Jump to content

Demontare bara spate ibiza


cosmin_cnl
 Share

Postare recomandată

Salut deschid acest topic in speranta de a afla ce si cum trebuie sa demontam pentru a putea da bara spate jos.

Rog pe cei care au facut aceasta operatie sa posteze aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosimin_cnl: incearca sa respecti Regulamentul si sa eviti sa postezi, gen bump, in alta arie decat cea de Anunturi.

"5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare....stie careva daca se potrivesc bariile fata-spate de pe masina nr.1 pe masina nr.2 ..pls am nevoie sa stiu ca sunt confuz ce sa fac sa le schimb ale mele cu alea mai bombate sau daca nu se potrivesc asta e.. pls.....multumesc!!!

post-30336-1233692167_thumb.jpg

post-30336-1233692201_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

fac si eu up pe threadul asta, deoarece am aceiasi problema..

jucaria mea (seat ibiza 2006) e inmatriculata in franta de mai bine de un an. luna trecuta am reusit performanta de a ma propti intr'un stalp de parcare in timp ce dadeam cu spatele. bara plasticul din spate s-a deformat fara sa se fisureze insa - am acum o infundatura cu forma stalpului :huh:

inainte de a trece pe la un garaj ma intreb daca nu as putea eu insumi sa rezolv problema.

a demontat careva bara din spate?

multam in avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pina la urma am desfacut-o eu trebuie sa ai neaparat un tosx din ala in 6 colturi , nu imbus ca nu e bun ,desfaci triplele si suruburile de sub ele apoi desfaci si suruburile de la aparatoarele de apa si noroi de la roti adica plasticul ala care protejaza tabla sa nu bata apa de la roti direct in ea le dai jos si vezi ca mai ai suruburi si acolo si apoi tragi putin in sus si e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cool! am cheia potrivita, am incercat deja pe un surub.

cosmin, e necesar sa scot rotile de pe spate pentru a da jos aparatorile?

multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de scula pe care o ai si depinde de roti, suspensie cat de joasa e. Daca ai o articulatie sau un prelungitor flexibil reusesti si fara dat roti jos.

Mare atentie cand umblati cu bara ca se basculeaza si se zgarie de asfalt foarte usor. E indicat sa puneti o patura ceva pe jos!

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce a spus Soran eu am avut patura pusa ,cit despre roti eu am facut operatia asta la servici , am bagat un stivuitor cu un palet pe stinga unul pe dreapta si am ridicat masina ca pe elevator si da am dat si rotile jos ca sa imi fie ma usor , mare grija la cum tragi de bara sa nu fortezi prea rau sa nu rupi ceva .Asigura-te ca ai desfacut toate suruburile chiar si cele de la difuzorul ala de la bara partea neagra de plastic,sub acele aparatori de la roti sunt suruburile de la bara ti-as pune niste poze dar nu le am in laptop, bafta cu putina atentie ai sa reusesti sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun linkul, topicul se face sticky, sunt sigur ca sunt multi membri vwforum interesati de acest subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Atentie la lampile stop spate de pe aripi!

Trebuie sa nu uitati sa le demontati inainte! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!