Jump to content

Prelungire Spoiler spate de Mk5 R32 pe Golf 5 stock


Auras
 Share

Postare recomandată

Intrucat am pus intrebari si la topicul dedicat Golf 5 unde lumea intreba de spoiler spate de Gti si n-am primit raspunsuri si nici n-am gasit nimic cand am dat search, decat ptr Mk4 am deschis un topic nou poate ma mai lamuresc.

Vreau sa imi cumpar pentru masina din semnatura o prelungire spoiler spate de R32 cu decupaj pentru evacuare pe mijloc si nu stiu daca merge pe bara spate stock (aici ma refer la prinderi, cleme) si daca puteti sa ma ajutati si cu un cod sa ma duc la reprezentanta sa verific cat ma costa si aici ma refer la prelungire bara spate, difuzorul cu decupaje pe mijloc si ochii aia 2 de pisica care vin ca la Jetta. Ulterior or sa vina si pragurile.

Referitor la partea cu evacuarea am gasit pe un forum din afara cum cineva a montat bara de R32 pe un Gti , a anulat toba finala si dupa catalizator a plecat cu o teava care se ramifica pe 2 parti si in capat a pus tipsuri cromate- Intrebarea este daca la mine la Tdi se poate face asa ceva, o sa fie mult prea zgomotoasa evacuarea? Ma intreb daca fara toba finala mai ies noxele la Itp (dar aici nu ma intereseaza asa de tare ca ala se trece cu ajutorul prietenilor).

A doua modalitate de modificare a evacuarii dar nu stiu daca merge, dar Lile a facut in genul asta la evacuarea de pe fostul Golf tdi, mai exact a astupat una dintre cele 2 tevi ale evacuarii stock, a dat o gaura in partea cealalta si a sudat o teava si astfel a avut evacuare pe ambele parti(rog pe Lile daca citeste topicul sa puna poze daca are si in special cum arata sub masina evacuarea), dar la mine modificarea ar consta in astuparea actualelor tevi ale evacuarii si in centrul evacuarii sa fie montate 2 tevi cu tipsuri in cap (in stilul asta este cumva afectat motorul?)

Daca optez pe calea anularii tobei finale si cu teava ramificata pe 2 parti si tipsuri in cap o sa fie zgomotoasa prea tare masina?( stiu ca Strumf2k avea scoase ambele tobe inclusiv catalizator si teava mai groasa, bine ca eu nu vreau asa)- deci se poate, bine ca masina lui avea peste 200Cp.

Care varianta ma sfatuiti sa o aleg si care implica costuri mai mari?

Uitati si poze cum as vrea sa arate spatele masinii si evacuarea.

.

post-11369-1233828134_thumb.jpg

post-11369-1233828147_thumb.jpg

post-11369-1233828162_thumb.jpg

post-11369-1233828238_thumb.jpg

post-11369-1233828245_thumb.jpg

post-11369-1233828274_thumb.jpg

post-11369-1233828288_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am un prieten cu GTI Aniversar si vrea sa-si puna toba originala de R32 (o cumpara pe a mea) + decupajul de fabrica. Trebuie cumparata toata jumatatea de jos a spoilerului spate , nu merge doar cu mijlocul. El a facut deja cercetarea si e sigur asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie montat si folia aia de protectie la rezervor impotriva caldurii degajate de noile tevi de evacuare sau isi face treaba cea de la evacuarea stock, presupun ca exista asa ceva nu?

Stiu ca trebuie toata jumatatea spoilerului, uite pun si o poza(eu ma refeream daca trebuie schimbata toata bara spate sau doar jumatate?)

post-11369-1233828783_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da exista asa ceva stock, am vazut cand am pus Sebring-ul eu. La un TDI nu se incalzesc tobele asa tare ca la un benzinar , dar daca vrei sa pui va fi o lucrare perfecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa scoti toba intermediara(catalizatorul) o sa se auda mai pronuntat motorul in masina si gazele nu cred ca o sa le mai treci la rar.Daca nu mai pui nici o toba(poti lasa si catalizatorul) si in locul finalei o sa pui decat teava o sa fac pfuuuu cum fac dieselurile(mai jos un filmulet).Daca scoti decat toba finala o sa scoata un pic de fum dar la rar nu o sa ai probleme.Daca vrei sa nu afecteze suntelul mult si sa treci la rar poti mari un diametrul evacuari si iesirile din toba sa fie mai mari dar nu cu mult ca o sa fie mai pronuntat sunetul.Daca nu pui toba si pui decat finala sau toba cu diametrul de 100 o sa se auda ceva in genu

Sunt fara toba

Uite cum ar trebui sa se auda fara catalizator(cred ca al doilea nu il are ca scoate cam mult fum) si diametrul evacuari un pic mai mare
evacuare

sunet

Acum depinde si ce vrei tu de la evacuare respectiva dar daca o sa maresti mult diametru(cu tobe si sa zicem de la 40 la 60,exemplu) o sa se auda aproximativ ca in primul filmulet dar nu asa pronuntat si de tare turbina.Daca ai sti ce ti-ai dori ar fi mai usor sa te indrumam :icon_thumright: Modificat de S!mpL3 M3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum se aud destul de frumos evacuarile la toate filmuletele, dar de precizat ca suna mai bine asa mai gros cum e la Ibiza galbena.

