Jump to content

Solutii pentru prinderea trusei medicale, extinctorului si a triunghiului reflectorizant , in portbagaj?


mcbeowolf
 Share

Postare recomandată

Aveti vreo solutie pentru portbagajului Leonului? Trusa medicala cred ca s-ar putea prinde in stanga portbagajului cu o plasa, se gasesc de cumparat astfel de plase? Dar ce fac cu restul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta varianta ar fi sa prinzi trusa medicala cu "arici/scai" .

Pentru extinctor poti sa cumperi un suport de plastic sau din metal si sa-l prinzi in interiorulul portbagajului, de plasticul unde se alfa si triunghiul reflectorizant.

In cazul meu, legislatia din Belgia prevede ca toate masinile sa aiba extinctorul la picioarele pasagerului. Daca te ajuta, uite cum arata la mine. Am atasat si o poza cu carcasa de plastic.

post-10390-1234427902_thumb.jpg

post-10390-1234428012_thumb.jpg

post-10390-1234428022_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un filmulet(se observa pe al mijlocului lui) un mod de a prinde instinctoru si ..o umbrela. Am observat ca am si eu montata o sustinere pe hayon(ala de panza care se ridica odata cu hayonu), dar nu stiu exact cum pot sa prind instinctoru. Revin cu poze.

Dar unde va este prins triunghiul?..ca la mine si ala umbla prin portbagaj si nu stiu daca ii originalu, ii intr-o cutie de plastic portocalie lunguiata:P

Filmuletu cu pricina:

P.S:@roger..avem aceleasi material textil la scaune(practic aceleasi scaune)

Modificat de mcbeowolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine prinderea triunghiului reflectorizant e asemanatoare cu a lui Swat Cat, doar ca banda care-l strange a venit cu masinia, din fabrica. Oricum, a trebuit sa schimb triunghiul cu unul mai mic, ca sa incapa acolo. Initial am avut unul, tot in cutie portocalie si in forma de "L". Probabil ca si tu va trebui sa iei unul mai subtire.

Arata asa

post-10390-1234695993_thumb.jpg

post-10390-1234696057_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos din portbagaj stingatorul, sper sa n-am nevoie de el, oricum era mic. S-a tot plimbat prin portbagaj pana s-a rupt sigiliul si ca sa nu se apese l-am scos. Am comandat si eu o plasa de portbagaj, maine imi ajunge. Cu ea sper sa fixez trusa medicala (nici pe aia n-as tine-o dar se mai accidenteaza cate un coleg pe la servici si tin plasturi cu rivanol in ea), o sticla de apa de care e intotdeauna nevoie pentru splat pe maini, o sticla de antigel, triunghiul si un sapun. As vrea sa le prind de tablita de la hayon, cum are prins bamse (ca de la el am furat ideea), sa ma pot folosi de mai mult spatiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit plasa. A costat 69 de lei cu transport cu tot. Am prins-o de capete de picioarele tetierelor. E buna ca tine toate lucrurile la un loc si da impresia ca am mai mult spatiu.

dsc00191xq3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@swat cat....cum ai reusit sa prinzi akolo instintoru..vad un suport de plastic(se gaseste in comert?)..si in partea respectiva eu nu am nici o balama nimic..doar carpeta, akoo ma gandeam sa pun trusa medicala, dar nu stiu cum sa o prind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

extinctoru avea un suport care pe poate prinde cu holsuruburi pe orice.... am dat gaura prin carpeta si intr-o tabla si prins cu surub

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumparat din real (~ 30 lei) aceasta cutie de depozitare. a intrat tot pachetul legislativ in ea si a mai ramas si loc. se fixeaza de mocheta cu ajutorul benzilor de scai cusute pe ea. mi se pare foarte practica si nici nu am gaurit ceva prin portbagaj.

post-27634-1235414389_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Codul de produs pentru suportul de stingator original este cel din pozitia 5 din poza urmatoare:

leonn.jpg

Tot in acea poza gasiti la pozitiile 6 si 7 saibele si suruburile necesare pentru prinderea acelui suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si locatia suportului de stingator unde este ? are cineva o poza cu locatia din fabrica a stingatorului si a trusei medicale pe leon 1m ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru acest model nu exista un loc stabilit din fabrica, pentru trusa si extinctor.

Trusa medicala, in cazul meu, livrata cu masina, arata ca o borseta si am pus-o in compartimentul rotii de rezerva.

Exctinctorul se poate prinde in mai multe locuri:

- la picioarele locului pasagerului din fata, in stanga sau dreapta

- in spatele tunelului median, daca se achizitioneaza si un accesoriu (mai rar)

- in portbagaj (vezi variantele de mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai inteleg nimic. CristiN ,cu doua posturi mai sus,ne da un cod de produs pentru suportul original de stingator. exista sau nu?

locatii as fi gasit si eu pentru extinctor ,dar as fi preferat o varianta cat mai originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, CristiN a dat codul pentru stingator, adica suportul/rama/cureaua. Pozitia lui in masina, nu este specificata, deci ramane sa decizi tu unde ar veni cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Daca inca nu ai gasit o solutie pt. montarea respectivelor accesorii eu am gasit urmatoarea varianta:

- trusa medicala am fixato de mocheta cu arici/scai, acesta fiind lipit de trusa cu banda dublu adeziva

- extinctorul este fixat cu un suport metalic atasat cu hlotz-suruburi pe capitonajul din plastic in coltul din dreapta spate al portbagajului (suportul metalic l-am gasit la METRO)

- triunghiul este fixat intrun suport special care l-a avut masina cu ajutorul unei chingi, suport care este pozitionat in partea de jos a portbagajului ( in apropierea manerului de ridicare al mochetei ).

Modificat de CAR ZONE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu caut o modalitate sa prind extinctorul pe partea de sus a tavitei(sau cum se numeste chestia aia care coboara odata cu haionu, prinsa in snururi:P). Cu un extintor asa mai frumusel da bine..si tine si tavita mai bine la locul ei..nu face zomot la denivelari..asa sper:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai poate si asa:

post-10390-1247081543_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gaseste de cumparat suport din ala?

pe unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Franta si Belgia gasesti sigur.

O sa ma interesez in Bruxelles la dealer, cat costa, iar saptamana viitoare ajung in Franta, la Strasbourg.

Revin cu info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Da, se poate lua suportul, de plastic sau metal numai impreuna cu extinctorul. Preturile variau intre 15 si 18 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
eu mi-am cumparat din real (~ 30 lei) aceasta cutie de depozitare. a intrat tot pachetul legislativ in ea si a mai ramas si loc. se fixeaza de mocheta cu ajutorul benzilor de scai cusute pe ea. mi se pare foarte practica si nici nu am gaurit ceva prin portbagaj.

Si eu am luat cutia aceasta, am prins-o la oferta(Real) la vreo 19-20lei, si sunt FOARTE incantat de ea! E incapatoare, intra si triunghiul, si trusa medicala, si stingator, si ramane lor si ptr altele, plus ca are pe exterior si buzunarele respective din plasa unde mai intra una alta. Are in partea inferioara si in lateral niste benzi de scai cum zicea si soulfly, care o fixeaza foarte bine ORIUNDE in portbagaj - alt mare avantaj - ; o recomand ca si solutia perfecta, si la un pret foare bun. Vedeti pozele la soulfly!

Modificat de ing007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!