Jump to content

Inlocuire cap schimbator viteze Octavia 2


RRS
 Share

Postare recomandată

1 an si 5 luni - 63.000 KM, impecabil, masina folosita zilnic.

Chiar ma mir cum se poate zgaria asa repede... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    9

  • radioman

    8

  • andrei_221

    5

  • loghy

    4

Probabil unele mai vechi gen 2005 2006 au avut alt material in el eca nu se zgariau se coja cromul de pe ele, nu e singurul lucru si cromul de pe usita de sus s-a exfoliat, dar se schimba toate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca au schimbat materialele prin 2008 pt. ca am vazut foarte multe O2 2006-2007 cam "javraite" la interior chiar daca au fost ingrijite..butoane exfoliate,etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la a mea s-a exfoliat capacul de pe schimbator. Pana la urma am scos capacul, dat cu smirghel, vopsit gri metalizat + lacuit cu un aerograf; deh, prea mult timp liber :Driver:

A iesit foarte bine!

Modificat de Sp!der
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil unele mai vechi gen 2005 2006 au avut alt material in el eca nu se zgariau se coja cromul de pe ele, nu e singurul lucru si cromul de pe usita de sus s-a exfoliat, dar se schimba toate....

Exact - asta cred si eu - prin 2005 au avut probleme cu acoperirile cu crom; la Octi I (fab 2005) sub butonul de avarie scrie "Octavia"... cromul s-a "dizolvat" si acum scrie doar "AVIA"... am lasat-o asa. Nuca de schimbator de la Octi II (fab 2008, la inceput) e ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat ornamentul de la nuca dupa aproape jumatate de ani de la livrare. Cu cel nou n-am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e ca nou si acum(masina e din mai 2008,peste 35.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La felul in care merg romanii cu masinile... in fine... daca s-a luat nichelul, este bine ca se poate schimba.

Eu am pachet piele si la 91.000 km nu s-a luat deloc nichelul, doar pielea se cunoaste un pic uzata..., deci, cum spuneam... mana face, buzunarul trage!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, deoarece nu pot deschide topic nou inca cu scuzele de rigoare va cer ajutorul pentru demontarea capacului de la cotiera la o2.Vreau sa-l imbrac in piele si nu reusesc sa-l demontez.Am tras eu putin de el dar mi-e frica sa nu-l rup.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu aceeasi problema cu capacul de la schimbator decojit. Pentru cei ce l-au schimbat, imi puteti spune cum l-ati scos de acolo? Se poate scoate doar capacul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi un varf de surubelnita mica /finuta, la partea superioara unde se incastreaza in nuca si ridici usor, va iesi foarte simplu... :)

post-28492-1277015067_thumb.jpg

post-28492-1277015074_thumb.jpg

post-28492-1277015123_thumb.jpg

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@y2r:

Salut. Cum te putem convinge sa ne dai si noua minunatul manual in limba romana din care provin cele 2 pagini publicate de tine aici ? Cred ca sunt mai multi de pe forum interesati de el, nu doar eu ...

Mentionez ca m-am uitat pe thread-ul cu manuale de O2 dar nu l-am vazut ... poate am fost eu superficial si e acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@care este :Instaleaza-ti ElsaWin si ai sa ai nenumarate surpize si satisfactii legate de aceste nelamuriri ale tale.. :rolleyes:

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi un varf de surubelnita mica /finuta, la partea superioara unde se incastreaza in nuca si ridici usor, va iesi foarte simplu... ;)

Multumesc mult pentru sfat si poze.

Codul la capac e cel care se vede in poza postata de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce crezi ca as fi pierdut timpul postand o poza aiurea sau o informatie care nu foloseste nimanui ? :D

Asta in cazul in care nu-ti doresti de Edition 100 sau de RS... ;)

post-28492-1277183100_thumb.jpg

post-28492-1277183114_thumb.jpg

post-28492-1277183262_thumb.jpg

post-28492-1277183269_thumb.jpg

post-28492-1277183275_thumb.jpg

post-28492-1277183281_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce crezi ca as fi pierdut timpul postand o poza aiurea sau o informatie care nu foloseste nimanui ? :screwy:

Asta in cazul in care nu-ti doresti de Edition 100 sau de RS... :)

Merci mult! Cat priveste Edition 100 sau RS-ul , ce folos sa am doar capacul?

Modificat de ady2234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut interesant nu stiam ca se poate skimba doar capacelul.si eu il am decojit.care din coduri este pt cel de rs pls?ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordinea codurilor respecta ordinea pozelor de la ornamente (al doilea grup este ptr RS) .. :huh:

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

aveti idee daca se potriveste la octavia II nuca de schimbator de pe A4 sau Golf/Passat? eventual daca are cineva poze cu o nuca de A4/VW desfacuta

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as fi interesat daca se potriveste nuca de O2 facelift la octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul pt capacul cu 5 viteze care este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva codul la capacelul care imita metalul de pe schimbator insriptionat DSG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbatorul pt DSG nu prea vine nimic separat.. este o singura piesa compusa din nuca si burduf si costa undeva la 7 mil

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intreb cum de s-a exfoliat cel de la DSG, ca nu e intrebuintat la fel de intens ca unul de pe schimbatorul manual

Modificat de PTDA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!