Jump to content

Elemente interioare, accesorii, optionale


jpg292
 Share

Postare recomandată

frumoase accesoriile astea,in afara de Kamei alta firma fabricanta de accesorii este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jpg292

    27

  • Bobo1300

    22

  • bogdan

    9

  • bogdan_bus

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

O, mai sunt multi, Hercules pentru portbagaje, Hella (in afara de faruri si stopuri mai sunt si alte traznai de la ei), pentru anii '50 Perohaus, Jokon (accesorii gen semnale, lampa de numar ). Sunt extrem de multe firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam de celebra firma Vitan Style pentru tiuning agresiv. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu un link aici.

http://gutefahrt.com/

gasiti acolo prospecte si poze cu accesorii pentru vw , poze cu accesorii rare etc.

daca ar fi sa imi doresc vreodata ceva... asta as vrea:

dsc07726.jpg

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mi se pare un element exotic si urat care strica toata fata masinii. E chestie de gust :D Parerea mea! vorba lu' nea Nicu Vodcaroiu :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e interesanta chestiunea asta,zici ca acu i si ia zboru`,parca are rolul de a aduna gunoaiele stradale din Romanica.Asa i bogdane,e o chestie de gust.Ce ziceti de bricheta interioara?cum ar trebuii sa arete?in special pe modele `72 ma gandesc cu profil pentru buton asemanator celorlalte,iar anii 60 profil alb.Eu am ceva asemanator dar nu e nici Bosch nici Hella,e... nimic,nu are sigla dar e bine construita.(este una in poza de mai sus,in cere se afla si tetiera,nu e destul de clara)

Modificat de jpg292
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da bricheta ar trebui sa aiba aceias forma ca si restul butoanelor daca a fost un accesoriu original sau "de fabrica". Eu de exemplu am o bricheta din aceias perioada cu masina, de calitate foarte buna, cu aspect clasic dar care nu era "de fabrica". Legat de discutia e originala sau nu, s-a pus pe masina sau nu pe langa elementele accesoriiile "de fabrica" sau cele consacrate gen Kamei in anii 60-70-80 erau foarte multe trasnai facute pentru aceste masini si comercializate ca atare dar de firme non-name. Am niste pagini, sper sa le gasesc, din cataloage de magazin gen Nekermann unde se specifica clar la astfel de produse la ce typ de VW se potrivesc (VW 1200, 1300, 1303, 1500, 1600 ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata o bricheta pentru anul '72 care sa se potriveasca cu botoanele din bord:

post-13903-1232532173_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva am si eu,foarte foarte asemanator am sa revin maine cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bricheta,nu mai stiu exact de unde o am dar nu am fost pe masina.Eu zis ca se potriveste destul de bine.

post-10618-1232953753_thumb.jpg

post-10618-1232953786_thumb.jpg

post-10618-1232953802_thumb.jpg

post-10618-1232953814_thumb.jpg

post-10618-1232953825_thumb.jpg

post-10618-1232953836_thumb.jpg

post-10618-1232953853_thumb.jpg

Modificat de jpg292
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pare din acelas film. E posibil sa fie chiar de VW. Si la brichete se pare ca sunt cel putin doua standarde de grosime. La VW ( astea vechi ) sunt folosite alea mai subtiri, nu stiu diametrul dar o sa masor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un alt accesoriu frumos(din punctul meu de vedere)este ceasul de bord:

-din pacate trebuie sa caut grilajul unde se instaleaza defapt indicatorul de benzina,sa l gauresc si sa instalez ceasul.

post-10618-1232960798_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un alt accesoriu frumos(din punctul meu de vedere)este ceasul de bord:

-din pacate trebuie sa caut grilajul unde se instaleaza defapt indicatorul de benzina,sa l gauresc si sa instalez ceasul.

este cumva ceas de Lada 1500? parca imi aduc aminte ca Lada 1500 avea un ceas frumusel micut, stiu ca mi-a placut la momentul respectiv insa nu mai tin minte exact cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat cu serci pe la un "dezmembrari" iaca ce volan am gasit pentru broscan.. nu e cu trei spitze, nu e de tuning de vitan, provine de pe un ALFA si zic ca pina mai string niste banuti pentru un nardi ar merge si asta http://img217.imageshack.us/img217/336/hpim1069ta2.jpg

sorry .. limba romana ... lucrez pe 3 calculatoare si poate mai gresesc la iesprimare