In principiu cred ca o sa anulez decat finala si o sa pun teava ramificata pe e iesiri cu tips in cap si restul traseului si respectiv catalizator si cealalta toba sa ramana si ies si mai ieftin in varianta asta. Eu ma gandeam sa nu faca mult prea mult zgomot daca anulez finala.

Iar la diametrul celor 2 tevi care vin in locul finalei as vrea sa pun ca in pozele de mai sus, daca puteti sa imi spuneti asa ochiometric de cat vi se pare teava aia.

Multumesc celor care au intervenit cu sfaturi, asteptam si un cod pentru prelungirea respectiva,dar asa daca se poate pe componente cum sunt in poza care am pus-o eu ultima ca sa ma duc la Vw sa vad ce preturi au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare destul de mare diametrul de acolo cred ca sare de 64.Daca scoti toba finala o sa se auda exact(poate chiar mai pronuntat deoarece evacuare o sa fie pe 120 si ceva daca nu mai mult) ca in primul filmulet.Daca vrei sa faca si mai tare si gros de asa scoate si catalizatorul dar cum am scris si mai sus o sa intampini probleme la rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu amabilitatea unui coleg de pe forum Andi, am facut rost de coduri si poze.

Din ce imi dau seama in poze imi trebuie reperele 26, 27, 15, acum intrebarea este daca puteti sa va uitati in poze si sa imi spuneti daca mai trebuie si altceva, eventual suruburi de prindere, cleme sau alte alea ca eu nu imi dau seama.

Am sunat si la Scorpion Galati si am luat preturile respectiv reperul:

-26-Spoiler-1k6 807 433 E-935 lei inclusiv tva.

-27-Dop acoperire gaura ptr tractare-1k6 807 441 E- 13 lei

-15-Trim for tail pipe-1k6 807 568- 81 lei

Intrebarea este unde sunt sau ce cod au ochii aia rosii de pisica care vin in lateral pe spoiler sau vin cu tot cu spoiler ? Din ce vad intr-o poza luata de pe site-ul unui coleg de forum (Tir) sper sa nu se supere in poza nu apare nimic in plus fata de ce am zis eu, voi ce parere aveti?

post-11369-1234002546_thumb.jpg

post-11369-1234002552_thumb.jpg

post-11369-1234003399_thumb.jpg

post-11369-1234003493_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In craiova sunt vreo cateva facute asa , toate la dealer , de ce te chinui tu atata si nu te duci pana la dealer , o sa vezi ca intalnesti oameni care stiu mult mai bine ce trebuie si cat costa, in 10 min aflai raspuns la toate intrebarile tale, la mine ochii aia sunt 700 de mii bucata cat sa fie la g5 tot cam asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel-pana acum nu mi se pare ca ma chinui, iar la faza cu Dealerul, poate la Craiova or fi mai competenti oamenii si poate ca au tarife mai decente, dar la Scorpion la Galati m-am lovit de cateva ori de problema ca persoana care lucra la departamentul unde comanzi piese se uita la mine parca nu mai auzise de asa ceva cand am intrebat de cate un accesoriu (ex. plafoniera W8, prelungire de Gti, etc) si mereu m-am lovit de faza aia cu '' va trebuie o serie de caroserie pentru asa ceva'' si in plus daca e sa ma gandesc la pretul care il iau astia de la dealer pentru manopera incepe sa ma doara capul.

Cred ca ai inteles ce am vrut sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca piesele au diferente semnificative si piesele puse de tine sunt chiar ieftine , ca si calitate orice prelungire aftermarket a de 2 lei ajunge la pretul ala imediat, ca sa nu mai vorbim de potrivire si material...

Eu nu cred ca sunt aia incapabili , eu cred ca trebuie sa stii ce sa ceri si cum.

Ala la magazie unde zici tu are si el un rol nu trebuie sa stie foarte multe din ce ii ceri tu, el are in program tre sa stie unde sa caute si ce anume .

Poti sa ii explici calm ce vrei si sigur ajungi sa afli tot ce vrei...

Cu manopera mi se pare corect... eu sunt de acord cu manopera pe care o pun mereu ca deaia fac cursuri si umbla la masini super scumpe exista risc pe care si-l asuma si daca e risc trebuie sa coste.

Tu daca ai lucra in domeniu si ai vedea cat e de greu nu ti-ar convenbi sa lucrezi mai ieftin.

