Jump to content

Achizitie (Touareg 7L)


Forte
 Share

Postare recomandată

Steluta apare doar ca atentionare ca temperatura de afara este scazuta, nu ca ar fi ceva in neregula. La mine apare de la 5 grade in jos.

Ce trebuie sa mai faci...sa pui lichid pt spalat parbrizul care rezista la grade cu minus si poate sa verifici nivelul lichidului de racire (dar asta e valabil in orice anotimp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TIESTO

    18

  • do_it

    14

  • razdan

    9

  • VVV

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok Psebi ... merci mult ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

please help. As dori sa cumpar un touareg din germania ce are an de fabricatie 2007. Motorul este V6 de 3.0 dar de 224 de cai. Este posibil ca acest motor sa nu aiba DPF?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@silviusbz:

Am V6 [3.2] banzina/gpl (automatic)

consum urban: 20-30 l/100km (exagerat de mare uneori)

consum extraurban: 10-12 l/100km (ok)

consum mediu: 14-16 (ok)

Noroc ca am alternativa GPL

m-a salvat mult la $

Daca n-ar fi consumul mare in oras,

as fi recomandat oricui aceasta motorizare.

Altfel recomandarea mea ramane - gpl

Sau alta motorizare bineinteles.

Modificat de EXTAS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

V6/2004/90.000km

oras (merg extrem de rar in oras, folosesc Skoda fabia) - min. 15%, max. 18%,

extraurban (90% cu remorca 500kg -atv sau moto deci vmax 150kmh) minim 13,5%, maxim 17%

extraurban fara remorca - min. 13%, max...... functie de talpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touareg 3.2 abia se misca si consuma de rupe. Eu am ales V8 de 4.2 care consuma tot cam c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V10 e in plan pentru la anu'. Am zis s-o iau mai de jos asa... Oricum sunt incantat de ea. Am condus si 3.2 cu care am scos 22 l/100km in oraş, dar nu se compara cu 4.2. De 2.5 nici nu mai zic... E fără viaţa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin23_dodo

la 3.2 nu numai consumul e mare dar si darile la stat sunt mari. Ex: eu la 3.0 tdi am platit impozitul 900 ron pt 3.2 impozitul este de 1920 ron (pe an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin23_dodo

la 3.2 nu numai consumul e mare dar si darile la stat sunt mari. Ex: eu la 3.0 tdi am platit impozitul 900 ron pt 3.2 impozitul este de 1920 ron (pe an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 4.2 impozitul e 32 milioane, dar eu in continuare susţin ca merita diferenţa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un prieten a facut praf un 3.2 V6 ...azi-noapte , de el nu se stie nimic. Stiu ca cel din dreapta, tot un prieten e in coma. :lol: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scapi de sub control un Touareg, de obicei e prapad ce urmeaza...

Cilindreea nu mai conteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, de ceva timp ma tot gandesc la un touareg , si as dori sa achizitionez unul SH .

Intrebarea mea este ce sfaturi imi dati, la ce sa ma uit , tinand cont de urmatoarele precizari

2.5 tdi

cutie manuala

an fabr : 2006

km : 167k km

Sunt defecte tipice anului acesta, de ex, volant la cat se schimba?

Nu ma intereseaza alta motorizare , decat daca sunt problematice , in afara de asta nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca poti sa-ti iei ce-ti place Cel de 2.5 (175 CP) se misca foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o verificare tehnica amanuntita inainte sa o cumperi. La multe motoare de 2.5 TDI , dupa 150.000 km a crescut semnificativ consumul de ulei. Nu este neaparat o hiba de fabricatie dar s-a constatat fenomenul la majoritatea masinilor cu aceasta varianta de motorizare.Mai ales la cele cu cutie automata deoarece este gandita sa schimbe destul de sus in ture. Este o masina grea cu tractiune integrala permanenta. Puterea ei vine din turatia inalta, care in timp isi cere tributul in uzura. De aceea vei gasi la vanzare doar Touareguri cu 140.000 - 170.000 km . Servisarea este si ea scumpa. Personal as cumpara un Touareg cu 3-4000 Euro in plus si cu un rulaj de 60-80.000 km. Sunt destul de solide ca si caroserie si articulatii daca le folosesti pentru ce au fost ele proiectate. Adica fara fapte de vitejie in off-road. Altfel sunt masini bune.

