Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

sal spuneti mi si mie ce ulei sa folosesc pentru VOLKSWAGEN GOLF VARIANT 1,9 TDI 101CP 2002-2003???

ce semnifica cifrele si litera din denumirea lui (ex. 5W - 40)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms oricum la cat ai scris puteai sa mi fi explicat, si stai linistit k am citit cateva pagini dar sincer nu am gasit ce semnifica cifrele si literele din denumirea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms REED bun link u;) atunci cred k am sa aleg aral 5w 40, cati litri trebuie? si trebuie neaparat schimbat si filtru de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intra aici , introdu VIN-ul si dupa afisarea datelor despre masina ta ai si date despre ... ulei , lichid de frana , etc . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13 multumesc mult.... f interesant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit printre randuri tot topicul si am ajuns la concluzia ca nu mai stiu ce e bine sa bag in motor... poate ma ajuta cineva avizat...

motor 1,6 8v AKL, cod lubrifiant recomandat de catre producator 500.00 502.00 .. asta e 5w 40?

Pana acum am bagat castrol, insa nu mai am incredere in el...cred ca e "diluat" , la schimbul dinainte mi-a consumat 0,5 l la 12 mii km , iar la schimbul de acum mi-a consumat 1l la 7000 km...deci l-as schimba...ma bate gandul sa terc pe mobil...insa vad ca lumea recomanda si aral.. ce ar fi mai bun pt un benzinar de 95 mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aurash vezi asta .

Toate sunt doar pentru motorul tau . :)

PS : Eu folosesc numai Castrol la toate cele 3 masini si pana acum n-am de ce sa ma plang de el .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vazusem..dar e total diferit de ce pun eu in motor...si-am crezut ca e eronat

eu pu castrol softec 5w40 scrie echivalent cu VW 502.00 si 505.00, iar la mine in cartea maisnii e 500.00 si 502.00 deci s-ar potrivi... nicidecum 10w40 sau 15w40 cum scrie pe site...si magnatec stiam ca e pt diesel cu multi km (15w40)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnatec e atat pentru benzinara cat si pentru dizelache. Adica magnatecul e de mai multe feluri. De ex. puneam 10w40 la o benzinara, iar acum pun 5w40 la dizelache. Si aia cu "pentru motoare obosite" ... de unde si pana unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...in concluzie... sa inteleg ca e mai bun 10w40 decat 5w40 pentru motorul meu? (1,6 benzina 8v)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum puneam softec 5w40... am gasit magnatec 5w40 coincide cu ce spune producatorull (502.00), dar mai e trecut si 505.00 sa pun d-asta?...plus ca e la oferta la carrefour la 130 ron 4 litri... il recomanda careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si mie imi consuma ulei.

la inceput curgea pe la capacul pe unde se toarna ulei in motor, de la garnitura.

in motor am Aral SUpertronic 0W30 Longlife II norma 503.05 adika ce nu trebuie. Dar e pus de nemti si il las pana la revizie de-acuma. Apropo de Castrol spune lumea sa nu mai cumparam ca e prost tare. De cumparat ar fi doar Aral 5w40 si Mobil 5w40. Daca sunt altii mai pregatiti in domeniu sa zica odata ptr totdeauna ce e mai bun din astea 3 uleiuri (ma refer la un meserias de la service)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius, din 2003 pina acuma pe topicul asta s-a scris f mult tocmai despre ulaeiuri, proprietati si utilizare. S-au tras si concluzii. Daca tu vrei sa mai repetam o data toata treaba asta doar pt. ca vrei sa aleaga altul in locul tau as zice ca nu e fair play..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Apropo de Castrol spune lumea sa nu mai cumparam ca e prost tare.

