Jump to content

225/40/R17


matlyxx2
 Share

Postare recomandată

am hotarat sa trec de la jante pe 16 la cele pe 17 odata cu trecerea la cauciucurile de vara

am luat jantele pe 17 (model FR) si acum tre sa imi iau cauciucuri. dar aici e prb: in talon imi arata dimensiunea de 225/40/R17 iar aceasta dimensiune (40) nu o gasesc.

doar cu 45 cum are si FR ul. am cautat si la reprezentanta SEAT si nici ei nu au. "FR-ul" de la care amluat jantele avea cauciucurile originale de fabrica tot cu 45.

atunci care sa fie prb: greseala in talon? am un prieten cu masina identica si tot dim de 40 e tecuta in talon. sau greseala in baza de date seat?

atunci ce sa cred?

masina e leon, 1.4, 85 CP; voi ce aveti in talon

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 225/45/17 trecut. La anvelope optionale am trecute 225/40 dar pe 18.

S-ar putea sa fi fost trecut gresit in talon si sa fi trecut dimensiunile de 18 in loc de cele de 17.

Vezi ca toate aceste date sunt luate din cartea de identitate a masinii. Cu aceasta carte ai fost la inmatriculari si pe baza ei ai primit talonul.

Ia vezi ce dimensiuni sunt trecute in carte? Daca e cu 45 la cele de 17 (mai mult ca sigur) trebuie sa te duci la politie sa iti schimbi talonul aratandu-le ca au scris altceva in talon fata de cartea de identitate a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel este si la mine.Dimensiunile standard sunt 195/65/R15 sau 205/55/R16 si la alte anvelope admise am trecut 225/45/R17 si 225/40/R18.

Cred ca este o greseala la tine ca am cautat si pe un site de vanzari anvelope si nu au aceste dimensiuni.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea din talon este gresita cu siguranta. Cea corecta este 225/45/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pneuri cu aceasta dimensiune insa sunt mai scumpe ca si cele de 45, eu zic sa-ti cumperi de 45 si sa le scrii in talon, asa iesi mai ieftin, in timp.

Cu siguranta este gresita dimensiunea din talon. Daca te uiti in acest topic pe lista actuala vei constata ca nu este nici un pneu cu inaltimea de 40 trecut pt. Leon 1P din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au spus si colegii mei mai sus, sigur este o greseala pe talonul tau.

225/45/17 este cea corecta si ultima pe care o pot folosi si eu la schimbul pentru jante pe 17'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca s-a lamurit aceasta problema poate ne impartasesti si noua cam ce diferente sunt odata cu trecerea pe 17. Sunt interesat si eu de aceasta modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca exista deja un topic despre trecerea la jante de 17 si ce implica acest lucru.

As vrea sa inchid acest topic, dat fiind faptul ca problema a fost rezolvata.

matlyxx2, e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca s-a lamurit aceasta problema poate ne impartasesti si noua cam ce diferente sunt odata cu trecerea pe 17. Sunt interesat si eu de aceasta modificare.

trecerea o fac la primavara ca am anv de iarna acum pe jantele de Al originale ale masinii

sper sa nu se simta aiurea cu jante pe 17 (initial voiam 18); caut acum anvelope de vara

ms

ms de informatii

e ok, puteti inkie topicul

inca o intrebare,,,,,nu stiu ce am facut dar acum imi afiseaza diferit paginile, cu articolele sub forma unui algoritm si nu mai apar ca inaine. ce tre sa fac ca sa revin la forma de dinainte

ms

post-21663-1232370601_thumb.jpg

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!