Jump to content

Panou sigurante golf3


Tintome
 Share

Postare recomandată

SimonIulian

Salut. Are cineva idee de ce nu mi se mai aprind luminile de semnalizare cand actionez telecomanda de la inchiderea centralizata? Exista cumva vreo siguranta pt ele sau totu e din inchiderea centralizata? Mentionez ca am si alarma si in marsarrier este la fel nu se mai aprind luminile, am decat semalizarea acustica (acel puit specific). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 374
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    27

  • Tracto

    21

  • b-66-six

    16

  • SethBv

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avaria si semnalizarile merg normal? Daca ai alarma pusa de tine (adica nu originala) vezi ca sunt niste diode puse pe firele care se cupleaza la semnalizari (firele de la alarma, nu cele din instalatia originala a masinii), dar mai e si o siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SimonIulian

OK. Ma voi uita in weekend si voi urmari traseul firelor sa vad ce gasesc. Sper sa se rezolve problema fara prea multe batai de cap. Alarma cred ca-i pusa de fostu proprietar ca asa am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce numar are releul din pozitia nr 1 (cel care raspunde de AC si are , cred 8 pini) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarul releului care vine pe pozitia 1 este 13 sau 140 corespunzator A/C'ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 sau 140? difera in functie de modele sau cum anume? la mine poz 1 e in stinga sus primul rind de sus in jos -din 2 rd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am revenit

in galati nu am gasit releu de AC (la SH) nici 13 nici 140.

dc are cineva o poza cu pinii lor sa vad poate se potrivesc

La 3 magazine am intrebat de unul nou si mi sa recomandat sa vin cu codul. de unde cod dc nam releul.

La am 4-lea magazin au gasit ceva cu "releu ventilator clima".

cind am intrebat vinzatorul dc e releul ce cupleaza AC -ul a zis ca nu stie sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema, cand sunt in mers si semnalizez, merge, dar cum ating pedala de frana, nu mai semnalizeaza masina. Nujt ce sa fac, nici avarile nu imi merg daca calc pedala de frana si imi e aprinsa faza scurta, daca sting faza scurta, atunci semnalizarea merge si daca calc frana doar k imi palpaie foarte foarte rar. adika clipeste cam la 40 de secunde. Oare sa fie aceeasi problema? Cu mufa spate stanga? Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un scurt pe undeva,verifica traseul firelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adysacalean uitate la mufa stanga spate.Acolo poate iti face scurt si din acea cauza nu mai merge.Eu am patit cam aceeasi chestie cu semnalizatu si a fost din mufa

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am releul. nou. imi iese fum din ventilator cind am schimbat pinii de la trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia a fost, mufa stanga spate. Am rezolvato cumva. Mersi mult;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit

in galati nu am gasit releu de AC (la SH) nici 13 nici 140.

dc are cineva o poza cu pinii lor sa vad poate se potrivesc

La 3 magazine am intrebat de unul nou si mi sa recomandat sa vin cu codul. de unde cod dc nam releul.

La am 4-lea magazin au gasit ceva cu "releu ventilator clima".

cind am intrebat vinzatorul dc e releul ce cupleaza AC -ul a zis ca nu stie sigur.

de ce te omori sa cumperi releu special de AC ,pt ca scrie pe el acele cifre ? defapt este un releu de protectie asa se numeste ,ca are el rol de a cupla AC-ul .asta nu inseamna ca e releu special de AC.Poti foarte bine sa pui un releu de protectie care se gaseste peste tot la toate magazinele de pise auto si costa maxim 12 lei.(app daca te uiti la pozitia picioruselor si la ce scrie langa ele ,ai sa vezi ca sant lafel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! Am si eu o nelamurire in legatura cu releul incercuit din imagine...Acesta are si o siguranta fix deasupra lui la 3 mm si as dori sa stiu ce functie are...atat releul cat si siguranta...

Si un pic de offtopic: Am bloc de lumini doar cu "treapta" pentru bec ceata spate...insa nu functioneaza nimic...pe ce parte ar trebui sa se aprinda stopul?..Tin sa mentionez ca nici beculetul portocaliu din blocul de lumini nu mi se aprinde(asta in momentul in care butonul este tras spre mine)...ce este de facut?...Va multumesc !

post-53856-1281707297_thumb.jpg

Modificat de 2_Be3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul acela comanda preincalzirea colectorului de aspiratie .

Becul de ceata este doar in stanga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti ! Este normal ca panoul de sigurante sa se infierbante foarte tare ? zici ca da caldura panoul cand merg cu masina :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal. Asta arata de obicei contacte imperfecte. Adica ceea ce face contact sta sa cada, nu face contact ferm intre lamele.

Daca se incalzea dor un releu erea normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai geamul din dreapta e intrerupt pe undeva ca nu imi merge, si motorasul l-am verificat si functioneaza.Oare de la asta poate sa se incalzeasca ca nu face contact cum trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

tot aceeasi parere o am si eu, undeva ai un contact cu probleme, probabil sa fie chiar de la geamul cu pricina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa iti fie problema si de la partea electrica de la geam, verifica firele, mai e o posibilitate, iti da curent in masa si se poate infierbanta panoul, dar sa verifici si sa remediezi pentru k pe urma poate fii mai grav;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva pentru ce ar trebui sa fie siguranta nr. 16 - Warning Lamps?

Stiu ca panoul difera de la masina la masina.

post-1353-1284832682_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform schemelor becurile din bord: cele de semnalizare stanga dreapta, faza lunga si incarcare baterie. Deasmenea tot de aici se alimenteaza lampa din interior si din torpedou. Valabil doar pentru masini dupa 94 si posibil doar cu motrizare 1,8 , la celelalte alimenteaza doar lampile de iluminat iar becurile se alimenteaza din firul 15.

Modificat de e13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio legatura cu cele mentionate de tine. Daca te uiti mai atent vei observa ca exista sigurante separate pentru ce zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva pentru ce ar trebui sa fie siguranta nr. 16 - Warning Lamps?

Stiu ca panoul difera de la masina la masina.

Nu e vorba de luminile de avarie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio legatura cu cele mentionate de tine. Daca te uiti mai atent vei observa ca exista sigurante separate pentru ce zici tu.

Scuze, nu m-am uitat destul de atent pe scheme. Tensiunea de pe sig 16 ajuta la anularea temporizarii la stingere a lampii de interior la conectarea aprinderii. Alimenteza martorii luminosi din bord. De data asta am verificat si fizic, toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!