Jump to content

Opel Astra vs Vw Golf IV


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Vreau si eu o parere :P

merita sa dau un Opel Astra caravan 2.0 DTi pe un Vw golf 1.9 SDi ? :)

Va astept cu pareri . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a spus un coleg mai sus, nu cred ca vrei sa treci de la un motor cu turbina la altul fara. Nu o sa-ti placa deloc, mai ales ca ce ai tu acum e mult mai sprinten decat un SDI. Dar poate cauti altceva genconsum mai mic, intretinere mai putin costisitoare, ori pur si simplu vrei inca o masina pe care sa o folosesti pt carat diverse, nu stiu......motivele pot fi nenumarate.

Cred ca tu stii mai bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu o parere :))

merita sa dau un Opel Astra caravan 2.0 DTi pe un Vw golf 1.9 SDi ? :)

Va astept cu pareri . :)

Pai, depinde de mai multi factori. Daca golful este 2003, si Astra e 99, se schimba ponderea pe care ar trebuie sa o aibe motorizarea, in decizia ta. :D E un exemplu. Stric privind motorizarile, eu unul nu as lua sdi-ul, decat daca ar avea mult mai putini km, sau ar fi un an mult mai recent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@TeoVw

"merita sa dau un Opel Astra caravan 2.0 DTi pe un Vw golf 1.9 SDi ? Driver.gif "

raspuns clar si raspicat:NU MERITA!

Eu sunt fost posesor de ASTRA inainte de GOLF4,ce pot sa zic este ca am si mers 400.000 km cu ASTRA si am fost foarte multumit din punctul de vedere al fiabilitati,diferentele se simt abia atunci cand dai un motor turbo tot pe unul turbo si daca o sa il schimbi cu un 115-130 150cp in nici un caz cu un SDI de 68 CP pe care il respect pt consumul sau enervant de mic...in concluzie nu te baga doar ca este vw ca o sa te saturi de GOLF4 SDI in 2 ore,in plus GOLF-ul este ffoarte rigid si nu o sa ai confortul din ASTRA,ori iti iei masina mai buna sau ramai la a ta...este perfecta pt.drumurile patriei noastre.

p.s. Regret linistea din ASTRA,dar de ce sa nu fiu corect si sa recunosc ca nici cu GOLF-ul nu mi-e rusine la drumuri lungi,in orase...dezastru cu GOLF-ul scartzaie,vibreaza,bate de nici nu mai stii unde sa le localizezi zgomotele,la ASTRA linistea este incomparabila

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si rugina la fel, apare ca la logan.

Referitor la motorizare, e diferenta mare intre ele. Daca Astra are ceva "hibe" si vrei sa scapi de ea, atunci fa pasul, dar ai fost prevenit, de ce poate un sdi. Punctul lui forte este fiabilitatea si consumul . Caroseria la Golf e mai rigida si lucrata mai calitativ. Cine stie in rest ce poate ascunde, odata cu trecerea vremii.Oricum, cu rugina nu o sa ai de lucru.In rest ramane alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut si astra 2.0 DTI si vreau sa spun ca la consum il lasa in praf si Passatul meu cu motor PD.

Daca cu Passatul cu 10 litri de motorina fac 3 drumuri pana la servici si inapoi, cu Astra faceam abia 2.

Iar zgomotul... sa nu mai vorbim. Cine spune ca o Astra e mai silentioasa decat un VW, se inseala. Poate Golful e mai zgomotos putin, iar un 1.7 DTI pe astra e mai silentios decat 2.0. Dar eu cand am intrat in Passat, parca mergeam cu benzinar, fata de Astra.

In concluzie: daca vrei consum mai mic, calitate, confort si valoare, fa schimbul.

Nu o fi VW cea mai buna alegere, dar fata de opel Astra, e mare diferenta.

Si cum spunea si un coleg mai sus, conteaza si varsta celor 2 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un drive test cu el si o sa te convingi, ma refer la putere. In rest totul este corect asa cum s-a descris in posturile anterioare postului meu asa ca nu merita repetata. Daca vrei putere 2.0 dti este mai bun ca si 1.9 sdi, parerea mea.

