Jump to content

Am spart baia de ulei


night_watch3r
 Share

Postare recomandată

Scuzati de off-topic dar cunosc si la mine in oras o multime de posesori de Golf 4 1.9 TDI care si-au spart baia de ulei. Si sa va spun cum s-a spart: este o zona in care drumul este drept dar la un moment dat asfaltul este lasat pe o portiune de 1-2 metri. Acolo daca intri cu viteza este foarte posibil ca pe langa un gol in stomac sa simti si o bubuitura la baia de ulei.

Cum si-au luat de grija amicii mei: au inaltat suspensia in serviceuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Moog

    24

  • marius1982.11

    14

  • Laurentiu_LWR

    12

  • zenco

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inaltand suspensia e posibil sa nu mai functioneze bine ESP'ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare..anul trecut, prin vara, am lovit baia de ulei si am fisurat-o..am fost cu ea la service si mi-au lispit baia de ulei...acum, dupa vreo 8 luni mi s- aaprins ledul galben la bord si am observat niste scurgeri de ulei sub masina. crd ca trebuie din nou lipita...ce credeti, se poate rezolva problema cu ceva poxipol?

multumesc anticipat pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge, dar trebuie data baia jos, degresat si apoi lipitasau sudata, mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti s-o dai jos... mai bine o sudezi ... ca nu e scump, cam 2 lei/cm/fata. Deci pentru o fisura de 2-3 cm platesti cam 12 lei (se sudeaza si pe interior si exterior). Daca totusi nu reusesti, cum nu am reusit nici eu dupa vreo 4 ore de chin, (mai aveam un surub, cu capul stricat) , lasa sa se scurga uleiul de pe o zi pe alta, smirgheluieste un pic zona, degreseaza, apoi lipeste o bucatica de tabla subtire (e buna si de la cutiile de bere) cu poxipol, modelata dupa forma baii, ca un fel de pansament... si lasa sa se usuce bine cateva ore...eu asa am din octombrie anul trecut, si am vreo 7000-8000 de km de atunci si totul e perfect ...

PS: Iti recomand un scut metalic ...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inaltatoare...............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe scurt, problema mea este urmatoarea: am traversat o linie de cale ferata si nu stiu cum, nu imi dau seama in ce am lovit, dar am reusit sa sparg baia de ulei (stim toti ce pozitie magnifica are). Acum a inceput cosmarul: lovitura fiind destul de usoara(am traversat foarte incet) nu mi-am dat seama ca s-a spart baia si am mai mers cu ea; la un moment dat am observat ca imi dadeau semnale ceilalti soferi de pe drum, am tras pe dreapta, m-am uitat sub masina si am observat cascada de ulei care curgea. Prostia mea a fost ca nu am oprit motorul cand am tras pe dreapta si pana sa imi dau seama ca s-a dus baia, s-a gripat axa cu came.

Am dus-o la un service, am schimbat baia de ulei, mi-au degripat baietii motorul, dar au zis ca are urme de gripaj pe axa cu came si pe palierul 1(care este turnat pe chiulasa, deci ar cam trebui schimbate.

Masina e un golf IV din 2001 1.9tdi 110cp, 120mii km.

Am 3 intrebari:

1)merita sa ii schimb chiulasa si axa cu came, sau sa o vand la pret mai mic...

2)daca stiti cam cat ar costa reparatia; am inteles ca o chiulasa e cam 1500ron, dar nu gasesc un pret pentru axa cu came

3)cam ce se poate intampla daca mai merg cu ea asa o luna-doua pana fac rost de bani/ma hotarasc daca sa o vand sau nu(motorul merge perfect, nu scoate nici un zgomot ciudat si merg usor sa nu o fortez(ceea ce imi da un consum magnific)). Cei de la service mi-au zis ca o sa piarda ceva presiune de ulei, dar putin pt ca nu e uzata tare(motorul era la relanti cand s-a gripat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intereseaza-te cat te costa chiulasa si piesele necesare la un dealer, prin programul "piesa la schimb". Prin acest program piesele sunt mult mai ieftine.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina o cunosti si motorul spui ca merge perfect, eu zic sa nu te grabesti s-o vinzi. Pt ca nu stii ce vei gasi, e o adevarata loterie. Poti lua alta care sa aiba un motor mai obosit si in care sa bagi mult mai multi bani.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euo in locu tau asa pune alt motor se gasesc la sh cu 1000-1500 euro nsu daca merita sa faci chiulasa eu unu nu ma comlic in situatii dintrastea motoare de 1,9 se gasesc pe toate drumurile singura chestie e daca iei alt motor diferit ce putere sa iai si ECU in rest merg toate 1,9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euo in locu tau asa pune alt motor se gasesc la sh cu 1000-1500 euro nsu daca merita sa faci chiulasa eu unu nu ma comlic in situatii dintrastea motoare de 1,9 se gasesc pe toate drumurile singura chestie e daca iei alt motor diferit ce putere sa iai si ECU in rest merg toate 1,9

cred k asta ar fi cam singura alternativa in afara de vanzare. La vw piesele costa 48 de mil si la un magazin de piese ieftin, 34 (cu chiulasa neechipata), deci cred k mai mult ca sigur o sa vand masina la pret mai mic... cred ca o sa-l schimb cu o octavia cu PDG ca nu se mai poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

