Jump to content

Inlocuire cap schimbator viteze Octavia 2


RRS
 Share

Postare recomandată

A facut cineva operatiunea de schimbare a maciuliei din capatul manetei schimbatorului?

Cum se face operatiunea, e usor de facut, poate descrie cineva - pt. O2, firesc... :D

merci

asta e vizat... post-15632-1227801909_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    9

  • radioman

    8

  • andrei_221

    5

  • loghy

    4

Multumesc, dar nu chiar... dat jos si pus unul ca si cel din imaginea din primul post; in cel cehesc (tradus de gogu cu chiu cu vai) arata cum se da jos doar capacul... as vrea sa il dau jos pe tot manerul de plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!!! Chiar nu l-am vazut pe asta... :)

Cred ca e la fel si la O2! Daca e asa, e simplu de tot... knob nou sa fie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e la fel , e un colier care se scoate de acolo un pic cam greu dar daca colierul nu te mai intereseaza e chiar simplu sa il tai sau sa tragi de el cu un patent un cleste un spitz sau cu ce iti e la indemana

Ce ai gasit ca si pe mine ma intereseaza dar ceva care sa ii stea bine nu am gasit, pe original de la polo sau g4 parca cu lumina in treptele de viteza .

Daca faci operatiunea sau gasesti macar ceva frumos, posteaza si tu ca poate ma pun si eu pe schimbat ca mie mi se exfoliaza cromu, daca nu cred ca imi comand doar capacul, ca oricum arata super bine maciulia la O2 si chiar e de acolo, pare a ei orice ai zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu ma plang de felul in care arata (desi a mea nu e cromata), insa cu un knob mai dinamic miscarile se fac mult mai usor si ceva mai rapid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel : Stiu , dar cine are ochi sa priceapa mai 'fura" si de acolo cate un amanunt... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit unul interesant aici , nu stiu ce marca este dar l-am vazut pe site parca la garaget.org ceva frumos o skoda cu un schimbator cu lcd pe verde care arata treapta in care este , ca si produs il gasiti aici http://www.tmtuning.com/vw/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde vin trase fire pentru asta?Nu are nimic cu garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ii trebuie decat un +, eventual inca unul de la iluminarea bordului, dar parca zice de senzor de luminozitate. Atunci inseamna ca e un banal accelerometru pe 2 axe, in fiecare colt considera ca e selectata o treapta de viteza, ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are + si - de la becul de la scumiera sau de la scrumiera si atata.

Aceeasi intrebare de o mie de euro o aud mereu ( se intampla ceva cu garantia?)

Da se intampla daca ala vrea sa iti scoata masina din garantie ti-o scoate dar el are de pierdut din asta nu de castigat.

Orice piesa schimbata tie pe garantie e suportata de fabrica iar el de la fabrica sau de unde naiba o fi, primeste banii pe manopera ca a schimbat piesa(deci castiga ceva).

In criza asta se scot mai repede din garantie sau mai greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

129 de euro , si 149 cel cu carbon, e un pret mult prea mare pt ce stie sa faca dar e dragut, de banii astia imi iau volan cu comenzi sau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

stie careva daca la octavia 2 este doar capacul de la schimbator viteze in 5 trepte de cumparat cum apare in poza 33505763.th.jpg si daca are careva un cod va rog postatil aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se gaseste separat, depinde ce varianta ai, cel cromat de elegance de obicei il au pe stoc e vreo 30 de ron, eu am optat pt varianta de ambiente(variantele de echipare mai vech)i , in care acest capac este negru si vine cu tot cu nuca, vreo 650 de ron nuca cu totul...

Totul achizitionat de la dealer.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calint : Sorry de delay acum am citit topicul ,eu parca am dat 25-30 de roni unui coleg si mi-a comandat de la Brady, dar cred ca poti face asta acum cu codul direct la orice dealer ! :) :)

post-28492-1259338493_thumb.jpg

post-28492-1259338501_thumb.jpg

post-28492-1259338506_thumb.jpg

post-28492-1259338511_thumb.jpg

post-28492-1259338520_thumb.jpg

post-28492-1259338526_thumb.jpg

Modificat de radiomaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat la cap cromat ca e de 2 lei se zgarie si se cojeste am pus de ambient negru cu tot cu nuca si maisna fiind neagra e ok , si asa cromat in ea nu mai e mare lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci capacul cromat esete in jur de 30 de lei iar cel negru nu vine independent de nuca ci doar cu toata nuca si face in jur de 60 de lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu unul asa cum va spuneam in cateva posturi mai sus le-am schimbat, sunt absolut identice "nucile" , nu difera cu nimic una de alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cromat, varza dupa aproape 2 ani, schimbat pe garantie

o2 rs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cromat pe masina de servici si e super ok in conditiile in care folosesc masina zi de zi si in jur de 10 000 Km pe luna.

PS-Nu port inele :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu nene ce le faceti de le zgariati/cojiti,al meu intr-un an jumate e impecabil,ca nou.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!