Jump to content

Cu cine se bate Skoda Superb II?


Eto
 Share

Postare recomandată

ce mica e lumea veveveului :))

dap, am consultat si sinapsa si mogulul. se arata drum de seara cu asternut si bucurie :P (mogulu' e de parere ca ceva mai plicticos mai rar - nici macar nu se strica :blah_: ) tot el era de parere ca v60 e la fel de buna, si imi recomanda un model nou de la mitsibushu, ceva cu 3 litere, care insa nu are automata.

torsiunea sasiului am dezbatut-o pe briskoda si cu nenea de la dealership, care a sunat la 'engineering', care s-a uitat in scripte pentru chassis flex si valoarea exceda octavia - cum am octavia, a fost suficient.

multumesc de urari :) in fapt am luat-o si pentru ca sunt un prost sentimental - iar octavia nu m-a lasat cu fundu' in balta cand am avut mai mare nevoie de ea (m-a dus pe drumuri de 20-24h cu pauza de alimentat si shushu). daca si asta se comporta la fel... :cool:

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

seat exeo intra in discutie?

normal ca intra in discutie, doar sunt in aceiasi clasa medie(segmentulD), intrebarea initiatorului acestui topic este Cu cine se bate Skoda Superb II? nu a intrebat cu Cu cine se bate Skoda Superb II la spatiu?

hmm, posibil ca exeo sa nu intre in discutie, deoarece, parerea mea se cam bate cu Octavia.... e posibil totusi sa ma insel....

valabil ce am spus mai sus, Ocatvia e cu Jetta, Golf, Leon etc....., deci Octavia nu se bate cu Exeo decat la spatiu.

hmm, posibil ca exeo sa nu intre in discutie, deoarece, parerea mea se cam bate cu Octavia.... e posibil totusi sa ma insel....

Recent a fost un training + drive test in Spania pt Exeo, nu am participant dar am ascultat parerile celor care au fost acolo si m-am uitat la f multe poze. Acolo se spunea ca Exeo concureaza cu Noul Superb si Passat.

Ai perfecta dreptate

Hai ma .. Eu zic ca Exeo ala se bate cu el insusi in clasa lui. Nu poti pune in clasa cu passatul si superbul acea chestie. Te rog eu mult. !!!

Nu el il pune in aceasi clasa, asa au fost facute aceste clase de catre alti oameni cu "clase" mai mari, daca A4 e in aceiasi clasa cu Pasatul si Superbul, e logic sa fie si Exeo daca are platforma de A4 B7.

este esential pt cineva care doreste sa isi cumpere o masina sa cunoasca clasele de masini ca sa poata face comparatii, drept pt care vreau sa va lamuresc:

0. clasa micro: vw lupo, vw fox, toyota yaris, ford KA, peugeot 107, smart for2, citroen C1

1. clasa mica: skoda fabia, vw polo, ford fiesta, toyota auris, opel corsa, seat ibiza, audi a2, mercedes clasa A, suzuki swift, mitsubishi colt, volvo c30, renault clio, peugeot 206, 207, citroen c3, mazda 2, mini,etc

2. clasa compacta: skoda octavia, vw golf, fors focus, subaru impreza, toyota corolla, opel astra, seat altea, seat exeo, seat toledo, audi A3, bmw seria 1, mercedes clasa B, alfa romeo 147, mitsubishi lancer, volvo S40, renault megane, peugeot 307, citroen C4, mazda 3, honda civic,etc

3.clasa medie: skoda SUPERB, vw passat, ford mondeo, subaru legacy, toyota avensis, opel vectra , opel insignia, audi a4, bmw seria 3, mercedes clasa C, alfa 159, volvo S 60, renault laguna, peugeot 407, citroen c5, mazda 6, honda accord, lexus is, etc

4. clasa mare: vw phaeton, bmw seria 5, mercedes clasa E, audi A6, volvo s80, peugeot 607, lexus ES, GS

5. clasa maaaaaare: bmw seria 7, mercedes clasa S, audi A8, lexus LS

intr-o alta zi o sa va clasific si suv-urile. vreau sa precizez ca:

1. chiar daca doua masini fac parte din aceeasi clasa, nu inseamna neaparat ca sunt rivale (ex skoda superb si audi A4)

2. chiar daca doua masini au dimensiuni asemanatoare (ex. skoda superb si audi A6) nu inseamna neaparat ca fac parte din aceeasi clasa.

Aici ai gresit putin, Exeo e in clasa Medie(segmentul D)

Nu vreau sa aprind spiritele, doar am vrut sa clarific unde se gresise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tytel . nu am timp sa iti explic ... dar nu prea ai dreptate.

E foarte discutabil acest lucru iar referitor la clase nu exista nici un for care sa spun ca masina asta este intr-o clasa sau in alta.

