Jump to content

Am spart baia de ulei


night_watch3r
 Share

Postare recomandată

ca sa vezi ca se poate face..............

Dupa cate vad din poza e facut din tabla de duraluminiu, NU? Cat de rezistent crezi ca e la un impact su o bordura sau un bolovan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Moog

    24

  • marius1982.11

    14

  • Laurentiu_LWR

    12

  • Al Bundy

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cate vad din poza e facut din tabla de duraluminiu, NU? Cat de rezistent crezi ca e la un impact su o bordura sau un bolovan?

da, e din tabla de aluminiu striata de 3 mm cu 4 mm pe striatii. pentru cunostintele voastre generale ( a circotasilor), va pot spune ca e foarte tare. dupa ce l-am montat, am dat cu ciocanul cat am putut in scut si nu s-a deformat deloc. acele striatii fac sa fie foarte rezistenta tabla. si daca am montat scutul , asta nu inseamna ca voi cauta bolovanii pe drum sau bordurile sa incerc rezistenta scutului. fiecare e liber sa faca ce vrea cu masina lui, eu sunt foarte multumit de el.

si inca ceva , datorita acestui forum am reusit sa-mi rezolv singur cateva probleme legate de masina si multumesc celor care contribuie constructiv la acest site. din pacate sunt foarte multi pe aici care se baga in seama si nu au nici o treaba.

dar traim intr-o tara democratica (???) si fiecare are dreptul la opinie.

acela e modelul dupa care l-am facut

si ca sa moara de ciuda carcotasii le spun si cat m-a costat:

tabla:- de la dezmembrari camioane - 10 lei

surube+saibe: - 4.5 lei

teava inox: - 0,5 m - 7lei

piulia nit: - 7 lei

total=30 lei :(

post-15507-1192162898_thumb.jpg

post-15507-1192162913_thumb.jpg

post-15507-1192162921_thumb.jpg

post-15507-1192162944_thumb.jpg

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Felicitari ! E super scutul .

Am insa trei amendamente :

- dupa parerea mea , ar fi trebuit sa il faci cu striatiile spre motor ;

- trebuia sa-i faci de jos o gaura in dreptrul busonului de golire ulei , pentru a nu fi nevoit sa dai jos scutul la fiecare schimbare de ulei ;

- ar da mai bine daca l-ai vopsi negru .

Si o intrebare : ce este in poza 3 ? Sablonul pentru scut , sau ce ? Ca nu reusesc sa-mi dau seama . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela este modelul dupa care l-am facut . am gasit un site in care arata toti pasii pentru confectionarea unui scut pentru golf si de acolo am luat modelul

http://www.evolutionimport.com/articles.asp?id=111

http://www.dieselgeek.com/Categories.bok?c...zer+Skid+Plates

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Zenco !

Ma numar printre cei care pana la urma si-au luat scut ucrainean dar numai dupa ce au constatat ca nimeni nu se baga sa faca un scut hand-made. Ce atata teorie ? Marele meserias roman, foarte intelept, care pentru cateva milioane nici nu merita sa se apuce de treaba ...

Sunt multumit de scutul ucrainean (hm, doar ca am senzatia ca nu e tratat anticoroziv ca lumea), si as fi fost multumit si de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa vezi ca se poate face..............

Daca lasi ironiile la o parte si recunosti ca rezistenta lui e aproapiata cu cea a celui de plastic, te felicit pentru lucrare....

Ti-am spus de la inceput ca n-ai sa reusesti sa-l ranforsezi ca pe cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e facut din ceea ce inteleg eu - asa cum rezulta din poze, stiu precis ca scutul ala este FOARTE tare. Exact striatiilea alea il fac sa nu se indoaie deloc decat foarte greu. Ia o bucata de tabla de aluminiu din aia si vezi ca poti sa stai pe ea fara sa se indoaie DOAR din cauza striatiilor alora.

Zenco, felicitari pentru rezultat. Personal nu consider ca e aspectuos deloc, daca te uiti de jos in sus la el arata chiar nasol, insa scopul lui e sa stea sub masina, deci e PERFECT. Cui ii pasa cat e de estetic. Eu circul fara scut si pe toti cei care au scut ii admir, mai ales cand e metalic... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat?

