Jump to content

Manual reparatie motor


dorubv
 Share

Postare recomandată

Salutare,

am achizitionat un T2 pe care intentionez sa-l restaurez integral. Masina e echipata cu un motor de 2.0 l, cod GD, cu injectie bosch l-jetronic. Am documentatie privind instalatia electrica si injectia dar nu am gasit niciun manual de reparatie pentru motor. In schimb, am gasit un manual de reparatie pentru motor cod CV 2.1 l, motor care din cate am inteles eu a echipat modelul T3(air-cooled) intre anii 80-83...

Din ce am gasit pe net specificatiile celor 2 motoare sunt identice (cm3, hp). Rugamintea mea ar fi daca are cineva mai multe informatii referitor la similitudinile si diferentele dintre aceste motoare. As vrea sa cumpar manualul de CV de pe net si vreau sa stiu daca imi va fi util sau nu. Sau are cineva un manual de reparatie pt. motoarele GD sau GE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am achizitionat un T2 pe care intentionez sa-l restaurez integral. Masina e echipata cu un motor de 2.0 l, cod GD, cu injectie bosch l-jetronic. Am documentatie privind instalatia electrica si injectia dar nu am gasit niciun manual de reparatie pentru motor. In schimb, am gasit un manual de reparatie pentru motor cod CV 2.1 l, motor care din cate am inteles eu a echipat modelul T3(air-cooled) intre anii 80-83...

Din ce am gasit pe net specificatiile celor 2 motoare sunt identice (cm3, hp). Rugamintea mea ar fi daca are cineva mai multe informatii referitor la similitudinile si diferentele dintre aceste motoare. As vrea sa cumpar manualul de CV de pe net si vreau sa stiu daca imi va fi util sau nu. Sau are cineva un manual de reparatie pt. motoarele GD sau GE?

probabil motorul tau este de pe un t3 iar ulterior a fost pus pe bus,asa ca incearca sa cauti codul pe un t3 fie pe un porsche...o sa-ti spuna baietii mai exact,ai putintika rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil motorul tau este de pe un t3 iar ulterior a ...

cred ca se refera la motor de bus t3 ... nu vw type 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la motor de bus t3 ... nu vw type 3

GD si GE au fost montate pe T2 tipe4,CV numai pe T3 ...asta stiu sigur dar problema e ca nu stiu daca toate trei au aceleasi specificatii....Intrebare daca aveti prieteni care pot sa aduca piese ...ma intereseaza un set motor si multe altele.... multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil motorul tau este de pe un t3 iar ulterior a fost pus pe bus,asa ca incearca sa cauti codul pe un t3 fie pe un porsche...o sa-ti spuna baietii mai exact,ai putintika rabdare

se pare ca am gasit ce cautam...motoarele cu cod GD au echipat modelul T2 intre anii 76-77....merci oricum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!