Daca o luam asa cel putin pe europa passat-ul a4 si jetta sunt toate in 3 clase diferite:

passat-ul e in Large family car

a4 in Compact executive car

jetta in Small family car

Uite-te si ai sa vezi ca daca e cum spui tu atunci ei (audi si bmw) nu au masini intr-un segment... in small family car.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu eu acuma aud prima data de acele clase,peste tot unde am citit pe net sau reviste,sau ascultat la tv,vorbeau de clasa mica,mini,compacta,mare lux,cabrio,sport,mai e ceva legat de SUV si monovolum parca.

Sa nu ma intelegi gresit,eu nu spun ca nu exista,probabil acele denumiri vin din ceva tara,poate UK.

Eu cunosc clasele asa:

CLASA MINI(SegmentulA):VW Up,Ford Ka,Opel Agila,Mini,Fit 500,Toyota Aygo,Citroen C1,Peugeot 107,etc

CLASA MICA(SegmentulB):VW Polo,Opel Corsa,Ford Fiesta,Audi A1,Seat Ibiza,Skoda Fabia,Mazda2,etc..

CLASA COMPACTA(Segm.C):VW Golf/Jetta,Opel Astra,Ford Focus,Audi A3,BMW Seria1,Honda Civic,Seat Leon,Volvo C30,Mercedes A/B Class,Mazda3,Skoda Octavia,Toyota Auris si Prius,VW Beetle,etc...

CLASA MEDIE(Segm.D):VW Passat/CC,Audi A4 si A5,BMW Seria3,Mercedes C-Class,Ford Mondeo,Opel Insingnia,Reno Laguna,Toyota Avensis,Seat Exeo,Skoda Superb,Volvo S/V 60,Mazda 6 etc...

CLASA MARE(Segm.E):Audi A6/A7,BMW Seria 5,CitroenC6,Mercedes E-Class,Volvo S/80,Saab 9-5,Lexus GS,Reno Latitude,etc...

CLASA DE LUX(Segm.F):Audi A8,BMW Seria 7,Mercedes S-Class,VW Phaeton,Lexus LS,Jaguar XJ,etc...

CLASA SPORT(Segm.G):Audi TT si R8,BMW Seria 6,Mercedes SLS,VW Scirocco,Ferrari 458,599,FF,Lotus Evora,etc...

j

CLASA CABRIO(Segm.H):cam tot ce este cabrio

CLASA TOT-TEREN(Segm.I):Audi Q 3,5,7;BMW X 1,3,5,6;Ford Kuga;Mercedes GLK,M,R,G-Class si GL;Opel Antara,Porsche Cayenne,VW Touareg si Tiguan,Skoda Yeti etc...

MONOVOLUME(Segm.K):Ford Gaxy,C-Max si S-Max;Opel Meriva,Zafira;Seat Alhambra;Skoda Roomster;VW Caddy,Touran,Sharan etc...

Sursa este revita Auto Moto si Sport, nr. din Dec.2011,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai insirat acolo e impartirea folosite in general de nemti. Ce a spus colegul mariusx este impartirea folosita in UK si partial si de US.

Asa cum stiti dimensiunile masinilor au crescut de la o generatie la alta in parte datorita normelor de siguranta.

Seat Exeo face parte din masinile din vechea generatie (desenate in anii 90 si lansate in 2000) pe vremea cand Superb 1 era mai mic si era incadrat in aceeasi clasa cu Exeo.

La generatia noua a Superbului, acesta a urcat o clasa (desi spatiul interior se poate incadra la categ Luxury) prin alungirea unei masini care era deja supradimensionata comparativ cu concurenta.

Acum ce sa spun ... cifrele vorbesc de la sine (sursa wikipedia, seat.ro, skoda.ro, vw.ro):

in ordine crescatoare:

Skoda Octavia Lungime 4569 Small family car

Seat Exeo: Lungime 4661 Large family car

Vw Jetta: Lungime 4664 Small family car

Vw Passat: Lungime 4771 Large family car / Mid-size car

Skoda Superb: Lungime 4838 Executive car (2008-present) iar generatia veche Large family car (2001-2008)

Mercedes E-cl Lungime 4851 (Executive car, mid-size )

BMW 5 Ser Lungime 4899 (Executive car, mid-size )

Audi A6 Lungime 4915 (Executive car )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi, eu am timp sa-ti explic, ultima aparitie in domeniul luxury cars...Dacia XXL realizata prin alungirea unei masini care era deja supradimensionata

http://www.sandero-freunde.de/dacia-news/uster-xxl-limousine/msg117078/-vezi, pana si nemtii o clasifica drept limuzina :))

Sigur, deocamdata este in stadiul de concept, dar cunoscut fiind apetitul romanilor pentru luxury cars, este de inteles ca se va produce pe scara larga, mai bine zis lunga...

