Jump to content

Modificare iluminare bord


SAMSON
 Share

Postare recomandată

Pt doritori m-am gandit sa deschid un topic cu modificarea iluminatului in bord. Pentru cei care s-au saturat de lumina rosie din bord. In prima faza am sa pun cateva poze din timpul operatiunii, urmand ca zilele urmatoare sa mai pun cateva poze si cu schimbarea iluminatului in portiere si consola centrala.

iluminarebordkf8.th.jpg iluminarebord2uo2.th.jpg iluminarebord3xa6.th.jpg iluminarebord4iz2.th.jpg iluminarebord5ag5.th.jpg iluminarebord6hb5.th.jpg iluminarebord7fk9.th.jpg iluminarebord8zu9.th.jpg iluminarebord9bu0.th.jpg iluminarebord10su9.th.jpg iluminarebord11wq2.th.jpg iluminarebord12bp2.th.jpg iluminarebord13fe7.th.jpg iluminarebord14uo5.th.jpg iluminarebord15id2.th.jpg iluminarebord16pn5.th.jpg iluminarebord17wb6.th.jpg iluminarebord18rj0.th.jpg

In final asa va arata bordul in alb si rosu

dsc00810micez7.th.jpg dsc00786dw9.th.jpg dsc00784yg0.th.jpg dsc00785qh9.th.jpg dsc00783kz7.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem ca ai schimbat LED-urile rosii cu altele albe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va spun ce materiale am folosit.

- 20 buc. SMD-uri albe - 35ron

- 10 buc. LED-uri 3mm albe - 10ron

- manopera - 30ron

Dezlipirea SMD-urilor rosii si lipirea SMD-urilor albe sa efectuat intr-un atelier de reparat telefoane, intrucat era o munca de migala. Nu spun ca nu se poate face si acasa cu un ciocan de lipit si multa rabdare.

SMD-urile rosii au fost marcate(au un semn cu rosu) pt a fi mai usor de identificat cele pe care vreau sa le schimb.

materialefolositesa5.th.jpg dsc00852fd4.th.jpg

nicuke- exact, asta am facut. Oricum poti sa-ti pui orice culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ciocan de lipit clasic poti avea surprize daca nu e ESD safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arată super, dar la ecranele alea mici şi la acele de la turometru, vitezometru plus carburant şi temperatură antigel nu se poate schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La butoanele de la aeroterma ai schimbat acel beculet cu un led alb ? Daca da cum apare acea lumina rosie deoarece becul e tot alb, iar culoarea rosie e data cred de opelicula colorata de pe butoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blacka - daca ar fi sa ai toate piesele si un tip de la un centru de reparat telefoane care sa te serveasca prompt, treaba ar putea fi facuta intr-o zi de dimineata pana seara

uglyjamal - la ecranele la care faci referire nici nu m-am gamdit sa-i schimb lumina, dar probabil are led-uri in stilul celor care lumineaza ecranele de la telefoane(care le-am folosit pt iluminarea butoanelor de pe portiere). In ceea ce priveste acele, lumina poate fi schimbata(daca te uiti cu atentie la poze) doar ca acul indicator are pe interior o folie probabil sau sunt vopsite cu rosu(vezi poza cu acul)

nicuke - pe la sfarsitul saptamanii o sa pun si restul de poze(portiera si consola) si o sa-ti dai seama de acolo ce si cum

Ma bucur ca va place o sa am nevoie de o parere in ceea ce priveste iluminatul CD-Playerului(Alana). Dar voi reveni cu informatii si poze catre sfarsitul saptamanii

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va demontati bordul si veniti cu el la pachet va pot ajuta eu cu montajul, eventual si cu led-urile ca sa nu mai cautati service gsm! Se pot schimba si la afisaje luminile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea aceasta operatiune nu e chiar recomandabila.

Pe langa riscurile care apar in timpul operatiei de lipire, depinde de ce LED-uri pui, cat tine. Tin sa mentionez ca odata cu schimbarea LED-urilor, se schimba mai multe lucruri mai mult sau mai putin importante.

My 2 cents :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea ta

- care ar fi riscurile la care m-am expus. Se pare ca ai cunostinta de ceva si poti sa ne spui si noua.

- care lucruri se mai schimba in bine sau rau? Eu nu am vazut nici o modificare in afara faptului ca am lumina alba in loc de rosie

Se pare ca nu sunt singurul care a recurs la o astfel de operatie si nu am auzit pe nimeni sa se planga ca s-ar fi stricat ceva.

"Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri"

post-7745-1234358135_thumb.jpg

post-7745-1234358143_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa migala. Sincer mie unul imi place la nebunie culoarea rosie la cadrane si nu as face schimbarea niciodata. Nivelul intensitatii afisajului de la ceas si km s-a modificat dupa schimbarea ledurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat se respecta niste reguli si cat se utilizeaza led-uri de calitate si scule dedicate pentru operatia respectiva totul este ok. Daca se cumpara leduri de la coltul strazii si se monteaza la Gigi care are el un letcon si a mai facut el d-astea e posibil sa cumparati un instrumentar nou de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca sunt acri strugurii :P, dar lucrez in domeniu si stiu cate calcule fac ca sa pot potrivi niste LED-uri si ansamblul sa respecte niste cerinte.

