Jump to content

indicator presiune ulei VDO


tonic
 Share

Postare recomandată

Am verificat indicatorul de presiune ulei VDO si arata bine dar pe dos cand il conectez la o sonda de Dacia. adica atunci cand turez motorul in loc sa creasca presiunea ea scade si invers.

Exista vreo solutie ca sa pot folosi sonda de Dacia cu acest indicator VDO? Poate cie e pasionat de chestii de astea electronice ma poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

parca ti-am mai spus ca trebuie alta sonda...in topicul lui Martin de vinzare de ceasuri.....0744368913 Ionel vezi ca el a montat pe motor de broasca poate sa-ti dea mai multe amanunte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Augsburg au sonde VDO la vreo 14Euro (sunt mult mai precise decat cele de Dacia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So nda de Dacia functioneaza pe acelasi principiu, dar un pic altfel fata de VDO. Asta e cam cum ai incerca sa faci un radio pe curent alternativ sa functioneze cu ceva curent continuu. Sau invers. Nu ai sa reusesti decat daca ai si sonda si aparatul de masura "imperecheate". Daca vei gasi o sonda VDO va fi OK, daca nu, cauta un aparat de masura de pe la Dacia si va merge OK. Precizia insa la cele de dacia este cam de KKO. Am verificat eu cu manometrul si aparatul in paralel si da diferente de 0.5-1 bar in functie de turatia motorului, etc.... Eroarea mi s-a parut mai mare la turatii mari/presiuni mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa-ti spun exact ce se intampla pentru ca m-am confruntat cu aceeasi problema. si eu am ceasuri de porsche pe masina, si cel de presiune imi indica invers. de ce? :D

simplu. pentru ca sonda de dacie scoate semnal pe minus, iar cea de porsche pe plus. exista o posibilitate si anume sa faci la cineva care se pricepe un fel de convertor, astfel incat sa dea semnal pe minu, si sa scoata pe plus...cineva in pitesti a facut asa ceva pentru ca nu a gasit sonda respectiva, si merge ok...

io am aschimbat ceasul cu unul de dacea :o asa am rezolvat problema ieftin...plus ca era tot pe portocaliu, ca si ceasurile de porsche :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci,

ai putea sa iei legatura cu cel care a facut deja si sa il intrebi cat ar costa sa faca inca un dispoziotiv de asta? Nu de alta dar daca a facut stie exact ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci,

ai putea sa iei legatura cu cel care a facut deja si sa il intrebi cat ar costa sa faca inca un dispoziotiv de asta? Nu de alta dar daca a facut stie exact ce trebuie.

<{POST_SNAPBACK}>

ideea e ca tipul care i-a facut adaptarea, avea un garaj care s-a desfiintat, si de el nu mai stie nimeni nimic... :) avea garajul pe la marginea pitestiului..oricum, vroiam si eu sa fac adaptarea asta, dar nu l-am gasit..

ma mai interesez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!