Cifrele vorbesc de la sine: lungimea a crescut cu 1519 mm ajungand la 5835mm. Acest lucru s-a obtinut prin taierea unui Duster(si noi care blamam samsarii ca fac masinile din bucati) :icon_thumright:

Toate astea fara a lua prea mult in greutate, cantarind chiar mai putin decat un SUV compact gen Skoda Yeti sau VW Tiguan.

Daca la Superb nu exista dubii in privinta incadrarii in categoria "executive car", ei bine, in cazul E-klasse si Seria 5 se da o lupta acerba pentru trecerea de la mid-size la executive-car, sau invers :biggrin:

Daca intrebi o blonda ce conteaza cel mai mult, probabil iti va raspunde foarte sigura pe ea ...lungimea fato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa glumesc, exista pe strazi un soi de limuzine SUV de inchiriat ptr evenimente marca Great Wall CUV care sunt niste CUV alungite cu motor de mitshubishi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa atatea impartiri de clase de la mai multe tari, fiecare isi incadreaza masina dupa cuma vrea, ba fie dupa englezi , ba dupa nemti :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam 2 impartiri general acceptate: cea a Europei continentale - model german si cea dupa model american/englez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

impartirea pe clase se face in general pe baza dimensiunilor. Totusi, se tine cont si de dotari, segment tinta, piata existenta. Spre exemplu, Superb si A6 au aceleasi dimensiuni, si pot fi puse in aceeasi clasa. Totusi, sunt "clase" diferite. Cred ca mpartirea se poate face nu liniar ci pe 2 axe. pe "X" avem dimensiunile masinii iar pe "Y" avem dotarile. Astfel, putem spune fara sa gresim ca Superb si A6 sunt categoria "large" dar A6 este Executive (mai sus pe axa "Y") iar Superb este family/executive (mai jos pe axa "Y").

Din punctul meu de vedere EXEO este compacta. Are aceleasi dimensiuni cu Octavia. Si o pun la Economy, pe aceeasi treapta cu Octavia. Sa fim seriosi, este un A4 din 2001 cu face/back lift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in pietele asiatice (China, India) si Australia, Superb este vanduta ca executive pe buna dreptate. De ce crezi ca au in ofert motorizarea V6 260 cai cu 4x4, DSG? La asta mai pui un pachet de piele cu scaune ventilate, navi, trapa, scaune electrice, keyless si gata ai obtinut un echivalent ptr un A6. Poate nu la fel de bine tunat in privinta dinamicii/tinutei de drum dar ptr o company car (masina de director, masina de hotel, taxi) merge foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impartirea pe clase se face in general pe baza dimensiunilor. Totusi, se tine cont si de dotari, segment tinta, piata existenta. Spre exemplu, Superb si A6 au aceleasi dimensiuni, si pot fi puse in aceeasi clasa. Totusi, sunt "clase" diferite. Cred ca mpartirea se poate face nu liniar ci pe 2 axe. pe "X" avem dimensiunile masinii iar pe "Y" avem dotarile. Astfel, putem spune fara sa gresim ca Superb si A6 sunt categoria "large" dar A6 este Executive (mai sus pe axa "Y") iar Superb este family/executive (mai jos pe axa "Y").

Din punctul meu de vedere EXEO este compacta. Are aceleasi dimensiuni cu Octavia. Si o pun la Economy, pe aceeasi treapta cu Octavia. Sa fim seriosi, este un A4 din 2001 cu face/back lift.

Dupa cum spunea msm mai sus, sunt doua impartiri general acceptate, plus impartirea ta cu X si Y in curs de aprobare.Scuze ... sper sa nu mi-o iei in nume de rau, am facut si eu o mica gluma :P

In legatura cu Exeo ai spus bine, doar din punctul tau de vedere.

Dar in pietele asiatice (China, India) si Australia, Superb este vanduta ca executive pe buna dreptate. De ce crezi ca au in ofert motorizarea V6 260 cai cu 4x4, DSG? La asta mai pui un pachet de piele cu scaune ventilate, navi, trapa, scaune electrice, keyless si gata ai obtinut un echivalent ptr un A6. Poate nu la fel de bine tunat in privinta dinamicii/tinutei de drum dar ptr o company car (masina de director, masina de hotel, taxi) merge foarte bine.

Cam ai dreptate, is curios la ce pret ar ajunge, cred ca peste 40.000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret ar ajunge e greu de spus in conditiile in care nu cunosc legislatiile din tarile respective (TVA, accize, impozite , taxe de inmatriculare etc)

Nu as fi surpins sa fie mai ieftin de inmatriculat un Superb V6 in Australia decat un 2.0 tdi in Romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!