Scutul ucrainean a costat vreo 4 milioane. Am primit si o reducere de la ei, si l-am luat din Odorheiul Secuiesc. Am scris pe un topic undeva datele despre aceasta achizitie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat scut ucrainean, dar tot am reusit sa sparg baia. Intr-adevar, spartura a fost mai mica. Mai bine conduceti prudent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am reusit sa-mi sparg baia acu 2 saptamini,ideea e ca trebuie avut mai mare grija ca de spart se sparge cu orice fel de scut daca nu esti atent(e adevarat ca cu cel metalic probabilitatea e mai mica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Daca e facut din ceea ce inteleg eu - asa cum rezulta din poze, stiu precis ca scutul ala este FOARTE tare. Exact striatiilea alea il fac sa nu se indoaie deloc decat foarte greu. Ia o bucata de tabla de aluminiu din aia si vezi ca poti sa stai pe ea fara sa se indoaie DOAR din cauza striatiilor alora.

Si pe baia de ulei care este facuta tot din aluminiu(ba chiar duraluminiu) poti sa te urci si sa sari pe ea fara sa se deformeze si totusi se sparge destul de usor. :D Gandestete ca in momentul in care mergi cu masina (1450Kg) cu vreo 60Km/h adica cu 16,67m/s si lovesti un cap de canal, impulsul ar fi de 1450 X 16,67=24166,67 Kgm/s. Daca durata impactului ar fi 0,5s asta ar insemnaca forta medie care apasa pe scut ar fi 24166,67/0,s = 48333,34N. Daca iei in calcul ca forta actioneaza sub un unghi de exemplu 30grade(unghiul dintre scut si sosea), ar insemna ca perpendicular pe scut apasa o forta de 48333,34*cos60=24166,67N, adica echivalentul a cam 2,4tone ceea ce este mult peste greutatea ta... Tabla aceea de aluminiu cu toate ca este usoara si sa zicem aratoasa, fara ranforsarile de rigoare nu prea prezinta siguranta (parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va rog spuneti mi daca pot pune scut metalic si suspensie soprt? vreau sa cobor masina si am doar scut de plastic..ca s o mai protejez putin ma gandeam la unul metalic.... multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge cu scut metalic. Cand pui scut metalic se pun si niste distantiere sa "ridice" botul putin mai sus.

Eu am suspensie sport si nu am putut sa pastrez scutul metalic. La cele mai mici denivelari (f. mici) atingeam cu scutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge cu scut metalic. Cand pui scut metalic se pun si niste distantiere sa "ridice" botul putin mai sus.

Eu am suspensie sport si nu am putut sa pastrez scutul metalic. La cele mai mici denivelari (f. mici) atingeam cu scutul.

merci....bine ca nu m am grabit sa cumpar un scut...ca eram pe punctul de a o face... Alta varianta nu exista...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul standard de plastic si mare grija cand ai diverse obstacole. Eu am coborat masina cu 4cm si e cam nasol. Ma feresc ca de dracu de diversele pietre de pe drum. Acum iarna e si mai nasol, pe stradutele laterale cu sleaurilesi cand incerci sa o parchezi intr-un loc cu ceva mai multa zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sunt noua in breasla as avea si io o intrebare:Cat costa bucsele inaltatoare si dc au exact aceasta denumire si doar rolul aferent numelui

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

Multumesc !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Scutul standard de plastic si mare grija cand ai diverse obstacole. Eu am coborat masina cu 4cm si e cam nasol. Ma feresc ca de dracu de diversele pietre de pe drum. Acum iarna e si mai nasol, pe stradutele laterale cu sleaurilesi cand incerci sa o parchezi intr-un loc cu ceva mai multa zapada.