Da, asa e, atita e de prost, incit Porsche foloseste in Austria si Germania NUMAI Castrol pentru masinile lor... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cert e ca exista ceva zvonuri privind Castrol TXT-ul 505.01. Unul ar fi ca, fiind inscris cu MADE IN EU, nu are cea mai buna calitate. Pe langa necesitatea de a completa periodic, m-am lovit la service de o alta problema : desi parcursesem 11.000 km de la ultimul schimb, mecanicul a atras atentia ca are compozitia de parca ar fi rulat 20.000 km sau de parca s-ar fi mers cu forjare (total exclus). E adevarat, pt 5 mii km din cei 11 masina rulase pe caldurile din Turcia, dar nu se justifica.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Unul ar fi ca, fiind inscris cu MADE IN EU, nu are cea mai buna calitate....

Da, confirm si eu ca asa scrie. De asta merg pe Mobil Synth S 5W40. Macar pe ala scrie ca-i fabricat in Belgia. O singura data am folosit Castrol TXT si mi s-a aprins martorul de ulei mai dvreme de 10,000 Km. Cu Mobil nu am patit asta nici cand am "lungit" intervalul(la care schimb de obicei uleiul) pana la 14,000 Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un VW GolfIV 1,9TDI pompedeuse si trebuie sa fac schimbul de ulei, va rog frumos spuneti-mi ce ulei sa pun deoarece momentan folosesc 5w40 DuraBlend de la Valvoline, iar consumul este de aprox. 700ml. la 10.000km si as vrea sa schimb tipul de ulei cu un altul care arde mai putin la motoarele pompeduse. Ce mi-ati recomanda!!!

Cineva cu un Audi A4 cu aceasi motorizare mi-a recomandat 0w30 Llong Life II Castrol, oare m-a sfatuit bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru golf 4 1.9 sdi,stie cineva daca e indicat 0w30,ori 0w40??motorul are 100 de mii km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un VW GolfIV 1,9TDI pompedeuse si trebuie sa fac schimbul de ulei, va rog frumos spuneti-mi ce ulei sa pun deoarece momentan folosesc 5w40 DuraBlend de la Valvoline, iar consumul este de aprox. 700ml. la 10.000km si as vrea sa schimb tipul de ulei cu un altul care arde mai putin la motoarele pompeduse. Ce mi-ati recomanda!!!

Cineva cu un Audi A4 cu aceasi motorizare mi-a recomandat 0w30 Llong Life II Castrol, oare m-a sfatuit bine!

poti merge linistit cu valvoline dar iti recomand de la Valvoline gama syn care este mai buna decit durablend, eu asa folosesc si e foarte bun, evident schimb la 15 0000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze daca s-a mai scris asta

Masurarea schimbarii de viscozitate este data de indicele de viscozitate (IV). Cu cit indicele este mai mare, cu atit viscozitatea se schimba mai putin, ceea ce inseamna o protectie mai buna pentru motor. Indicele nu indica viscozitatea la temperaturi mari sau mici ale uleiului, ci reprezinta doar gradul cu care se schimba viscozitatea la variatii de temperatura . Indicele de viscozitate rezulta din compararea viscozita tii uleiului la 40 grade Celsius cu cea la 100 grade Celsius. La temperaturi joase, uleiul are tendinta sa se solidifice, ceea ce duce la o inra uta tire a curgerii prin canalele de ungere din motor, pompa de ulei si alte componente, existind riscul ruperii peliculei de ulei de la suprafata pieselor metalice si uzura prematura a acestora. Pentru a inlatura acest inconvenient se adauga aditivi anticongelanti.

Cam ce am gasit eu in fisa tehnica a fiecarui ulei prezentat mai jos:

Castrol EDGE 5W40 IV 169

Metabond 5W40 IV 163

Valvoline Durablend 5W40 IV 162

Aral Tronic 431 5W40 IV 160

Castrol TXT 5W40 IV 156

Mobil I SYNT S SPECIAL 5W40 IV 156

Toate au norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am 5W30 Liqui Moly...

Cat despre aditivi...pas...atat pt combustibil cat si pt ulei

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa schimb marca uleiului si sa trec de la mobil la castrol.motorul e PD de 130 cp si as vrea sa stiu daca acest tip de ulei se pliaza mai bine pe acest tip de motor.am impresia ca il cam mananca.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!