unor dacii albe, impecabile, cu marginile portierelor manjite cu negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand ceara auto care trebuie suflata cu un pistol special care are un furun lung care il poti introduce in interiorul usilor, stalpilor etc si fara furtun poti da in interiorul aripilor. Ceara se sufla dupa ce vopsesti masina. Poti vedea cum arata ceara pe masina mea si daca vrei iti imprumut pistolul. Chestia cu uleiul se face la dacii

ceara suflata pe usa (am pe partile care nu se vad am suflat un strat gros ) in interiorul aripilor am suflat un strat mai subtire si uniform,

post-16980-1236517446_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

se numeste CAR-FON ceara pt izolat locurile sensibile la masini.

produsul se gaseste la UNIX...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde ai avut compozitia asta?

ok, da unde?

Eu am luat-o gata preparata de la cineva .

Aplicata pe masina arata ca pe usa lui Tudor B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!