Jump to content

Probleme mici si enervante


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Cine si unde si-a mai schimbat ornamentele/geamurile de la usile spate? Eu astazi am primit al doilea refuz pe acelasi motiv: e de la solutiile de spalat de parca eu folosesc un tip de solutie pt acele ornamente si un altul pt celelalte care-s ok. Nu vor sa-si asume calitatea diferita si slaba a acelor materiale.

Deja arata urat si incepe sa ma frustreze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat toamna trecuta. Importatorul accepta inlocuirea in garantie. Tine de dealer rezolvarea.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat la bradytrade pe garantie anul trecut. Am inteles ca este de la solutia de degresare nu de la solutia normala de spalat. Anul trecut am cam exagerat cu degresare la aproape fiecare spalare dupa o primavara dezastruoasa din cauza copacilor si pasarilor. De cand le-am schimbat fac doar spalare normala fara degresare.

Oricum faptul ca doar ornamentele de la geamul mic aveau problema indica faptul ca au o calitatea mai proasta decat restul ornamentelor care au fost expuse la aceeasi solutie si nu au patit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, problema apare de la solutia de degresat, nu de la spuma activa.

Dupa aproape 1 an de la schimbare, sunt ok, ca-n prima zi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o problema mai ciudata. De azi imi apare pe maxi dot Initialising phone ... si asa ramane. Orice fac, orice apas nu se intampla nimic. In rest masina marge, Columbus merge, comenzile pe volan la fel. Dar nu mai vad nici o informatie pe maxi dot.

Am apelat si la prietenul google dar fara succes. S-a mai confruntat cineva cu asta? Este o solutie simpla si rapida?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa stergi telefonul din Columbus si sa-i faci 'pair' din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter
On 5/17/2016 at 6:23 PM, cipo said:

Cine si unde si-a mai schimbat ornamentele/geamurile de la usile spate?

Si eu le-am schimbat la AutoGroup (defunct si dealer post mortem) si deja sunt la fel. Mai bine insisti cu un decapant si un polish decat sa te chinui cu inlocuirea care are efecte placebo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumelinte

A incercat cineva polish la ornamentele spate ? As putea incerca cu o pasta de lustruit pentru crom si un pad rotativ, dar oare isi vor recapata luciul ? Sau le stric si mai mult prin inlaturarea stratului care a mai ramas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radumelinte: Radu, am incercat eu cu Sonax Alu&Chrome Paste. E cam frectie, doar le reda putin luciul, adica ia putin din calcarul depus in urma spalarii, insa nu face "reverse" pe decolorarea chimica a elementelor, nu are cum.

Tot pe garantie ramane solutia. Eu am aproape 1 an dupa schimbare si arata ca-n prima zi, am senzatia ca sunt facute din alt material/de alt furnizor. Folosesc aceeasi spalatorie auto, deci nu am schimbat conditiile de intretinere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si ale mele arata bine dupa aproape 9 luni de la schimbare (de notat ca nu am mai facut degresare de atunci).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca m-am trezit tarziu. Producatorul nu mai schimba in garantie acele ornamente.

O sa incerc 'pe afara' cand o sa mai ajung poate voi avea mai mult noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/20/2016 at 7:35 PM, bZ1 said:

Ai incercat sa stergi telefonul din Columbus si sa-i faci 'pair' din nou?

Salut. Da, dar degeaba. Dupa ce am lasa masina oprita cateva ore cand i-am dat drumul aceeasi poveste insa dupa ce am oprit Columbus si-a revenit singur. Oricum, dubios.De atunci nu a mai facut figuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, cipo said:

Se pare ca m-am trezit tarziu. Producatorul nu mai schimba in garantie acele ornamente.

O sa incerc 'pe afara' cand o sa mai ajung poate voi avea mai mult noroc.

Pe bune ? :( Nu inteleg motivatia.

Incearca si la alt dealer 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, calin.l said:

Salut. Da, dar degeaba. Dupa ce am lasa masina oprita cateva ore cand i-am dat drumul aceeasi poveste insa dupa ce am oprit Columbus si-a revenit singur. Oricum, dubios.De atunci nu a mai facut figuri. 

Dubios, chiar nu stiu de la ce ar putea fi... ai putea incerca un update de firmware la NaVi (daca nu l-ai facut deja) si poate asa se rezolva lucrurile. Sunt colegi pe forum care te pot ajuta, verifica aria comerciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter
On 5/25/2016 at 11:04 AM, rempha said:

Confirm si ale mele arata bine dupa aproape 9 luni de la schimbare (de notat ca nu am mai facut degresare de atunci).

Nu cred ca degresarea este cauza ci calitatea lor. Am inlocuit la 2 ani emblemele brandului, doar cea de pe portbagaj era corodata si exfoliata, pe cand cea din fata era impecabila. As fi fost curios cum ar fi motivat cei de AG fenomenul deteriorarii diferentiate:

- Noh, mi se pare ca matale mergi mai mult cu spatele??? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, am observat acelasi lucru, calitatea bucatii de crom din jurul gemuletului fix de la usa spate este clar mai slaba decat celelalte elemente de crom care nu au patit nimic. Ce vreau sa spun este ca degresarea a scos in evidenta calitatea lor slaba, si ca spalarea normala nu are acelasi efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu inteleg eu e de ce au folosit materiale diferite (o fi din cauza curburii?) si daca tot au gresit-o de ce nu-si asuma?

Explicatia dealerilor a fost ca au acceptat problema pe garantie pana pe la sf anului trecut dupa care au dat o ciculara ca nu mai e defect de fabricatie si au aruncat-o in spinarea clientului ca doar el a fabricat masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo: daca info cu circulara e confirmata de mai multi dealeri...e nasol atunci si nu e fair. Ar trebui inlocuite macar pana in 2017 cand expira garantia standard de fabrica (2ani) pentru ultimul Superb2 fabricat vreodata. Ai putea sa faci scandal la importator, dar iti trebuie timp si nervi pentru asta...

Asta presupunand ca la S3 nu se manifesta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stati cu emblemele fata/spate (ma refer la cele dinainte de facelift)? La mine au inceput sa apara niste pete mici ciudate (ca o decolorare). Vroiam sa ma duc in august sa le reclam inainte sa-mi expire garantie de 4 ani. Le-a schimbat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cea spate am o problema, chiar in partea inferioara, a aparut o exfoliere, pe cantul inferior, nu se vede decat cu portbagajul ridicat

Cea fata e ok. Nu cred ca le schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok si la mine amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puncte albe la cea spate, in fata e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sunt mici probleme la cea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boon, deci e clar. Pentru schimbare oricum cred ca trebuie dat jos capitonajul portbagajului... Nu prea imi arde, asa ca o las asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 23.03.2016 at 5:48 PM, radumelinte said:

@75NOR  si la mine se mentine problema consumului de antigel. Am completat in septembrie 2015 cca 0.5 litri (pana la 75 % intre min si max). Acum, dupa 6.000 km iar a scazut (putin sub min), deci trebuie sa mai pun inca 0.5 litri, ce mi-a ramas in bidon. Mentionez ca in primii 2 ani si 30k km nu a consumat.

 

Up-date: dupa 1 luna si 2,000km de la schimbare pompa apa, e perfect ! Am facut un mic semn cu markerul pe vasul de expansiune, cu motorul rece/oprit si l-am tot verificat. E exact acolo nivelul, nu a mai scazut deloc. Concluzia: daca pierdeti antigel, fuguta la service pentru schimbat pe garantie pompa apa. Problema e arhicunoscuta si acceptata in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!