Jump to content

toba finala sport leon


b0gdan4you
 Share

Postare recomandată

Salutare. A montat cineva o finala sport pe leon 1.8 turbo? Daca da cu ce rezultate? merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mai multe detalii da-i un pm userului bbm, parca avea de vanzare traseul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@b0gdan4you - ai reusit sa afli care este efectul unei tobe finale aftermarket? merita efectul? m-ar interesa si pe mine o evacuare mai putin discreta. Dupa cum stii si tu la toba de serie se aude un sunet sportiv, dar asta numai intre 1200 si 1500 rot/min. :mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna.a montat cineva pe toba finala de la masina(cea originala ma refer)un simplu finall,deci nu toata toba doar un tips nichelat,mar interese sa montez ceva de cenu borla,dar ma intereseaza cam cum se face operatiunea,cam la ce preturi,si daca trebuie prelungit tipsul respectiv,pt ca din cate am vazut eu cu lungimea unui tips,capatul acestuia ramane putin mai inauntru decat bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lafamilia2003, vad ca ai TDI. La tine evacuarea finala e la fel cu ce se vede in pozele atasate? Daca da, ma gndesc ca se poate pune doar un tips, fara sa fie nevoie sa schimbi tot traseul.

post-10390-1261992519_thumb.jpg

post-10390-1261992561_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toba este aproape la fel.....doar ca distanta de la toba pana la capatul de la spoiler e cam lung,sa schimb toata toba nu prea as vrea cu tot ca tipsul ce vreau eu sa il pun e la 150 de ron....iar o toba sport nu sare cu mult de 250 de ron.nush cum ar arata un tips pt ca spoileru e rotujit in sus de aia as fi vrut sa vad o poza cam cum a montat-o altcineva imagine022.jpg

Modificat de lafamilia3003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Toledo e mai bombata bara iar distanta e mai mare decat la Leon 1M. E mai complicat la tine ca va trebui sa si decupezi si sa mai improvizezi una alta. O ca caut niste poze cu evacuare de toledo 1M modificata, sa vad care ar fi diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decupatul nu ar fi o problema...doar ca as vrea sa vad aproximativ cum ar arata,daca gaseti ceva poze te rog sa le pui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul asta, dar mi-e sa nu fie photoshopata.

Mai caut.

post-10390-1262026861_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata super,initial asa cu doua evacuari am vrut sa o fac mai de mult,dar pe vremea aia un mecanic care a vazut masina si toba a spus ca nu are cum sa traga teava pana pe partea dreapta,nu lam contrazis pt ca nici eu nu am vazut cum ar fi posibil dar o sa mai caut si eu ceva pt ca eu cred ca ar fi o solutie,daca as face operatiunea asta eu ma gandesc ca imi trebuie 2 tipsuri pt benzinare,cu o singura teava

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut detin un seat leon 2001 TDI eu am renuntat la toba finala si i am pus o teava cu diametrul de 64 si un tips, imi place foarte mult cum se aude.,o sa pun un filmulet,sunetul de afara este mult mai puternic :icon_thumright:

post-37835-1267426780_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=D5m9Xkn8XXM

Modificat de cosminionutn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am achizitionat de curant un leon top sport 1,8 turbo cu toba sport.

e o toba borla, cu tips oval....are un sunet foarte agresiv , gros, infundat.

tipsul e foarte frumos. daca esti pasionat de zgomot, e ok , chestie de gust. pe mine ma deranjeaza, as fi preferat toba normala , silentioasa, si un tips ca cel pe care il are asta sport.

daca vrea cineva toba sport , eu o dau la schimb pe una normala careia sa ii pun eu apoi acelasi model de tips

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

frumusel sunetul la toba borla. neasteptat :lol:

remusul nu are diametrul de intrare prea mic ??? in clip pare mic....gen 50 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca nu e mic deloc....am spus mai sus ca a fost montat o sapt pe un seat leon (al unui prieten)

Pare mic...dar nu e...

O poza....

dsc01353d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma referisem la cel de intrare, nu la tipsuri

oricum, se vede pe teava ca a fost mufata, nu sudata, deci probabil ca are diametru de 55 cum e la top sport standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si eu pe a mea (motor 1.9 TDI 105 CP) i-am scos finala si am inlocuit cu teava de 63 mm + tips dublu borla si sunetul este mult mai puternic si mai gros + face bufnitza, sunet pe care il ador ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai niste poze?eventual un filmulet sa auzim sunetul,cat tea costat toata treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai niste poze?eventual un filmulet sa auzim sunetul,cat tea costat toata treaba?

Dap, am un filmuletz insa nu de foarte buna calitate.

Camera era foarte proasta si isi regla sonorul in functie de intensitate.

Poze:

5F9GS.jpg

jqNfS.jpg

jqPL0.jpg

Filmul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de la Postul #9 a lui Roger vad un Toledo 1m cu o prelungire de spate care pare a fi cu decupaje din fabrica sau sunt facute foarte bine de catre un profesionist.

Intrebarea este daca stie cineva sau poate verifica daca s-a pus prelungirea aia cu 2 decupaje pe lateral pe vreo echipare sau motorizare ca m-ar tenta si pe mine o evacuare dubla, mai exact sa renunt la toba finala si sa pun teava ramificata pe 2 parti si cu tips din inox in cap.

Stiu ca vazusem undeva pe vwforum sau pe alt forum(nu mai tin minte) ca isi facuse cineva o evacuare in genul la R32 cu decupaje pe mijloc, dar unde se taiase in prelungirea spate cei care au facut lucrarea i-au facut un fel de margini si arata ca un decupaj Oem sau cel putin arata foarte bine. O sa caut poza si o sa o pun aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, colegi posesori de Leon 1M. Am facut de curand rost de niste tips-uri si ma bate gandul sa le pun pe masina, insa am niste retineri.

Actuala toba, are 2 tevi pentru evacuare curbate inspre asfalt( ca la diesel ). Si nici bara nu este decupata. Din cate vad eu, am 2 optiuni: pot sa renunt de tot la toba finala si scap de-o durere de cap si o sa am un sunet mai puternic, care mi-ar da alta durere de cap. Singura mare problema e ca trebuie sa decupez bara, insa nu prea-mi vine sa bag flex-ul in bara si sa nu iasa bine.

In ultimele zile am ajuns la concluzia ca mai bine tai capacul cu tevile de evacuare al tobei, o golesc pe dinauntru daca mai are sitele intregi si apoi o sudez la loc cu noile tips-uri. Dar parca eu as vrea sa scot tips-urile alea pe mijloc, daca tot ma apuc sa tai din bara...

Ceva pareri? a mai fost careva in dilema asta inaintea mea si a rezolvat-o?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras sa nu fie ca la leon 1p kitul aero,care are niste ornamente(ca o garnitura/rama) ce se pun pe decupaj.

Modelul il poti face tu,cu o bucata de carton(vazusem un DIY pe youtube)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!