Decizia iti apartine, numai tu sti ce vrei de la masina.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am cumarat masina , am avut de ales intre un golf sdi si un astra caravan de 2.0 , pana la urma am ales golful pentru ca astra avea ceva probleme pe la turbo . Am avut ca masina de servici un opel asta , diferenta de putere e destul de mare , dar la confort chiar nu cred ca o astra este superioara unui golf , parca nu imi gaseam locul in astra , pe cand in golf parca stau perfect . ;)

dupa datele de la profil se pare ca ai ales golful :icon_thumright: bun venit in familia vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este am ales Vw golf 4 avand in vedere cateva considerente :

Merg 95% cu masina prin oras si aveam nevoie de o masina mica , cu consum mic , si cu costuri de intretinere scazute :frigbaitata:

Ca o prima impresie sunt uimit sa constat ca nu este atat de puturoasa precum m-as fi astept , desigur pt. circulatul in oras .

Chiar as vrea daca sunt posesori mai vechi , sa isi dezvaluie parerea a acestei motorizari sau chiar sfaturi pentru intretinere si probleme care le-au avut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanest sanatos si cat mai multi km cu el/ea.

Bun venit in cercul maniacilor VW ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ales bine. Sa ai noroc si multi km fara sa ridici capota. O sa vezi ca nu e chiar atit de puturos dupa cum zice lumea. Dupa 2-300 km, te obisnui cu el................sa vezi ce multumit ai sa fii. Scade f f incet, acul de la indicatorul din bord(combustibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina avea 260 000 km, am parcurs 32 000 km cca 50% oras, pana acum nici o problema, de cateva zile s-a aprins becul de la placute frana fata

de motor nu treb sa-ti faci probleme, o sa imbatranesti si nu o sa-l uzezi (in conditii de exploatare normale), doar ulei si filtre la timp

cu demarajul e putin mai greu, dar compenseaza costurile mai mici, oricum vad ca erai suficient de informat in momentul cand ai luat aceasta hotarare asa ca imi permit sa anticipez ca nu vei fi dezamagit

sa o stapanesti sanatos si cat mai multi kilometrii fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc foarte mult :P

Sanatate in continuare la toata lumea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
volnick1986

golf IV toata ziua! si eu am avut dilema asta si m-am convins. acuma m-am ales cu golf IV.. nu oricare... ci GTI.. :D :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti ceva TDI atunci Golf. Am avut de a face cu 1.9 SDI si nu mi-a placut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceiasi dilema, intentionez sa imi achizitionez o alta masina.

m-am hotarat de putin timp sa aleg golful 4. pe lista mea se regaseau si alte masini, printre care si octavia 1. a contat f mult pretul pieselor. nu ma refer doar la consumabile si alte piese de intretinere, m-am gandit si la situatia in care as avea nevoie de elemente de caroserie, plastice, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba mie imi place mult SDi, nu am probleme cu ea si e totusi destul de fasneata pentru cei 68 de cai ai ei .

Recomand SDi, dar mai ales GOLF .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orase...dezastru cu GOLF-ul scartzaie,vibreaza,bate de nici nu mai stii unde sa le localizezi zgomotele,la ASTRA linistea este incomparabila

Treaba asta e prea subiectiva pentru a putea fi luata in considerare.

De fiecare data cand stau in dreapta in Golf mi se pare mult mai confortabila decat la volan, asta ca o parere personala.

M-am dat jos dintr-o Octavia cu jumate de kilometri fata de Golf si jumate ani iar sentimentul de siguranta si confort pe care l-am simtit ulterior in Golf a fost destul de puternic.

Astra nu am condus, am fost de multe ori cu taxi-uri mai ales, dar si la drumuri lungi: o masina bine inchegata dar eu nu prea vad termen de comparatie cu un Golf la capitolul confort. Am condus Vectra B din 98 destul de mult si mi s-a parut o masina f. buna si bine inchegata spre deosebire de sentimentul lasat de un Audi A4 din 96.

Ce am vrut sa zic e ca parerile de genul asta depind 60% de masina si 40% de gustul fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!