Da la fel am patito si eu. Cu scutul de plastic trebuie sa fi neaaparat atent. Mai exista o salvare care vine de la cardinal motors cu inaltatoare de metal plt. fata.Doar am vazut asa ceva si in curand voi achizitiona si eu atunci o sa revin cu ceva fotografi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e din tabla de aluminiu striata de 3 mm cu 4 mm pe striatii. pentru cunostintele voastre generale ( a circotasilor), va pot spune ca e foarte tare. dupa ce l-am montat, am dat cu ciocanul cat am putut in scut si nu s-a deformat deloc. acele striatii fac sa fie foarte rezistenta tabla. si daca am montat scutul , asta nu inseamna ca voi cauta bolovanii pe drum sau bordurile sa incerc rezistenta scutului. fiecare e liber sa faca ce vrea cu masina lui, eu sunt foarte multumit de el.

si inca ceva , datorita acestui forum am reusit sa-mi rezolv singur cateva probleme legate de masina si multumesc celor care contribuie constructiv la acest site. din pacate sunt foarte multi pe aici care se baga in seama si nu au nici o treaba.

dar traim intr-o tara democratica (???) si fiecare are dreptul la opinie.

acela e modelul dupa care l-am facut

si ca sa moara de ciuda carcotasii le spun si cat m-a costat:

tabla:- de la dezmembrari camioane - 10 lei

surube+saibe: - 4.5 lei

teava inox: - 0,5 m - 7lei

piulia nit: - 7 lei

total=30 lei :vaidecapulmeu:

Felicitari!

Io in locul tau as face in serie, si le-as vinde . Ai face o afacere buna.

Imi poti da si mie un tipar ceva? Vreau sa umi fac si eu pentru masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa trag un semnal de alarma referitor la aceste scuturi de motor home/made pentru ca vad ca unii se gandesc la afacere... atata timp cat il faci cu mana ta si il pui la masina ta, este raspunderea ta, daca te gandesti sa treci la "productie de serie", vreau sa va spun ca am avut 2-3 Golfuri 4 si Bore in service cu urechi la blocul motor rupte si la cutia de viteza din cauza acestor scuturi, asa ca va sfatauiesc sa va ganditi de 2 ori inainte sa cumparati asa ceva... Atat am avut de spus, sper sa nu se supere nimeni.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi s-a intamplat si mie azi sa imi sparg baia de ulei ... Pe un drum judetean am dat peste un iepure care mi-a intrat sub masina (cu scut din plastic) . Tocmai cand am oprit sa ma intorc sa caut iepurele ca sa-l gatesc maine mi s-a aprins becul rosu cu STOP si am oprit imediat motorul . Am coborat si am vazut o dara mare in jur de vreo 3 - 400 m .

Scutul de plastic l-am m-ai atins de mai multe ori inainte si era mulat pe baia de ulei .

Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste preturi pentru baie si undeva unde sa mi-o schimb in Bucuresti sau Ploiesti (sa nu o mai tractez pana in Buc.).

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am spart baia mai demult si tot pe un drum de tara si am rezolvat-o foarte simplu .am facut rost de un baston de sicaflex asa se numeste este un silicon profesional care se foloseste si la geamuri termopane este foarte eficient ,eu merg de mai bine de un an asa si nu-mi pierde deloc in plus nu dai baia jos nu nimic decit ii dai cu silicon acolo ,bine trebuie sters uleiul inainte .este de 1000 de ori mai bun ca poxipolul deoarece nu este casant se face ca un cauciuc . trebuie dat un strat mai gros de 6-7mm si este OK.acum este in functie si de gaura .daca este sparta rau ,alta . eu am luat alta second -hand cu 3 mil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are casco se poate rezolva pe asigurare fara nici o problema(sunt patit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Cred ca ar trebui sa spunem: "distanta de la baie la sol depinde de motor".

La motorul meu (1.6 16 V, BCB) baia este mai sus decat extremitatea barii de protectie (hm, si totusi, periculos de joasa). Mergand insa pe teren variat, am ajuns si eu (cu multa dibacie) sa o lovesc, inainte de a monta scut. Acuma lovesc scutul :).

Buna, Cristian!

Ai cumva si poze cu scutul care l-ai montat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!