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cumva ceas de Lada 1500? parca imi aduc aminte ca Lada 1500 avea un ceas frumusel micut, stiu ca mi-a placut la momentul respectiv insa nu mai tin minte exact cum arata

ma indoiesc profund ca lada avea ceasuri VDO Kienzle

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc profund ca lada avea ceasuri VDO Kienzle

sigur nu avea cum sa aibe, nici nu am zis asta, ceea ce am zis a fost ca era micut si frumusel si ca (poate) semana cu asta, avand in vedere ca nu mai tin minte cum arata exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, tonic, dar ti-o ceri... suferi de amnezie? nu ai scris fix patru posturi mai sus "Este cumva ceas de Lada 1500?" - asta, in limba romana, inseamna "avea Lada 1500 ceas din acesta?" plus ca in poza se vede cel putin partial marca ceasului - ce dreaq bai frate - asta e culmea "telefonului fara fir" - sa joci singur si sa nu mai intelegi ce spui... :screwy:

Modificat de MikeRG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat cu serci pe la un "dezmembrari" iaca ce volan am gasit pentru broscan.. nu e cu trei spitze, nu e de tuning de vitan, provine de pe un ALFA si zic ca pina mai string niste banuti pentru un nardi ar merge si asta http://img217.imageshack.us/img217/336/hpim1069ta2.jpg

sorry .. limba romana ... lucrez pe 3 calculatoare si poate mai gresesc la iesprimare

E interesant si ssunt sigur ca a fost si destul de scump la vremea lui. Sper ca l-ai cumparat deja :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da .....acu incerc sa vil adaptez pentru masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cesuletzu e un VDO Kienzle cu toate ritzipishele pe el ,e de la VW sau de la Mertzan,prin pirmele pagini am postat o pagina cu un bord cu ceas,uite:

-volanul e frumos ! e mortala dunga cea neagra,eu am un MOMO D&W pe brotac,tot din lemn si aluminiu negru.(scuze pentru proasta calitate a pozei)volanul original urmeaza procesul de restaurare.

post-10618-1232970700_thumb.jpg

post-10618-1232970801.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, tonic, dar ti-o ceri... suferi de amnezie? nu ai scris fix patru posturi mai sus "Este cumva ceas de Lada 1500?" - asta, in limba romana, inseamna "avea Lada 1500 ceas din acesta?" plus ca in poza se vede cel putin partial marca ceasului - ce dreaq bai frate - asta e culmea "telefonului fara fir" - sa joci singur si sa nu mai intelegi ce spui... :blah:

am vazut si eu acum, dupa ce am marit poza (initial m-am uitat in fuga pe topic fara sa "deschid" poza), e frumusel si asta si oricum seamana cu cel de Lada. nu are rost sa te enervezi din atata ;ucru ca iti creste tensiunea:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca si cel de Lada era copiat tot dupa unul nemtesc sau italienesc ( posibil ceas care dota masinile Fiat ) . Ceasurile astea sunt frumoase, ele cu adevarat frumoase si interesante mi se par cele mecanice care se intorceau odata la 7-8 zile. Am avut ocazia sa cumpar asa ceva dar deh cand n-ai cap :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat cu serci pe la un "dezmembrari" iaca ce volan am gasit pentru broscan.. nu e cu trei spitze, nu e de tuning de vitan, provine de pe un ALFA si zic ca pina mai string niste banuti pentru un nardi ar merge si asta http://img217.imageshack.us/img217/336/hpim1069ta2.jpg

sorry .. limba romana ... lucrez pe 3 calculatoare si poate mai gresesc la iesprimare

dupa ce se vede in sigla zgariata ar putea fi un Abarth...

off topic: daca tot lucrezi la 3 odata exprima-te si tu in binar poate ese iesprimarea :unsure: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!