Jump to content

Montaj Proiectoare Polo 9n3


GAD
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt posesorul unui Polo 9n3 1.2 64cp si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi spre montarea unor proiectoare.

Probabil, ca sunt mai multi utilizatori care-si doresc acest lucru, insa nu au cunostinte necesare.

Rog moderatori acestui forum sa mute topic in aria Polo 9n3 .

Cu respect.

G A D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici gasesti o multime de tips-uri : http://www.polo9n.info/anleitungen.html

Si cred ca asta te intereseaza de acolo : http://www.polo9n.info/page.php?p=anleitun...belscheinwerfer

Spor la treaba, dar cred ca acolo nu zice ca trebuie sa ai si in bord comutatorul de lumini adecvat proiectoarelor, pe care nu sunt convins ca-l ai, daca nu au fost proiectoare in dotarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa-mi montez proiectoare dar nu reusesc sa gasesc un site romanesc sau un shrott de unde sa iau toate piesele. Daca ma poate ajuta cineva cu niste preturi i-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
smariansilviu

Si eu vreau sa imi pun proiectoare , in primul rand trebuie sa imi schimb grilele vechi care nu au loc pt. proiectoare cu unele noi care au loc .

Intra pe autokarma si o sa gasesti si grile si proiectoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,

am vazut ca vrei sa-ti montezi proiectoare pe polo.

am o intrebare. mai ai grilele de plastic care erau in loc? Imi trebuie o grila de stanga. contra cost..caut si nu gasesc. mersi mult nr meu de tel este 0722454368.pe autokarma nu am gasit

Si eu vreau sa imi pun proiectoare , in primul rand trebuie sa imi schimb grilele vechi care nu au loc pt. proiectoare cu unele noi care au loc .

Intra pe autokarma si o sa gasesti si grile si proiectoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut,

 

Mi-am facut un obicei in a reinvia topic-uri (deh, i-am luat sotiei anul asta un Polo 9N3 din 2006).

Asadar, masina fiind basic, ma gandesc sa-i mai pun cele absolut necesare si am ajuns la capitolul proiectoare de ceata.

 

Am mai multe variante si as vrea sa va cer parerea:

 

Varianta 1: Set proiectoare (kit cu tot ce trebuie): http://www.oemplus.ro/Pagina-oem.aspx?pag=produse&level=5&id=145&denumire=Kit-proiectoare-ceata&lastid=56&tip=Exterior

Varianta 2: Faruri cu Day Light incorporat: http://www.tuningmall.ro/faruri-stopuri/faruri-clare-angel-eyes/faruri-daylight-vw-polo-9n3-lpvwa5-370573.html

Varianta 3: Doar day light: http://www.oemplus.ro/Pagina-oem.aspx?pag=produse&level=5&id=322&denumire=Proiectoare-cu-leduri---S6-DRL&lastid=56&tip=Exterior

 

Prima intrebare catre voi este urmatoarea: Aveti idee daca as putea gasi produse mai ieftine decat cele din link-uri? Am pus link-urile pentru ca ilustreaza foarte bine optiunile mele insa preturile sunt cam mari si, daca as gasi undeva mai ieftin, as fi foarte bucuros

 

A doua intrebare: din experienta voastra, care este varianta optima?

 

Multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit deja kit pe aliexpress la vreo 150 usd (120 euro) sau, luate piesele pe bucati (tot de pe aliexpress) cam 100 USD.

 

La dezmembrari m-am uitat putin dar cer preturi cam mari (raportat la faptul ca piesele sunt SH si la preturile de pe aliexpress) plus trebuie sa alerg in multe parti sa fac rost de tot ce e in kit (proiectoare, masti cu gaura pentru proiectoare, cablaj, switch cu pozitie pentru proiectoare, etc). 

 

Si unde mai pui ca, din cate am inteles, piesele astea nu se potrivesc nici macar la modele identice (benzina/motorina).

 

Cred ca o sa-mi iau un kit de pe ali .. nu risc sa nu se potriveasca si nici nu alerg pentru toate piesele (vin acasa toate in aceeasi cutie).

Multam pentru pareri.

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Crezi ca atat de util este sa ai proiectoare si sa investesti suma asta,avand in vedere ca de ceata parte nu prea ai ?!(Poti face orice altceva cu $$ astia)Practic dc am respecta legiile nu avem voie cu ele aprinse(aiurea) Nu o spun cu rautate,ci doar curios...Ajutorul proiectoarelor de ajuta (zic eu) mult prea putin + ca saracii oameni care vin din fata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca masina e cam cheala din fabrica (doar 2 airbag-uri frontale, radio cd, AC si geamuri fata electrice) am taiat de pe lista jante aliaj si alte optiuni de "infrumusetare" vizuala (nu de alta dat la modelul meu, orice investitie in detalii se pierde instant).