TDI imi pare rau de situatia in care te afli, dar cred ca un full casco te asigura de aceasta situatie.Eu dau 300 de lei zece luni pe an dar dorm linistit, am gasit-o de citeva ori in parcare infundata si altele....

Daca nu aveai casco cel putin era suficient daca mergeai la politie pentru constatare apoi dadeai CFR in judecata.Evident cistigai procesul si recuperai paguba.(CFR -infrastructura nu are niste juristi beton, apoi regulamentul de circulatie spune clar ca are obligatia de a face traversari la nivelul soselei si totodata sa le intretina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco ii platea baia de ulei + maxim uleiul. Daunele rezultate nu se platesc pentru ca daca cititi atent polita scrie ca utilizatorul trebuie sa ia toate masurile sa limiteze dauna. El nu a oprit motorul.Casco nu te salveaza de la orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Eu dau 300 de lei zece luni pe an dar dorm linistit, am gasit-o de citeva ori in parcare infundata si altele....

Ce fel de asigurare ai?!?

In alta ordine de idei, si baia mea a fost pleznita de fostul proprietar, iar cel ce a sudat baia nu a facut-o prea bine: are niste pori pt ca intre schimburile de ulei transpira pe fisura.

Ca sa nu mai umblu la ea astept idei solutii de astupare a porilor, pe exterior evident (in afara de o vopsea rezistenta la temperatura cred ca or exista si alte smacuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

9695 euro asigurare la un golf 4, an fabricatie 2002, cu fransiza 100 euro,facuta la firma de asigurari care era si pe vremea lui Ceausescu,

La baia ta un sudor bun in argon iti poate suda acel punct.Cauta mai intii sudorul apoi face reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

s=a crapat putin baia de ulei si se cam scurge uleiul. stiti careva cat este una noua si un scut de metal? pt golf 4 2.0 benzina 2002. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scut...depinde...home made vreo 1.5 mil...daca il faci tu...4-5 mil daca il cumperi, baia de ulei vreo 4 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baie de ulei fara senzor 230 ron cu senzor 280ron scut nu stiu.Si a mea e crapata exact la buson dar sa vad poate o mai duc un timp (tocmai am investit 22.000 in masina). :icon_cool:

scuze 2.200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baie de ulei fara senzor 230 ron cu senzor 280ron scut nu stiu.Si a mea e crapata exact la buson dar sa vad poate o mai duc un timp (tocmai am investit 22.000 in masina). :icon_cool:

scuze 2.200

mersi eu am reusit sa o sudez la o strungarie din baneasa. m=a costat 50 ron si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care ma gandeam ca o baie de ulei trece pragul de 1000 Ron :rolleyes: ... E bine . Nu am probleme cu ea , dar cine stie pe viitor , la ce drumuri avem nimic nu este imposibil .

Modificat de c_gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai si varianta sa o dai jos sa o sudezi la cineva care sudeaza aluminiu(cam 2lei/cm) si pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe scut metalic 1100 Ron de la dealer si e produs in Cehia. Dar uite ca vad ca sunt si mai ieftine, nu stiam ca sunt chiar atat de ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi cine a patit-o poate sa zica cum s-a intamplat?

Ce viteza, groapa in carosabil, bordura etc.

Nu de aceea dar sa fim mai atenti :Driver:

am spart eu baia intr-un bolovan seara cu prostia aia de scut de plastic. Dupa aia ...scut metalic => no problems

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am indoit baia vreo 2 cm in apropiere de buson... E bine ca nu curge uleiul si nu s-a spart. Scutul l-am facut zdrente.. Noroc ca am avut unul de rezerva in garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o baie sparta si sudata e mai buna ca una noua, ca asa capata niste ranforsari :) ...am dat si eu cu ea (cred) destul de tare in niste resturi de beton :vaidecapulmeu: si sa nu vb in ceas rau dar nu are nimic nici ea nici scutul, desi masina a fost cu toata greutatea pe bot (un acces foarte abrupt..)

vedem miine la schimbul de ulei cum sta treaba :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!