Jump to content

Pompa de vacum


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Am dat acum vreo saptamina de un mecanic foarte simpatic, care a oprit cu un gogosar linga mine (lucram la broasca) si mi-a servit o adevarata lectie ... Am ramas surprins ca nu prea ii indrageste pe ceilalti si ca stia o gramada de lucruri la perfectie ... visa cum s-ar spune cotele la cuzineti, diametrele la jigloare, in functie de tipuri, excursiile la pomeple de vacum, ba chiar mi-a aratat vreo 2 tipuri de carburatoare de broasca pe care nu le vazusem in viatza mea ... Chiar m-a surprins. In fine - m-a desfiintzat cu totul ... multe lucruri m-au pus pe ginduri. Numele lui e Radu si are cam vreo 50 -60 de ani ...

Am deschis acest topic, pentru ca mi-a atras atentia o observatie de-a lui. M-a intrebat ce tip de pompa de vacum am pe delcou. El mi-a spus ca scrie pe tija de actionare ... Ei bine, am doua delcouri cu pompe diferite (potrivit inscriptiilor de pe tijele de actionare a pompei de vacum). Cea de pe masina e de tipul 2043

Care e tipul potrivit la cilindreea mea ? (1300 AB). Eu am cautat datele in catalog dar n-am gasit nimic, decit referitor la delcou (tot ansamblul). Dupa parerea mea e f important pentru corectarea propice a avansului automat (la motorul meu in regim static e de -5 grade)

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat acum vreo saptamina de un mecanic foarte simpatic, care a oprit cu un gogosar linga mine (lucram la broasca) si mi-a servit o adevarata lectie ... Am ramas surprins ca nu prea ii indrageste pe ceilalti si ca stia o gramada de lucruri la perfectie ... visa cum s-ar spune cotele la cuzineti, diametrele la jigloare, in functie de tipuri, excursiile la pomeple de vacum, ba chiar mi-a aratat vreo 2 tipuri de carburatoare de broasca pe care nu le vazusem in viatza mea ... Chiar m-a surprins.  In fine - m-a desfiintzat cu totul ... multe lucruri m-au pus pe ginduri. Numele lui e Radu si are cam vreo 50 -60 de ani ...

  Am deschis acest topic, pentru ca mi-a atras atentia o observatie de-a lui. M-a intrebat ce tip de pompa de vacum am pe delcou. El mi-a spus ca scrie pe tija de actionare ... Ei bine, am doua delcouri cu pompe diferite (potrivit inscriptiilor de pe tijele de actionare a pompei de vacum). Cea de pe masina e de tipul 2043

  Care e tipul potrivit la cilindreea mea ? (1300 AB).  Eu am cautat datele in catalog dar n-am gasit nimic, decit referitor la delcou (tot ansamblul). Dupa parerea mea e f important pentru corectarea propice a avansului automat (la motorul meu in regim static e de -5 grade)

<{POST_SNAPBACK}>

pai da nene, canistra de vacuum are in general doua dimensiuni - mare - pentru delcourile doar cu avans vacuumatic si mica pentru delco-urile cu dublu avans - vacuumatic si centrifugal - difera puterea semnalului transmis de depresiunea facuta de carburator=> canistra de vacuum pe delco-urile doar cu avacuum va trebui sa traga mai tare sa isi faca treaba pe cand in cazul al doilea exista si sistemul de contragreutati

n-are aface prea mult cu tipul motorului cat cu tipul carburatorului si cu gradele de avans ale motorului -de regula se recomanda pastrarea trio-ului fulie/carb/delco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi fost un alter ego al meu venit din viitor? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din viitor? N-auzi ca avea cam dublul virstei pe care ai împlinit-o ieri? :banghead: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu ce spuneam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica peste 20-30 de ani te vei plimba cu duba recitind cote de cuzinetzi tinerilor care nu vor sa-si bage mintzile in cap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar putea fi un viitor alternativ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!