Jump to content

Astept Golf6


szaki
 Share

Postare recomandată

Undeva in jurul sumei de 26.000 eur sau 24.000 cu vouchere.

Suspensia adaptiva este foarte buna pentru drumurile noastre,mai ales modul comfort ,si dupa ce am facut ~12.000 de km pot sa zic ca isi merita banii dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 581
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    26

  • szaki

    22

  • TDR

    19

  • alecsutzu

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va multumesc!

@CRISTI - stai linistit ca in afara de viteza maxima (pe care oricum nu stiu de cate ori o sa o atingi pe an) si putin la cuplu, nu cred ca e mare diferenta. O sa fii mai mult decat multumit daca vii de pe o masina de sub 100 de cai. Sa o stapanesti sanatos!

@gigel - cum a spus si TDRfx, aproximativ 26400 eur. Cu vouchere si cu o reducere de la dealer, suma platita a fost undeva pe la 23500( destul de mult, insa are tot ce-mi doresc si am de gand sa o pastrez destul de mult timp). La suspensia adaptiva nu am folosit deloc modul normal. Intre sport si comfort este o diferenta sesizabila: de exemplu la viteze un pic mai mari intr-o curba reusesti sa o controlezi mai usor in modul sport si o "simti" lipita de sosea, sau cel putin asa mi s-a parut in cei aprox. 2500km parcursi. Nu te gandi acum ca in modul comfort ar fi vreo problema, eu am folosit acest mod cam 80% din timp si nu m-a dezamagit nici la drum lung si nici pe strazile "magnifice" din Bucuresti. Am avut indoieli legate de aceasta optiune dar s-au risipit toate si sunt bucuros ca am ales-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri, oricum eram 95% pro suspensie adaptiva..acum s-au eliminat dubiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....si uite asa a mai trecut o saptamana de asteptare...

Am achitat masina acum fix o saptamana, cand mi-au spus ca este in vama Curtici si ca in maxim 5 zile lucratoare cei de la transport sunt obligati sa o aduca in curtea vanzatorului. Cand am sunat (ieri) sa vad ce si cum, au spus ceva de genul:..."aaaaaa, pai mai dureaza. Depinde de cum le incarca pe transport" si "oricum, daca vine azi o sa oridicati peste 1-2 zile..." :offtopic: :offtopic:

Spuneti si voi cam la ce asteptare sa ma mai astept ca eu nu mai inteleg nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am asteptat 2 saptamani din momentul in care am facut scandal sa ne schimbe masina.

Ma rog , noi am avut si o problema.

Ca vroiau sa ne dea masina din showroom , ceea ce noi le-am zis clar NU ! .

Si ei tot o tineau pe a lor ...

Dupa o saptamana jumate , intr-o miercuri , ne-au chemat la showroom sa o vedem cand o dau jos de pe platforma . (asta dupa ce ne-am certat cu ei pe baza masinii din showroom)

Era cu toate plasticele de la transport pe ea . :biggrin:

Si vineri am luat-o acasa.

Deci cam 2 saptamani pe putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca eu am fost un caz fericit. eu am fost sunat de dealer intr-o vineri ca sa ma anunte ca masina sosise in Curtici, lunea urmatoare am virat restul de plata, marti dupa amiaza am fost anuntat ca masina a sosit la dealer, miercuri dimineata am ridicat-o. poate imi dau cu parerea gresit dar, din ce am observat pana acum, eu cred ca timpul de livrare depinde f mult si de dealer, de modul in care se preocupa si isi dau interesul sa-si trateze clientul. dealerul meu a fost PBV1 (le fac reclama :)) ) si am avut parte de un consilier de vanzari care s-a comportat exemplar, asa cum ar trebui sa se intample intr-o tara normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am asteptat deloc. Masina pe care o voiam era pe stoc. Venit, vazut, placut, platit si luat acasa in aceeasi zi. Asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma alatur si eu posesorilor de Golf 6 in vreo 4 saptamani. Ingros randurile celor cu 1.4 TSI 122, am oscilat intre 1.4 si 1.2, dar in final un tip din service mi-a zis ca sunt mai fiabile motoarele de 1.4, mai incercate. Asa ca pana in decembrie sper sa o am :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit....a ajuns masina la Midocar astazi. Am azut ocazia sa o si conduc vreo 200 de metri prin curtea lor. Un singur regret am avut la prima vedere: nu am optat si pentru oglinzi si manere usi in culoarea caroseriei, :icon_thumright: dar nu este un capat de tara.