Vrei ieftin faci in spatele blocului , dar nu prea am vazut r32 lucrat de nea ion in spatele blocului.

Acuma fiecare face cum crede dar de asta platesc casco.................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog care va pricepeti cu Etka daca puteti sa va uitati in pozele din postul #8 cu codurile pieselor si sa imi dati codul pentru ochii aia de pisica rosii care vin pe prelungirea spoilerului ca eu nu prea imi dau seama ce si cum, doarece zilele urmatoare ma duc la reprezentanta si vreau sa fiu cat de cat lamurit cu ce piese imi trebuie si sa vad daca ma hotarasc sa fac si comanda.

Referitor la evacuare am gasit solutia in proportie de 99%, in urma unei discutii cu Lile(multumesc pe aceasta cale), o sa pastrez toba finala careia ii vor fi astupate cele 2 tevi care le are pe lateral si o sa fie date 2 gauri in toba pe centru si din care o sa plece tevile si cu tips in cap, astfel n-o sa fie nici prea galagioasa, o sa pastreze si emisiile de noxe cat de cat si ies si cel mai ieftin in varianta asta- ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

e cea mai buna varianta asa sa modifici toba ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1K6 945 105 oki de pisica stanga

1K6 945 106 oki de pisica dreapta

astea sunt codurile la ochi de pisica:) pret 28.96 bucata:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

singura diferenta intre coduri este ca la varianta europeana fusta are codul : 1k6 807 433 C GRU - :D in rest toate codurile sunt bune

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o intrebare. As vrea vrea sa imi pun si eu spoiler de r32. La mine pe gt sport a venit cu spoiler dinala standard doar cu decupaj pentru esapament pe stanga. intrebarea mea este daca pot luat spoilerul de r32 si sa imi las tevile pe lateral cum sunt standard.adica exista partea acea neagra separat cu decupare pe stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca vrei am eu evacuare de R32 si merege cu decupajele centrale si e direct pe prinderile originale. Discutam pe PM daca esti interesat (sau altcineva - vand ori pe cea originala VAG ori SEBRINGul ce este pe masina acum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum fac si eu sa se auda ca in priimu filmulet ....va rog am un golf v 1,9 tdi 105 cai am vrut sa dau jos catalizatoru dar am renuntat am inteles k ar trbui decat finala sau cum ??ast raspunsuri multumesc celor care ma ajuta

Modificat de abc1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere
Am si eu o intrebare. As vrea vrea sa imi pun si eu spoiler de r32. La mine pe gt sport a venit cu spoiler dinala standard doar cu decupaj pentru esapament pe stanga. intrebarea mea este daca pot luat spoilerul de r32 si sa imi las tevile pe lateral cum sunt standard.adica exista partea acea neagra separat cu decupare pe stanga?

Stai sa inteleg, vrei spoilerul de R32 dar in acelasi timp vrei evacuari st + dr ?

ceva in genul asta ?

post-35360-1259099106_thumb.jpg

post-35360-1259099122_thumb.jpg

Daca asta vrei spune-mi si iti pot aduce dar spoilerul vine impreuna cu toba Remus si tipsurile de evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are cineva idee ce diametru ai tips-urile de la evacuarea de r32? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

original au 80mm . Merg si de 100mm si umplu perfect acel spatiu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare. Am avut spolier spate de r32 cu iesire pentru evacuare pe stanga (posed un golf 5 tdi),dar am fost lovit in bara si s-a spart. As dori sa stiu daca stiti de unde pot lua spoiler-ul, sau un cod al lui ca sa il poata comanda cei de la service.adaugs niste poze ce ceea ce am nevoie. Va multumesc

post-45122-0-67969500-1294926457_thumb.j

post-45122-0-01539400-1294926472_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceiasi modificare doresc sa o fac si eu, pe un 1.9 tdi 105 cp + doresc sa pun prelungire bara de r32 look, sa anulez toba finala si sa fac evacuare libera. Pret : pt prelungire bara intre 150 si 200 eur la tuning, sudura + manopera + modificari evacuare 200 lei + 100 lei tips uri, vopsit + montat aprox 250 lei. Deci toata distractia e in jur de 1500 lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, as avea si eu cateva intrebari.

As dori sa pun o fusta GTI look de cupata in partea stanga (http://www.angeleye.ro/stopuri-faruri-leduri-imagini/produse/01ce4.jpg) iar acum am nedecupata (http://arch10.okr.ro/auctions/2009/06/29/238932530-3424335-500_500.jpg).

Intrebarea este urmatoarea, in ce trebuie sa investesc.. prelungire toba (daca e asa ceva), sau alta toba.... cum este, despre ce este vb? nu ma pricep, este vb. de costuri ridicate? munca dificila? (oricum intr-un service as face schimbarea dar nu vreau probleme).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!