Jump to content

Schimbare antigel


buyuc1
 Share

Postare recomandată

Am un audi a6 2,5 tdi din 1995 si as vrea sa scot toata apa din instalatia de racire si cu aceasta ocazie sa-i fac si o spalare.Daca cineva stie ce si cum v-as fi tare recunoscator.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum procedezi tu sau daca nu ai rezolvat-o intre timp, dar eu am desurubat complet acel ventil din coltul stanga jos (stand in fata masinii) al radiatorului si cu busonul desfacut la vasul de expansiune pot sa spun ca am golit instalatia. Asta pentru ca la reumplere cu antigel, am turnat 5 litri, adica exact cat am citit si in Haynes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la fel am procedat si eu,exact 5 litri au intrat,dar din cate stiam eu intra 6.Oricum,am rezolvat,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc, nu am cautat, insa am presupus ca daca nu s-a inchis, nu mai exista alt topic deschis. Daca gresesc... rog sa fiu iertat :RO flag:

A golit cineva instalatia la un golf 5? Eu am motorul BKD - 2006, si as vrea sa ii schimb eu lichidul. Spalarea cum se face, se toarna vreun lichid mai "abraziv" care sa curete peretii instalatiei? Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce-l schimbi, ce ai cu el. La mine e din 2004 si e curat, nu am de gand sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact si al meu e din 2003 si tot roz si frunos e. Nici macar plasticul de la vasul de expansiune nu s-a ingalbenit....inca. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

din cate stiu eu, masina are in instalatie 7l.

daca desfaci furtunul care intra in radiator in partea stanga jos la masina o sa se scurga aprox 5 litri.

la mine cel putin asa s-a intamplat.

Problema e ca raman 2 l pe undeva prin blocul motor.

Poate ne lamureste cineva ce altceva mai trebuie desfacut pt ca toti cei 7 litri de lichid sa se scurga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

din cate stiu eu, masina are in instalatie 7l.

daca desfaci furtunul care intra in radiator in partea stanga jos la masina o sa se scurga aprox 5 litri.

la mine cel putin asa s-a intamplat.

Problema e ca raman 2 l pe undeva prin blocul motor.

Poate ne lamureste cineva ce altceva mai trebuie desfacut pt ca toti cei 7 litri de lichid sa se scurga

Cind se schimba pompa de apa la modelele 1,9 se scurge aproape tot lichidul,la 2,5 V6 are un surub de golire deasupra la busonul degolire ulei motor,cheie de 10 si curge tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Golf 4 1.9 TDI - ALH stiti cum se goleste instalatia pentru schimbare antigel ? La mine nu e roz...e maro antigelul, deci trebuie schimbat, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici.

Si schimba-l cat mai repede daca nu vrei sa faci si operatiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, deja ma doare capul, sper sa nu fie prea tarziu pentru instalatia de racire si incalzire :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici.

Si schimba-l cat mai repede daca nu vrei sa faci si operatiunea asta.

Cred ca numai noi cei care a-m facut o asemenea lucrare migaloasa,stim de ce recomandam proprietarilor sa nu completeze instalatia de racire decat cu

antigelul

recomandat de fabricant,altfel vor trai acele (clipe) de cosmar cu demontatul caloriferului de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce-l schimbi, ce ai cu el. La mine e din 2004 si e curat, nu am de gand sa-l schimb.

Pai, antigelul isi pierde si el din proprietati cu timpul nu? Si la cat costa un litru de antigel, e si pacat sa nu il schimbi la 2-3 ani. Plus ca vreau sa dau jos vasul de expansiune sa ii curat sarmele alea doua, paralele, ce formeaza senzorul - am impresia ca s-a depus ceva pe ele, si imi aprind dimineata martorul de lichid de racire.

Plus, ca imi place sa mai surubaresc pe la masina... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca trebuie schimbat la 3 ani. Poate ar trebui sa-l schimb si eu ca are deja aptoape 6 ani, dar e tot roz si destul de curat.

PS: Cat costa litrul si cat imi trebuie pt ALH. Se mai amesteca si cu apa dstilata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat dar tot nu am vazut pt ALH. Sunt numai motoare de 130 cai, la al meu e aceeasi cantitate sau mai putin. Si inca ceva care sunt proportiile amestecului apa- antigel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca e tot 1.9, presupun ca e aceeasi cantitate, ca si la celelalte. Legat de proportii, ar trebui sa fie trecute pe bidonul de antigel. Eu am inlocuit lichidul din vasul de expansiune, cu G12 concentrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nediluat deloc? Pai nu era vorba sa nu il punem asa concentrat ca face dop?!!! In fine, vad eu .. sper sa-mi ajuga 5l de antigel .........restul apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru skoda oct.1 1,9tdi cooling sistem=6,8l nu trebuie concentrat ajunge 50% dar numai cu apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihaintz, daca il scoti si din bloc si radiator o sa mai ramana prin bloc pe ici pe colo si o sa-ti intre nu mai mult de 6 l. Dar acolo unde te-am pus sa arunci ochii, vedeai si asta si concentratia recomandata (50/50). L-am scos de cel putin 5 ori si stiu ce vorbesc. 3L concentrat, 3L apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles, 50/50 3l antigel 3l apa distilata acum nu mai :icon_cheesygrin:

Mai trebuie sa stiu si altceva inainte sa ma apuc de operatiunea asta, gen chestii pt curatat instalatia sau tips&ticks.... stiu eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SFAT

La fiecare 2 ani de zile trebuie schimbate: lichidul de racire, lichidul de frana si lichidul de servodirectie. Acest lucru este necesar pentru ca dupa aceasta perioada de timp isi pierd proprietatile si puteti avea suprize.

Am citit un post in care cineva zicea ca a completat in vasul de expansiune cu antigel concentrat. Personal nu recomand chestia asta deoarece antigelul este mai dens decat apa si o data introdus in sistem nediulat e destul de greu sa se mai amestece cu restul.

Foarte important este se utlizati NUMAI produsele care intrunesc toate specificatiile cerute de producatorul masinii.

Drive safe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit un post in care cineva zicea ca a completat in vasul de expansiune cu antigel concentrat. Personal nu recomand chestia asta deoarece antigelul este mai dens decat apa si o data introdus in sistem nediulat e destul de greu sa se mai amestece cu restul.

Aici te contrazic.

Se amesteca fara nici o problema cu antigelul diluat existent in instalatie. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cosmin

Era un sfat personal dupa cum am specificat :, sfat pe care l-am primit si eu de la niste oameni destul de avizati. Acum stii si tu , vorba proverbului: cate capete atatea pareri.

Oricum cred ca esti de acord ca daca se poate completa cu antigel gata diluat e ok sa se faca asa.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am inteles ca e un sfat, dar alta era ideea.

Se poate intampla ca in timp antigelul sa-si piarda din proprietati si sa-i urce punctul de inghet. In acest caz, cu ce te ajuta sa completezi cu antigel gata diluat?

Scoti din antigelul existent si completezi cu concentrat, pentru a-i readuce temperatura de inghet la cat se doreste.

Daca doar a scazut nivelul, iar antigelul existent e ok, se completeaza intr-adevar cu amestec.

Sant foarte rare cazurile cand isi schimba culoarea. Doar daca s-a completat cu alt gen de antigel sau cu apa de la robinet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!