Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

oameni buni am si eu o intrebare :huh: daca n-am schimbat uleiul exact la 15 000, asa cum ar fi trebuit, si am mai facut cateva sute de km, exista vreun pericol pt motor? am fost plecat si maica-mea a ramas cu masina si n-a stiut ea cu schimbul,si a mers fara nici un stress:)) nu s-a aprins nimik in bord .. dar totusi.. nu stiu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez ca am citit tot topicul si nu am gasit un eventual raspuns la o intrebare,deci sper sa nu fiu off-topic....Am un prieten care are un A4 cu acelasi motor ca mine...1.9 TDi de 101 cp PD.Cand i-a schimbat uleiul (acum 3500-4000km i-a pus Castrol 505.00 5w40 ).Acum vrea sa-l schimbe pe 505.01 recomandat pt PD.E posibil sa fi afectat motorul.Mentionez ca omul nu merge exagerat de tare sau sportiv si ca i-a consumat 600-700 ml pana acum.El nu e membru vwforum si m-am gandit sa intreb eu sa-l ajut...Multumesc anticipat.oups....!Era intrebare daca motorul e afectat....Nu da semne de probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pd-ul cere neaparat ulei compatibil adica neaparat minim 505 01 altfel au de suferit "Puempe-duse" -le. A! si nu prea conteaza cum este condus motorul daca uleiul nu este potrivit parca citisem pe un alt site ca apare o uzura mai mare la pompe datorata acestui fapt.

cand am facut revizia am intrebat cat se admite sa depasesti, la nr. km, cu schimbul de ulei.

raspuns: se admite maxim 1000km peste cei 15000km...30...45.

ps edit: postul 281 raspunde mai bine la intrebarile de mai sus asa ca dati pagina :RO flag:

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...corect!! intelesesem gresit!!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi mult cu un motor PD cu ulei 505.00, se uzeaza niste came destul de urat. Manifestarea este consumul de ulei, incepe sa sune urat motorul si sa nu mai aiba putere.

alex_dr.alex,pPrietenul tau ar trebui sa schimbe cat mai repede acel ulei, pana nu e prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. probleme AR PUTEA sa apara cind depasesti kilometrii cu...15kkm nu cu 1000km

2. pt PD cu ulei nonPD apare o uzura mai mare din cauza "ruperii" filmului de ulei de pe interfata cama-pompaduza. A conduce 4000km in conditiile astea nu e bine dar asta e... inlocuieste uleiul si... cam atit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.Luni ii schimba uleiul.De fapt a vazut ca ii consuma ulei(cam 7-800ml/3500 km) si asa am vazut bidonul de ulei din care completase(505.00).E posibil ca motorul sa consume ulei din cauza uleiului nepotrivit, sau e consumul lui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dr.alex: Da, e foarte posibil. In cazul folosirii unui ulei nepotrivit poate sa apara si consumul excesiv de ulei.

Masina din semnatura am adus-o pe la 150k km din DE. Pana atunci fusese pe longlife service, si conform istoricului, baietii folosisera Aral LL3 schimbat la intervale de 30k.

Pe la 153.500km am avut interval de service, am schimbat si distributia (fusese schimbata pe la 90k, puteam s-o mai las pana spre 180k, dar am vrut eu sa fie totul nou pe masina).

Odata cu schimbul (la 153.500km) am trecut pe Castrol TXT 5W-40, VW 505.01 special pentru motoare cu pompe-duze (scrie clar pe cutie, domnilor).

L-am tinut 15k km, si mi-a consumat doar vreo 3-400 de grame in total. Hai, poate 500 ml, considerand ca nivelul final a fost ceva mai scazut fata de cel initial.

