Jump to content

Engine rebuild - chimicale


charlie
 Share

Postare recomandată

Pe la noi pe la Romania, ce folosesc broscarii pe post de Permatex 3H ? si in general, hai sa vedem care ce a folosit, ce se gaseshte pe la noi, ce experientza s-a acumulat cu privire la eficienta diverselor silicoane, blocante, antiblocante s.a. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal am folosit gasket negru la imbinarile celor doua demi-cartere precum si la pompa de ulei, suplimentar garniturilor, de asemenea la garniturile pantalonasilor de culbutori; volant am strans-o in cota fara altceva

atat, restul deriva din atentia in asamblare, din utilizarea corecta a cheii dinamometrice si din starea de sanatate a pieselor

de atunci si pana acum motorul nu a supurat mai mult de cat ii sade bine oricarui motor aircooled sa isi marcheze teritoriul (am eliminat acest picur dupa o corecta ajustare a strangerii capacului sitei decantoare de dedesubt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasket negru la demi-cartere? Pai nu e cam gros? Sustzine lumea pe net ca poate adauga suficient la imbinare cat sa influentzeze "propper bearing crush" :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il dai subtire, o pelicula - teoria spune ca la cat de bine sunt uzinate demicarterele, suprafata de contact este suficienta sa etanseze, daca se strange corect in cota; la carterele mai obosite merge un pic de smac, dar nu in cantitati mari, nu atat pentru "Crush" cat pentru a nu infunda instalatia - rampele de gresare cu bucati din el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la noi pe la Romania, ce folosesc broscarii pe post de Permatex 3H ? si in general, hai sa vedem care ce a folosit, ce se gaseshte pe la noi, ce experientza s-a acumulat cu privire la eficienta diverselor silicoane, blocante, antiblocante s.a. ...

<{POST_SNAPBACK}>

Salut.

Exista si la noi la vanzare Permatex.

Verifica la www.permatex.ro/contact/dealer.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P/N 80019 (adica vechiul 3H) nu e intre cele aduse de Meteor ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il dai subtire, o pelicula - teoria spune ca la cat de bine sunt uzinate demicarterele, suprafata de contact este suficienta sa etanseze, daca se strange corect in cota; la carterele mai obosite merge un pic de smac, dar nu in cantitati mari, nu atat pentru "Crush" cat pentru a nu infunda instalatia - rampele de gresare cu bucati din el...

<{POST_SNAPBACK}>

Teoria nu i-a luat in considerare pe cei care au deschis motorul meu si l-au curatzat cu peria de sarma pe canturi .... (chiar am sunat fostul proprietar sa-mi vars naduful ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Ce zicetzi de Loctite 518 ? Pare adecvat pentru demi-cartere si e pe stoc la ASPAD (unde e descris greshit ca fiind rigid) ...

Ia te uite ce am gasit pe net cautand permatex 3h cu loctite 518 :angry:

tabel chimicale

iata si url-ul de unde provine tabelul: url

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Literatura de specialitate spune ca intre demicartere nu se pune absolut nimic.

Ele se vind in pereche si nu se poate schimba doar un demicarter, tocmai din cauza etnseitatii.

Totusi, eu cind mi-am asamblat motorul (cam acum un an), nu m-a lasat inima sa nu pun chiar nimic, si am uns suprafetele de imbinare cu un bronz subtzire (pe marginea dinspre exterior). Deocamdata totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoria nu i-a luat in considerare pe cei care au deschis motorul meu si l-au curatzat cu peria de sarma pe canturi .... (chiar am sunat fostul proprietar sa-mi vars naduful ...)

<{POST_SNAPBACK}>

shet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugenro2001

Eu stiu ca la imbinarea semicarterelor (Oltcit sau GSA) se foloseste Kuril T verde. Se pare ca este unul dintre cele mai bune pentru asa ceva.

Ma intereseaza si pe mine ce sa folosesc pentru blocare suruburi, prezoane, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am oftat si am bagat mana in buzunar. Evident cantitatzile sunt cat pentru 10 motoare asha incat cine are nevoie sa apeleze cu incredere.

Loctite 518 (Replaces Permatex 3H Aviation) pentru demicartere

Loctite 262 (pt. Flywheel bolts, Fan hub key and bolt, Cam gear bolts)

Am si 243 ("albastru") pentru toate celelalte imbinari filetate dar pe asta l-am gasit la cantitate mica asha incat nu shtiu cat mai ramane ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as "gusta" si eu un pic de

Loctite 262 (pt. Flywheel bolts, Fan hub key and bolt, Cam gear bolts)

ca acu acu desfac ventilatorul si il fac la loc...cu volant e mai problematic ca nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai pacat ca n-am apucat sa citesc decat acum.... Am bagat mana sub birou... am scos un tub luat acu' 9 ani din Grecia.... de-am pus pana acum la dooj' de motoare.... surprize-surprize.... PERMATEX form-a-gasket sealant :D :D Altceva nu se mai intzelege pe tub, e prea jegos, o sa caut pe acasa ca mai am unul nou-noutz.... De ce te grabishi Charlie, n-ai invatzat inca virgula ca la mine gaseshti si buambe :P , totu' e sa ai rabdare.... :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e "Permatex high-temp form-a-gasket #1572" ala e numai bun pentru dopul de la axa cu came ...

Daca e "Permatex Ultra-grey" ala e bun intr-o multzime de alte locuri :)

Vezi te rog ce permatex este ca s-ar putea sa ma intereseze tare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as "gusta" si eu un pic de

Loctite 262 (pt. Flywheel bolts, Fan hub key and bolt, Cam gear bolts)

ca acu acu desfac ventilatorul si il fac la loc...cu volant e mai problematic ca nu am...

<{POST_SNAPBACK}>

Ai telefonul meu. Mi loctite es su loctite! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gracias! un pochito, no mas!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Charlie, eu am pus din el peste tot si tzine perfect... este negru.... vascoshel...

deslushesc pe tub non-hardening pliable sealant.... nu se mai intzelege.....jos de tot scrie PART No. 2 B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Charlie, eu am pus din el peste tot si tzine perfect... este negru.... vascoshel...

deslushesc pe tub non-hardening pliable sealant.... nu se mai intzelege.....jos de tot scrie PART No. 2 B

<{POST_SNAPBACK}>

Permatex No. 2

E minunat de pus pe garnituri. o sa apelez si eu pentru cateva grame. Multzumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!