Jump to content

Probleme mici si enervante


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Ok, multumim pentru confirmare. Voi face si eu o verificare sa vad daca a mai scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut problema aceasta, (MY2012 - fabricata in mai 2012).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Offtopic: Problema cu ornamentele de la geamuri e valabila și la Audi A4 din 2010, dar nu doar la geamul din spate, ci întreg ornamentul de la un capăt la altul.

Costs saving

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce le-am schimbat pe garantie pe cele spate nu a mai aparut problema. E ok tot cromajul - din fata in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05/16/2016 at 11:48 PM, cipo said:

M-am uitat si eu la lamele. Erau acoperite complet de lichid.

Am completat aseara cu max 100ml de apa demineralizata si nivelul a ajuns aproape de maxim. A intrat mai putin decat m-as fi asteptat. Asa mica sa fie diferenta intre Min si Max?

Intre timp am facut revizia de 60mii km. Pe langa ulei DSG, filtre si placute frana fata/spate a fost schimbata si pompa de apa in garantie (asa au considerat cei din service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo: mda, se pare ca atat tin pompele de apa la Skoda: 60k.

Am schimbat si eu la Superb si inclusiv la Octavia 1.6TDI a alor mei. In ambele cazuri, la 60k

 

PS. Ai schimbat placutele frana fata si spate la 60k ? Mergi mult in oras ? 

Ale mele sunt cam 50% tocite la 60k.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Cum reusesti dupa 60k sa mai ai 50% placute? Eu nu pot sa fac nici 40k pana se aprinde senzorul de la placutele fata. Pe spate ma tin ~60k km. Si am drumuri mixte (orase, extraurban) si drumuri numai in oras, dar nu sunt genul care atinge frana 1mm si merg cu ea asa de la un semafor pana la urmatorul, iar pe serpentine/la drum lung folosesc in cea mai mare parte frana de motor, frana o ating cand e neaparat necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: daca vrei iti fac poze sa vezi cum arata.

Merg anticipativ in oras si speculez la maxim greselile/neatentiile altora. In afara merg tare dar, prefer depasirile in lung, sau alea sustinute. Nimic special. Pe serpentine - cat duce masina :) 

In schimb ce fac in mod special, am mare grija cu primele 2-3 frane dimineata, mai ales dupa ploaie sau pe timp umed, sa fie usurele, pana reusesc sa curat discurile de oxidul depus peste noapte - ala distruge placutele si discurile. La 66k tocmai impliniti, am discurile fata perfect oglinda, nu am striatii pe ele, iar bavura de extremitate abia se simte la deget. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, 75NOR said:

@cipo: mda, se pare ca atat tin pompele de apa la Skoda: 60k.

Am schimbat si eu la Superb si inclusiv la Octavia 1.6TDI a alor mei. In ambele cazuri, la 60k

 

PS. Ai schimbat placutele frana fata si spate la 60k ? Mergi mult in oras ? 

Ale mele sunt cam 50% tocite la 60k.

Sunt luni cand nu ies deloc din Bucuresti si altele in care fac dintr-un foc 4-5 mii km prin vestul continentului.

Mie nu mi s-a aprins niciun martor. La ultimul drum mi s-a parut ca scartaie discret la franari usoare, am spus sa verifice la revizie si am primit raspunsul ca sunt uzate 90% pe fata si ceva mai putin pe spate. Nu m-a surprins, stiindu-ma.

Ref la pompa de apa, am completat o sg data 100ml cand am gasit nivelul la minim, am verificat ulterior si nu a mai scazut, dar se pare ca o problema exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo: da, e clar, de la rulajul in oras este. Am observat si eu cat de mult praf de la placute sa strange cat stau in oras, versus extraurban.

Cu pompa de apa am aflat ca mai ales cele produse in 2012-2013 au avut probleme epidemice cu furnizorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , sunt nou pe forum și am câteva întrebări despre superb 2.

La butonul de la lumini, dacă îl las pe zero când dau contact se aprind luminile, iar ziua pe mod auto luminile nu se sting cum ar fi normal.

Cum șterg sau pun muzică de pe memorie? Sistemul este Colombos?

Modificat de Nys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La denivelari ale drumului (extraurban) se aude un "tacanit" in habitaclu in partea spate dreapta. Sa fie de la broasca usii spate sau de la mecanismul de clipsare a banchetei ? La Octavia era de la bancheta, am pus banda izoliera pe carligul de fixare si s-a rezolvat. La Superb inca nu am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radumelinte: am pus si eu banda izolier pe toate "limbile" metalice de care se prind broastele usilor, dar asta de la 5,000km. Acum, la 68,000, in continuare nu am niciun greieras.

Testeaza cu bancheta rabatata, iar daca se aude, e de la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am primit scrisorica de la Porsche si in consecinta m-am programat pe 22 sept pentru schimbarea infamului soft. Sunt curios  daca voi resimti ceva diferente de cuplu ( ca de cai n-am cum) si revin cu detalii.

O zi faina

ps.pana una alta hai cu EGR nou:banghead:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum se va simti motorul 2.0TDI 170CP dupa schimbarea softului. Si eu sper sa nu afecteze in rau dinamica sau consumul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-a lovit cineva de problema mea?

Mai exact, oglinda exterioară de la șofer nu se mai închide la culoare (este heliomată)

Doar cea din interior și cea de pe dreapta funcționează.

Menționez faptul că problema am apărut așa, din senin.

Încălzirea oglinzii funcționează, doar efectul anti-orbire nu.

Oare ce defect ar putea fi?

Ceva fir întrerupt la intrare în ușă?

 

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara firele de la oglinda ext la cea interioara. FA schimb de oglinzi stg cu dreapta si vezi daca se schimba defectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca postez unde tre', dar am o intrebare: Skoda Superb 2 are luminare la bricheta fata? Acel inel verde ii luminat? Ca la mine ii bezna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy deci sa inteleg ca sloturile/locasurile becurilor sunt si numai trebuie montate becurile? Ca din m-am uitat am observat ca ar trebui un beculet spre scrumiera si unul pentru inel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbat inelul negru cu unul verde care are si bec si tras un fir. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.12.2016 at 10:13 PM, sebip said:

Nu stiu daca postez unde tre', dar am o intrebare: Skoda Superb 2 are luminare la bricheta fata? Acel inel verde ii luminat? Ca la mine ii bezna....

Bai...la mine are. E OEM, nu am bricolat eu nimic. Uite in poza.

Sunt 2 becuri - din ce imi dau seama: unul lumineaza scrumiera si unul lumineaza inelul verde.

Tu n-ai niciunul din astea 2 ? 

Daca am eu pe Ambition, sigur trebuia sa ai si tu pe Elegance. Nu e ars cumva ? 

IMAG2475.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NORAm inelul verde...si am si beculetul acela verde spre scrumiera...dar a nu am lumina! Sa se fi ars ambele beculete deodata? Pe bricheta am curent, ca folosesc camera! Hmmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scoti scrumiera afara - se trage de ea usor si iese - si vezi care e treaba cu becul ala: daca exista acolo si eventual - daca e ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NORtotusi am impresia ca trebuie sa desfac consola centrala sa ajung la becuri . Nu stiu unde sa gasesc un manual de reparatii

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!