Jump to content

Bare transversale portbagaj


paul_ral
 Share

Postare recomandată

tzutzurel

Prinderile sunt de golf 3 din cate vad eu in poza. Vorba colegului depinde si cat sunt de uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MariusFM

    8

  • paul_ral

    7

  • b-66-six

    4

  • denismoc

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

tzutzurel

Prinderile sunt de golf 3 din cate vad eu in poza. Vorba colegului depinde si cat sunt de uzate.

si in ce consta uzura,exista riscul sa nu ''agate'' bine marginile? ..are cineva idee cam cata greutate suporta niste bare transversale originale? vreau sa il adaptez la un portbagaj de dacie dupa, ma mai duc la pescuit,mai car bagaje..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura poate fi de la faptul ca are 2-3 zgarieturi pana la parti mobile lipsa (cleme, cauciucurile alea) si intre astea doua poti include indoituri, rugina, nefunctionarea mecanismului de inchidere, etc. Dar daca vrei sa il adaptezi cum zici tu, la un portbagaj de Dacie... poate ca nu te intereseaza foarte tare starea lui optica, daca e functional. Oricum, trebuie sa discuti cu vanzatorul toate detaliile produsului, ca sa nu ai surprize cand desfaci pachetul :vwrullz:

PS. Nu uita de poze! Daca faci si adaptarea, deja vor fi si mai intereseante :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o intrebare la cei care stiu..unde as putea gasi niste bare longitudinale pt un variant.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un search pe google si vezi ca iti apar.

Eu mi-am luat AutoMaxi de aluminiu din Sellgros -400 de lei perechea.

Se gasesc si in Carrefour, bare Automaxi.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sunt pe cale de a-mi achizitiona niste bari transversale originale golf 3,...

Ai incheiat afacerea sau nu? Licitatia vad ca ai castigat-o...

Hai cu vestile si cu pozele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept sa apara comanda.. zilele ce vin promit ca pun poze..si apoi modificare pt portbagaj de dacie.

Modificat de tzutzurel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare,

se gasesc bare longitudinale pentru golf 3 normal cu 5 usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut..daca zici ca ai variant...barele longitudinale se pot achizitiona numai de la reprezentanta masinii respective..in cazul tau VW...in rest barele longitudinale(cele care sunt montate pe lungimea masinii),nu se gasesc in comert.

in caz ca vrei longitudinalele,ca sa iti montezi transversale pe ele,te anunt ca pe variant care nu au longitudinale poti,poti oricum sa iti prinzi transversale,atata tot ca prinderea nu se va mai face pe longitudinale,ci pe la usa,sau eu stiu ce sistem are variantul.

incearca la toptools,sigur vei gasi aici rezolvare http://www.portbagaje.net

bafta!

daca golful 3 este modelul hatchback,deci nu este combi,atunci nu o sa gasesti niciodata longitudinale.

longitudinalele se monteaza doar pe combi-uri,suv,4x4...etc

in caz ca ai vrut sa zici ca vrei bare transversale,si cand colo ai scris longitudinale,te indrum si pe tine unde l-am indrumat si pe colegul forumist.

http://www.portbagaje.net , http://portbagaje-accesorii.co.cc

PS:aveti grija la produsele AUTOMAXI din Selgros sau hypermarketurile de genul..dupa ce ca sunt scumpe acolo,nici calitatea nu este asa de buna,si mai puteti sa va si pacaliti,sa nu fie ceea de ce aveati nevoie.

Salutare tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt eazzy: userul dinaintea ta, a intrebat de G3 normal in 5 usi, deci sigur nu se referea la variant, deci wrong answer.

Daca Golful e normal si nu este combi, poate pune niste bare cromate din targ, cum au unele Dacii. Deci se poate- iarasi wrong answer.

Vezi ca sunt destul masini cu bare longitudinale, care nu sunt combi, 4*4, etc. Vezi Golf Plus Crossover, Fiat Panda, sau Sandero Stepway.

PS: De ce nu sunt asa bune produsele Automaxi? Ai avut ceva probleme cu ele, sau nu iti plac tie?

Sa sti ca eu am luat barele mult mai ieftin din Sel decat de la magazinele on-line, asa ca daca asta e primul post al tau, e total aiurea.

Bafta

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am gasit la cineva niste bare transversale la un pret bun zic eu. barele sunt cele din imagine. Stie cineva daca prinderea se potriveste pe golf 3 scurt? Proprieterul spuen ca vine perfect pe vectra a si le-a prins la deschiderea portierei. multumesc

http://www.forumsuceava.com/bare-transvers...fon-t22956.html

post-37382-1265926007_thumb.jpg

post-37382-1265926025_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 3 hatchback prinderea portbagajului se face sub sina plastica longitudinala de pe masina (daca te uiti atent o sa vezi pe sina din plastic marcat locul de montaj)

Portbagajul ala cu prindere pe cadrul portierei nu prea cred sa te ajute fiind mult mai lung decat distanta dintre cele doua sine din plastic.

Eu mi-am luat portbagaj de golf 3 (si Vento) original de pe net din Romania cu 200 lei+transport ( sh dar arata bine)

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denismoc ne poti da detalii despre portbagajul pe care l'ai achizitionat ? un site ceva si daca vrei si niste poze cu masina ta cu portbagajul montat ? :D :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica brosura cu prezentarea si prinderea unui sistem portbagaj.

Portbagaj.pdf

[PS] Brosura prezenta aici este de la firma germana ATERA, care are o gama larga de produse si accesorii pentru portbagaj.

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este cel original. Nu am vazut un golf 3 cu asa ceva din fabrica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este de Golf 3, dar cred ca un model mai vechi.

Ceea ce am eu este asemanator numai ca are suplimentar cate o talpa din cauciuc la baza picioarelor care sta sprijinita pe cupola, si fiecare bara este prevazuta cu Yala antifurt. Dar ca design asta este.

Uitati aici ceva dar mai cautati pe acest site poate gasiti exact modelul original de Golf 3 si Vento.

http://www.okazii.ro/catalog/35287693/Port...to.html#galerie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bare pentru VW GOLF 3 WENTO:http://www.okazii.ro/catalog/39542832/PORTBAGAJ-THULE-404-VW-GOLF-VENTO.html

Modificat de rcs66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumpe si nu au design-ul original al celor de la Volkswagen ( parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam astea ar fi cele originale :

post-53719-1267642096_thumb.jpg

post-53719-1267642104_thumb.jpg

post-53719-1267642112_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am luat schema de mai sus de la eleet si am mers in targ, am gasit la 65 Ron bare transversale sistem asemanator am decupat 2-3 mm cu un cleste, l-am fizat, sta tzapan, si am in sfarsit cu ce sa car caruciorul la gemeni. E bun un portbagaj la masina omului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Am si eu o intrebare: unde sunt locurile unde se prinde portbagajul ca eu n-am nici un semn pe plafon si santul acela mi se pare la fel peste tot. Sunt niste locuri anume sau pot fi postate oriunde din fata pana in spate? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe ornamentele de pe plafon. Caută niste triunghiuri incrustate in ornament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am asa ceva dar va intreb...e vreo problema daca pun barele mai in fata sau mai in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Barele se monteaza acolo unde indica semnele,de fapt sunt doua triunghiuri,intre ele se monteaza barele.Eu am incercat sa montez barele din spate mai spre spatele masinii si am vazut ca se modifica santul in care intra clemele,se micsoreaza si clemele nu se mai pot fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!