 

O sa iau doar cotiera (am nevoie sa delimitez spatiul cainelui care acu face naveta spate - fata si inapoi) si ma gandeam la proiectoare..

Intr-adevar, nu am absoluta nevoie de ele dar macar au o anumita utilitate, spre deosebire de jante si alte imbunatatiri de design.

 

Oricum, masina e low budget si am luat-o sa invete sotia pe ea tainele condusului asa ca in afara de cotiera si, poate, proiectoare, nu-i mai pun nimic.

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Bn iti dai seama,pana la urma faci ce vrei tu dar eu(unul) nu as da atatia bani pt niste "becuri" care oricum nu o sa o ajute.Cu banii aceia bagam benzina si ma plimbam in tara sau dadeam avans pentru o vacanta.Ma repet :nu o lua in nume de rau ! Doar imi spun sincera parere care zic eu ca este utila pentru o decizie viitoare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine investesti banii de proiectoare in oglinzi incalzite, senzori de parcare sau monitorizare presiune pneuri.

Mi se par optiuni mult mai utile decat proiectoarele de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca n-am idei preconcepute ... Apreciez oricand o parere, chiar daca nu coincide cu a mea.

Legat de proiectoare, inca nu m-am hotarat daca sa le pun sau nu. Ma gandeam ca daca oricum comand cotiera, poate bag si kit-ul de proiectoare sa nu mai dau bani pe transport..

Vad eu ce fac.

Multam inca o data pentru opinie.


@loghy: senzori de parcare i-am luat la 2 zile dupa ce am cumparat-o .. nu de alta dar, asa cum am spus, invata sotia sa conduca pe ea :)

 

Senzori de monitorizare presiune pneuri, din cate am inteles de pe un alt forum unde sunt prezent (cu masina mea) e o chestie complicata si scumpa: ai nevoie de senzori cu conectare wireless, modul de citire date de la senzori si cablare... La un calcul sumar, pentru cealalta masina (nu zic marca pentru ca nu e frumos dar nu cred sa fie mari diferente), costau vreo 1000 ron doar componentele, fara manopera (care manopera a fost estimata la vreo 500 ron) ... Ceea ce elimina din start senzorii.

 

Oglinzi incalzite are (optiunea asta e singura pe care am uitat-o)

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista varianta prin senzorii de ABS (daca ai ABS) daca iti suporta pompa, si in cazul asta n-ai nevoie decat de un buton, un cablu si o codare.

In cazul asta si eu sunt de parere ca mai bine dai banii aia pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am ABS, ESP .. nimic. Cum zisei, e cheala :)

Multam de parere si tie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta: http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Volkswagen-VW-POLO-9N-9N2-9N3-Center-Armrest-Console-Box-Arm-rest-Black-Gray/1466450485.html?spm=2114.01020208.3.20.mn4BMo&ws_ab_test=201556_10,201527_4_71_72_73_74_75,201409_1

Sau asta: http://www.aliexpress.com/item/Shipping-free-For-VW-POLO-9N-9N2-9N3-Center-Armrest-Console-Box-Arm-rest-Black-Gray/1039990575.html

 

Acu sunt in faza de research, sa vad care e mai teapana.

 

Prima are avantajul ca pe spate are un suport de pahar integrat (care mai "indulceste" pierderea celor 2 de pe consola) dar are dezavantajul ca nu e rabatabila.

A doua e rabatabila dar raman fara suport de pahare (si cam folosesc suporturile alea).

 

LE Daca imi poti recomanda  o cotiera ok (ca si device) si de unde sa o iau, ti-as multumi pentru sugestie :)

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa-mi i-au al doilea model, se gaseste pe net mai ieftin, cam pe la 160 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da .. sa vad ce zice sotie (e masina ei) despre pierderea suporturilor de pahare.

In plus, prima cotiera am impresia ca e mai lata si s-ar putea sa incomodeze putin (mai ales la virajele spre stanga, daca se propteste in coastele soferului).

Ma mai documentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea model cred ca e dupa OEM daca nu ma insel, sau chiar identic.

Eu am un suport de pahar in bord...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la proiectoare am ajuns la cotiera, unde e legatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. am terminat discutiile despre cotiera aici. sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!