Practic cei 4 litri de ulei mi-au fost de ajuns. Cam 3.6 au intrat la schimb, cu restul am completat pana la 15 mii. Destul de decent, as zice. :)

(In cartea tehnica scrie ca intra 3.8 litri la un schimb, dar nu prea ai cum sa golesti uleiul in proportie mai mare de 95%)

La schimbul pe care l-am avut zilele trecute, la 168.500km am folosit Castrol Edge 5W-40 Turbo-Diesel, VW 505.01 (din nou specificat clar pe ambalaj ca merge la PD-uri).

Intentionez sa merg cu el tot 15.000, desigur il mai verific din cand in cand, si daca nu mi se pare OK, poate-l schimb ceva mai devreme.

La praful si mizeria de la Romanica, 10-15 mii e kilometrajul maxim permis pentru orice fel de ulei, pararea mea.

Nu ca si-ar pierde uleiul bun prea mult din calitati, dar se umple de JEG!

Modificat de SBO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu uleiul la ambele masini din semnatura si am optat in final pe Castrol cu recomandarile lor pentru fiecare motor:

Bora - 1.9 TDI-PD, Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 (505.01)

Leon - 1.6 16V, Castrol EDGE 5W-30 (504.00, 507.00)

Modificat de TDI tech
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Tot citesc si studiez problema uleiurilor pt ca se apropie schimbul si vreau sa pun ce-i mai bun.Pana acum am folosit Castrol TXT 5W40 505.01dar asta a iesit din fabricatie si a aparut Castrol Edge.Dar nu problema asta ma framanta pe mine ci alta..masina are QG2 adica nu foloseste ulei long life.Ma bate gandul sa folosesc acum , ca se apropie si frigul si eu fac drumuri relativ scurte-ma gandesc ca se incalzeste mai repede, un ulei cu specificatia 0W40 dar asta este pt QG1.Intrebarea mea este: ce se intampla daca folosesc acest ulei? este vorba numai de setarile din computer sau fizic motorul nu suporta asa ceva? Binenteles ca nu am sa-l tin 30000km ci am sa-l schimb la 10000.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bun 0W-40 pentru motorul tau. Se poate pune ulei LL, dar eventual un 507.00, 5W-30 dar e risipa daca schimbi la 10 mii.

Diferenta intre masinile QG1 si QG0/QG2 e doar la niste senzori si programarea bordului, puse cu scopul de a masura uzura uleiului si pentru a informa utilizatorul despre momentul in care trebuie sa faca schimb.

Eu iti recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain :coolpics: pt promptitudine.Gata m-am linistit cu uleiul : 5W40 asta este! Inca o data iti multumesc.O seara placuta in continuare.

Modificat de rob_debruce
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

rob_debruce , nu mai da quote la mesajul anterior . E interzis de regulament . :coolpics:

Foloseste butonul de "add reply" sau "fast reply" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze :coolpics: am editat, nu a fost cu intentie..nici mie nu-mi place sa dau quote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei imi recomandati pt. masina din semnatura? Castrol , Aral, Mobil 1, nu ma pot decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORICARE numai sa corespunda normei VW pt. masina ta.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a dat un raspuns corect, dar tu nu ai chef de citit. Folosesti orice ulei 505.00,505.01,506.00,507.00,506.01 pe care il gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Si ai un ultim avertisment verbal pentru quote-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wasssu - Pentru masina ta e indicat 505.00. 505.01 este pentru PD care este ceva mai scump. Eu folosesc Mobil 1... si Castrol e bun...tu alegi...

Mobil 1 5W-40 Synt S 505.00 32 ron/l nonPD

Mobil 1 5W-40 Special V 505.01 40 ron/l PD

Preturi aproximative, ambele uleiuri se schimba la 15000 km, sau mai repede...:study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Votat 5W - 40. Castrol Edge. Vezi postul 286.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nick.Sb diferenta este nesemnificativa. Nu este la fel ca diferenta intre 505.00 si 506.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar eu nu as folosi Long Life la noi in tara, mai ales daca nu trec de 20-25.000 km anual. Mai bine il schimb la 15.000 decat la 30.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!