Hai sa dau cateva exemple, care multe sunt din ce a expus si SORAN:

-cand lucrezi pe placa trebuie sa fii mai mult sau mai putin grounded, adica na, ESD ce pot aparea te pot face uneori sa te intrebi de ce s-a stricat din moment ce nu i-ai facut nimic :Driver:

-pe langa faptul ca au alta culoare LED-urile tale au si alte caracteristici electrice (ca fapt divers doar, LED-urile se aleg dupa luminouzitate si in functie de asta se aleg si niste rezistori de limitare de curent, care curent da luminuozitate), aici trebuie facute niste calcule pentru a asigura ca nu prajesti ceva pe acolo din cauza ca nu a fost limitat curentul cum trebuie :)

-te-ai gandit daca ti-e ok noua luminuozitate, e importanta mai ales daca conduci noaptea, am auzit de cazuri triste care au avut ca origine faptul ca IC-ul lumina prea tare si lumina s-a reflectat cum nu trebuie (de fapt unde nu trebuie, ex. in geamul soferului) in circumstante speciale

-LED-ul respectiv se poate incalzi sau nu mai mult decat cel original si de aici distrugere termica, in anumite conditii. Se asigura ca disipa corect puterea?

-LED-ul respectiv care l-ai folosit e automotive grade? poate parea inutila intrebarea, dar multi uita de faptul ca masina are o gama mare de temperaturi in care functioneaza, nu e ca si televizorul numai in jur de 25 de grade, automotive inseamna -40 si 85 si da chiar pot ajunge in masina valori apropiate de acste valori limita

Cam astea ar fi dintre cele mai mari. Nu vreau sa ma intelegi gresit, felicitari pentru proiect, dar nu cred ca se gandeste multa lume ce inseamna orice componenta din masina, sunt lucruri care sunt calculate la maximi pt ca in joc e viata oamenilor.

Sper ca nu e cu suparare!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se pot activa martorii din bord? (CC, nivel lichid parbriz, usa deschisa etc.)?

Din cate stiu eu nu e suficient sa montezi un led acolo unde nu este... ar fi minunat sa ma insel.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a demonta ceasurile de bord, trebuie in prealabil deconectata bateria sau nu ? Apar ceva erori ulterior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba doar de un led pus in bord ..ar fi foarte simplu asa. Nu exista senzorii si nici cablajul pentru nivelul lichidelor respective.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba doar de un led pus in bord ..ar fi foarte simplu asa. Nu exista senzorii si nici cablajul pentru nivelul lichidelor respective.

Cablajul se poate trage pentru ca senzorii (in mare parte exista: usa deschisa, portbagaj deschis, scaun rabatat in fata, CC etc.) dar unde tragi cablurile respective? pentru ca am vaga impresie ca semnalele pentru martorii din bord sunt transmise codat prin magistrala si nu individual ca 1900toamna.

E cineva documentat?

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) pe mine m-ar interesa schimbarea ledurilor...daca desfac eu bordul cat ma costa manopera plus ledurile(albe) ...montate exact ca in pozele de mai sus. ??? tks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma poti ajuta cu detalii referitoare la specificatii ale led-urilor, mAh, watti..dupa cum zice si SHMAN sunt niste chestii de care trebuie sa ti cont. Apropo dupa ce ti-ai instalat led-urile, au o luminozitate deranjanta sau e k? Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SMD-urile sunt fabricate de OSRAM si cumparate de (aici), am dat 35ron(parca) pe ele iar montajul lor cca. 40 ron, timpul pt inlocuire cca. o ora(dezlipirea si lipitea celor noi). Am atasat un fisier cu caracteristicile SMD-urilor.

Lumina nu este absolut deloc deranjanta iar intensitatea lor nu pare sa difere foarte mult de cele dinainte

caracteristici_SMD_OSRAM.pdf

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pdf-ul prezinta un tip de led, acum depinde si din ce grupa de selectie face parte atat ca si coordonate ale culorii cat si a grupei de stralucire. In functie de acesti parametri lumineaza mai puternic sau mai slab...asta daca intradevar sunt OSRAM! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai atasez cateva poze din timpul operatiunii si rezultatele finale

145vt8.th.jpg dsc00809micaz0.th.jpg dsc06118em2.th.jpg dsc06116nl6.th.jpg

1554ki4.th.jpg 13131xl6.th.jpg - LED-uri de 3mm

69778qo3.th.jpg 4545dk5.th.jpg - LED-uri de 3mm

dsc00780sq7.th.jpg dsc00781js4.th.jpg dsc06038fg5fn6gr9.th.jpg

@SORAN – se pare ca intorci problema prea pe toate partile(dpdv). Accept pareri pro si contra, dar se pare ca i-mi pui sub semnul intrebarii modalitatea, tipul, sursa si metodele prin care am facut aceasta treaba, si nu stiu de ce. Am facut o documentare in prealabil si am cerut parerea unor oameni care se pricep cat de cat. Nu contest faptul ca e posibil sa stii cu ce se “mananca” astfel de treburi.

Caracteristicile SMD-urilor au fost descarcate de pe site-ul de mai sus, iar tipul lor este SMD TOP alb OSRAM, flux luminos 0.71CD pe 120

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa imi place mie sa fiu mai perfectionist. Fisa respectiva dupa cum am mai spus se refera la o capsula de led de un anumit tip, dar in procesul de sortare rezulta mai multe grupe. La aia ma refeream ; pot pune din oricare ca fara alte modificari vor lumina toate cam la fel, adica minim la fel de bine cat luminau cele vechi.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!