P.S. Nu iti recomand varianta cu suspensie pneumatica. La rulajul asta sigur scapa pe undeva daca nu s-a umblat si asta obliga compresorul sa compenseze permanent. Din cauza asta cedeaza si costa cat o Fabia la mana a doua.

Modificat de Jurasik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca mananca foarte mult si ofera foarte putin. E parerea mea dupa ce am umblat 2 sapt cu el prin bucuresti si prin imprejurimi. Eu m-as orienta spre motorul de 3 litri, dar e strict parerea mea si daca ai luat deja o decizie nu vreau sa ti-o influentez. Tine cont ca intretinerea e totusi scumpa la o astfel de masina, s-a vorbit foarte putin despre asta. Proprietarul masinii cu care m-am plimbat a schimbat cauciucuri, si tot ce inseamna frane (placute, etrieri...) pt ca era timpul si a ajuns pe la 2000 si ceva de euro. Tine cont de niste lucruri cand iti iei asa o masina si fa-ti bine niste calcule. Spor la gasit masina potrivita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu dotari standard, sub 13000 euro, e ok ca si pret.

Daca e peste banii astia, ti-as recomanda sa mai cauti ... sa te uiti dupa ceva cu mai putini km si cutie automata.

Pentru o masina de familie, e ok R5-ul.

Daca conduci mai 'agresiv', r5-ul e cam lenes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul 2.5 tdi de pa touareg ii exact ca si cel de pe t5, eu sunt multumit de masina si merge foarte bine consumul nu este foarte mare mers frumos am scos 6.8% extern, in oras ii mai nasol ca masina ii mare si greu de parcat, pt ca nu asa ii romania fara locuri de parcare, deci nu ai face o alegere gresita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum isi dau baietii cu parerea care l-au vazut 2 sapt in parcare la vecinu sau se uita in reviste cu poze, iar ei mai mult de skoda sh nu au condus .

Acum la subiect : conduc un R5 in prezent am ajuns la 122 mii km nici o problema, un semering la cutie pe la 95 mii km, consum mai mult decat onorabil, consider ca e o masina super robusta . Singurul fapt mai putin placut la banuti e ca am cam schimbat discurile si placutele de 3 ori pana acum deci cam la 40 mii km . In rest revizii la timp si nici o problema, nici macar bucse sau telescoape (nu il am cu suspensie pneumatica - m-am ferit de acest lucru deoarece am avut probleme la audi allroad si m-a cam uscat la buzunar).

In rest daca va puteti permite sa il intretineti e o masina super buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Filip Bogdan Alexandru

Salut,scuzati ma ca fac post aici dar nu am voie sa fac un topic nou.M am gandit sa imi achizitionez un vw touareg din 2005,167 000 km 2.5 TDI,masina este full,are cutie automata,navigatie si costa 14 000 euro astept si parerile voastre daca este un pret rezonabil masina arata impecabil as dori parerea unor persoane care au experienta cu acest model,astept raspunsuri.Multumesc.

Modificat de Filip Bogdan Alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi caietul service. E posibil sa ciupeasca ulei mai ales ca are cutie automata si schimba destul de sus in ture. Ele oricum consuma cam 1-2 litri intre schimburi. Verifica preturile si pe autovit. Asa..... informativ. Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filip Bogdan Alexandru

stie cineva vreun site cu touareg uri de vanzare din romania sa mi fac o idee?ca pe autovit si astea mai cunoscute m am uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!