Jump to content

Codurile arcurilor


johny77
 Share

Postare recomandată

Stiu ca prin 2012 am schimbat doar arcul din partea dreapta (era rupt) si atunci am schimbat si acea flansa, dar nu am stat langa mecanic sa vad ce face.

Si acum a cedat cel din stanga, el face acel zgomot enervant cand urc sau cobor peste limitatoarele de viteza sau merg pe drum cu denivelari de zici ca masina e o dacie din 1985 zapacita din toate incheieturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile şi amortizoarele se numără printre componentele care se schimbă în pereche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codurile pentru puntea spate

post-67184-0-63358200-1436803266_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bulina verde si trei albastre,am cautat pe tabele dar nu gasesc,stie careva ? Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Off topic: Atunci cand schimbi arcurile pe fata la masina trebuie sa mai schimbi si altceva ? daca DA, atunci ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele, palierii si protectorii amortizoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 4/23/2019 at 2:51 PM, Epo said:

    In atentia celor care doresc 2.0 TSI echipare Style si care nu opteaza pentru DCC aveti grija ca vine cu suspensia''sport'' de pe sportline - amortizoare cu indicativ rosu! m-am dus la vulcanizare sa verific presiunea in anvelope..

Despre ale mele ce poti spune? Nu cunosc semnificația culorilor.

20190425_194503.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pai vad ca la tine nu este marcat arcul, cand am facut drive test cu 1.4 TSI 4x4 manual era bifat galben...si era mult mai apropiata de un Superb fara DCC ca senzatie pe socuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna ca nu este marcat? Cele 3 bulinuțe colorate nu reprezintă ceva? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut baieti,

 si eu am 5 buline:1 roz si 4 galbene, pe fata iar pe spate nu scrie nimic nici pe arc nici pe amortizor si nu stiu ce sa cumpar. 

Inceea ce priveste spatele nu se vede nimic dar din codul lipit in cartea masinii sau in porbagaj la roata de rezerva spune ca are "shock absorption for sports design" iar amortizorul este cu codul din imagine. ce-o mai fi si asta? Golf 4 1.6 fsi Pacific 2003

amortizor.jpg

arc fata.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu pe spate am asa, tind sa cred ca sunt cele oem, pe fata am pus kyb ( https://www.autodoc24.ro/kyb/829443?gshp=1&gclid=CjwKCAiA4veMBhAMEiwAU4XRr3IVI1FZFYHOmqU0EelR6d7eF-dI6cgwTTq3tk2aYbCvZZ9HwK7wjxoC74kQAvD_BwE ) , pentru ca se rupsese o spira, datorita vremii ... 17 ani ... si le-am schimbat pereche, garda la sol a ramas la fel, s-a simtit in schimb manevrabilitatea, un pic, in sensul ca sta mai bine pe sosea, poate e doar o impresie. Pe fata cu jante pe 15, am cam 2-3 cm distanta intre pneu si aripa, pe spate ( pozele atasate ) la fel cu jante pe 15, am o distanta de cam 5-7 cm ( ochiometric ) si masina sta un pic ridicata de spate. Din ce mi-a spus mecanicul, am cele mai groase arcuri pe punea spate, a masurat su sublerul spira si aceasta are 12 mm. Ca duriate nu mi se par dure dar nici foarte moi ... Daca pun doar pe punea spate arcuri rosii sport exista sansa ca masina sa stea dreapta, ma gandesc ca va cobori garda la sol pe spate cu 2-3 cm ... Influententeaza cu ceva daca pun doar pe spate ? Pe amortizoarele existente ? Nu car cu masina cam nimic si in general merg singur cu ea ... 

 

Cand schimbati arcuri se poate schimba doar arcul, daca flansele sunt in stare buna, dar e recomandat sa fie schimbate din cauza uzurii ... 

Masina, VW Bora 1.9 90cp ... Sedan ! 

 

Legat de codurile de pe arcuri, gasiti aici informatii : https://volkswagen.7zap.com/en/rdw/:D 

123.jpeg

321.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!