Maine o ridic si incep sa o pregatesc de iarna.....si nu numai (mai urmeaza alarma Viper 3901V si probabil un RNS sau replica RNS).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut

Ma confrunt si eu cu o problema.Am comandat pe data de 12 iulie de la Cardinal Motors Constanta un vw golf 6 1.6 tdi 90 cp.Am semnat contractul, am platit avansul, toate bune si frumoase, termen de livrare 12 saptamani.Dupa aproximativ 14 saptamani sun reprezentantul de vanzari sa il intreb ce se mai aude de masina.Nu a fost in stare sa imi dea un raspuns concis.Dupa 2 zile primesc o adresa(scrisoare) din partea lor in care ghiciti ce scria ......"din motive obiective care nu tin de noi livrarea autoturismului dumneavoastra va mai intarzia inca 2.5 luni.ne cerem scuze bla bla bla". Problema este in felul urmator; masina am achizitionat-o prin programul RABLA si termenul de valabilitate al wouchere-lor expira pe 23 noiembrie.Le-am trimis si eu o adresa in care am cerut un raspuns oficial legat de aceasta problema si de intarzierea livrarii.MI-am asumat dreptul ca in functie de raspunsul lor sa raman sau nu parte in contract si sa cer daune de interese.

S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare? Aveti cunostiita de alte comenzi efectuate in luna iulie care au fost onorate sau cu aceleasi probleme? Ce parere aveti?

Cu respect!

Sper ca nu am postat in topicul gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar strica sa incerci sa porti o discutie cu un sef de acolo si sa te lamureasca ce inseamna "motive ce nu tin de noi".

Am fost intr-o situatie similara cu un alt brand si am rezolvat problema pe cale amiabila dupa ce i-am vizitat insotit de avocat.

Acum depinde si de tine ce fel de contract ai semnat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt singurul in aceasta situatie, inca 7 clienti au aceeasi problema . Totul e legat de aceasta perioada 1-30 iulie. L-am sunat personal pe directorul de vanzari si mi-a zis ca ei vor suporta contravaloarea vocherelor, nu am mai stat sa il intreb care sunt acele motive "obiective" asta era cel mai important.

Contractul este cel normal cu perioada de livrare 12 saptamani + alte 8, persoana fizica achitat cu banii jos+ dosarul RABLA.

M-am gandit si la treaba cu avocatul, dar trebuie pusa in aplicare abia dupa ce trec cele 20 saptamani.Sunt in a 15-a de asteptare.Momentan nici un termen contractual nu este incalcat.Daca oamenii imi dau in scris ca in cazul in care masina nu ajunge pana pe 23 noiembrie si suporta ei contravaloarea vouchere-lor, in principiu nu am de gand sa renunt la partea mea contractuala, odata si odata tot trebuie sa mi-o livreze. Iti multumesc pentru informatie

Modificat de hysek
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am patit si eu cu masina actuala.

Am semnat contractul la sf lunii august, urmand masina sa fie livrata cel tarziu la finele lunii noiembrie, dar m-au amanat pana dupa mijlocul lunii ianuarie.

La fel au motivat si ei, motivr ce nu tin de ei. Ca producatorul are intarzieri, fiind foarte aglomerati.

Si la golf vad ca am o amanare de 2 saptamani. Semnat contractul la mijlocul lui septembrie, confirmat livrarea la inceputul lui decembrie, dupa care acum o sapt am fost informat ca se amana cu 2 saptamani pentru ca sunt foarte multe comenzi. Acum tot ce sper este sa nu patesc la fel ca si cu acutala masina, su sa ajunga la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare ca Mos Craciun sa imi aduca sub brad anul acesta cadoul urmator...:)(cei de la reprezentanta mi-au spus ca e posibil sa vina de sarbatori....daca nu...anu viitor :( )

Masina configurata de mine este urmatoarea :

GOLF 6 GTI DSG 4usi

Dotari optionale:

Aer conditionat Climatronic-reglare automatape doua zone, separat stanga/dreapta

Conector multimedia MEDIA IN,cu cablu adaptor USB

Cotiera centrala fata cu spatiu de depozitare, doua guri de ventilatie spate si doua suporturi pahare spate

Faruri xenon cu iluminare dinamica la viraje, lumini de drum permanente, instalatie spalare faruri

Jante aliaj usor "Detroit" 7.5J x 18 cu anvelope 225/40 R18

Pachet iarna-scaune fata incalzite, indicator pentru nivelul lichidului de spalare, instalatie spalare faruri, duze instalatie spalare parbriz incalzite

Pachet confort-monitorizare presiune pneuri, pilot de parcare fata-spate cu avertizare acustica

Privacy-glass-65% absorbtie a luminii pentru geamurile laterale spate si luneta

Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6cd-uri, 8incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia pentru surse externe

Roata de rezerva de uz temporar(18")

Suspensie cu reglare adaptiva

Trapa actionata electric

Trusa de scule si cric

Volan sport multifunctional din piele

Culoare:rosu tornado

Tapiterie stofa negru-rosu

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu vouchere-le. Mi-a zis un dealer ca sunt valabile atata timp cat masina a fost produsa pana la sfarsitul lunii octombrie. Sper sa va ajute informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

Eu am primit masina de mai bine de o luna insa nici pana acum nu mi au dat CIV

Dealarul ma tot amana

E posibil asa ceva? Ati mai patit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu vouchere-le. Mi-a zis un dealer ca sunt valabile atata timp cat masina a fost produsa pana la sfarsitul lunii octombrie. Sper sa va ajute informatia.

Vezi ca s-a anuntat de ieri ca s-a prelungit valabilitatea (posibilitatea de utilizare) vouchere-lor pana la 31 ianuarie 2011 (mai sunt pe piata neutilizate aproximativ 30.000 de bucati).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pare ca la sfarsitul lunii imi vine si mie masina ... :rolleyes:

Astept un GOLF VI 2.0 TDI 140 DSG6 Highline + cateva imbunatatiri: dublu climatronic, bixenon adaptiv, stopuri led, privacy glass, incalzire stationara si altele mai marunte.

Sper ca o sa fie fain contrastul dintre privacy glass, stopurile pe led si culoarea Kandy White. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...cam acelasi lucru astept si eu.

Sfarsitul lunii noiembrie astepti masina sau decembrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfarsitul lunii noiembrie evident ... ramane de vazut ...

Masina este achizitionata printr-o firma care se ocupa de tot, de la achizitie pana la inmatriculare, inclusiv transportul pana la propietar. Eu doar mi-am ales configuratia masinii. Reprezentantii firmei spuneau saptamana trecuta ca masina vine mai repede (termenul de livrare era jumatatea lunii decembrie) la sfarsitul lunii noiembrie, insa nu vreau sa-mi fac iluzii prea mari pentru ca mai sunt 2 zile si deocamdata nu am nici un semn din partea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot intreba cand ai semnat contractul? Pt ca eu l-am semnat pe 4 oct. masina fiind programata pt productie in saptamana 47, dupa care au amanat-o pt sapt 50, pe urma pt sapt 51, iar mai nou am fost informat ca anul acesta nu se mai produc golfurile lansate in comanda in luna oct, ca e foarte aglometata fabrica, si ramane pentru a 2-a sapt din ian.

Asta a fost informat dealerul de importator. El a zis ca ii va presa sa bage masina in productie si sa se livreze anul acesta, dar nu vad eu ce influenta ar avea asupra producatorului. Eu totusi sper ca va venii pana de revelion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot intreba cand ai semnat contractul? Pt ca eu l-am semnat pe 4 oct.

Tot pe la inceputul lui octombrie, in data de 11 daca imi aduc eu bine aminte. Acuma sa vedem ... am scris chiar acuma un mail sa verific care e situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.

Chiar sunt curios sa vad ce iti spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!