Jump to content

Semnal sonor pentru lumini aprinse


teko
 Share

Postare recomandată

De curand am observat ca nu mai este acel semnal sonor cand scoti cheia din contact si ai pozitiile aprinse!

Nu am umblat pe nicaieri.

Semnalul sonor , efectiv, vine din zona afisaj clima sau de langa plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand scoti cheia din contact si ai luminile aprinse nu tipa numai in momentul in care ai deschis usa, la fel face si daca ai lasat maneta de semnalizare activata. Verifica daca iti mai merge senzorul de pe portiera care vede daca este deschisa sau inchisa usa soferului. La cum zici tu ar trebui sa nu se aprinda becurile de pe portiera si nici pe bc sa nu iti arate cand este deschisa usa soferului.

Semnalul sonor vine din spatele ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand scoti cheia din contact si ai luminile aprinse nu tipa numai in momentul in care ai deschis usa, la fel face si daca ai lasat maneta de semnalizare activata. Verifica daca iti mai merge senzorul de pe portiera care vede daca este deschisa sau inchisa usa soferului. La cum zici tu ar trebui sa nu se aprinda becurile de pe portiera si nici pe bc sa nu iti arate cand este deschisa usa soferului.

Semnalul sonor vine din spatele ceasurilor.

Senzorul de pe portiera functioneaza, afiseaza pe bc. si se aprinde si plafoniera.

Am sa verific si semnalizarea. De asta uitasem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu functioneaza nici la semnalizare inseamna ca este defect beep-erul din spatele ceasurilor. Cu un vag-com la un test cred ca ai depista problema mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am observat ca nu mai este acel semnal sonor cand scoti cheia din contact si ai pozitiile aprinse!

Sper sa nu fie o intrebare stupida, dar stii ca trebuie sa deschizi si usa inainte sa tzipe, da? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fie o intrebare stupida, dar stii ca trebuie sa deschizi si usa inainte sa tzipe, da? :D

Cred ca da!?

Pe mine efectiv, am specificat si la inceput, ma interesa unde este acel beeper. Nu daca stiu cand si cum "tzipa" sau altceva.

Oricum, multumesc pentru raspunsuri. Tot singur am rezolvat problema.

Acel "beeper" este pozitonat in partea superioara, spate, a turometrului. Pe plus are 5V. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Beeperul a functionat un timp (suna inclusiv la lipsa solutie pentru parbriz, combustibil, etc).

Am vrut sa fac un upgrade de sunet si am reusit performanta de a praji beeperul(galena) :) .

De unde pot gasi un inlocuitor sau ceva asemanator? O idee, ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare

Am si eu o mica problema la un golfuletz 4 din 2001

Recent am obs ca biperul de la faruri aprinse semnalizare nu mai functioneaza......precizez ca becul din usa se aprinde...la fel si cel din plafoniera...

In prima faza am crezut ca e o sigurantza de vina....si cum nu stiam care....le-am luat pe toate la verificat.Cand am ajuns la anumite sigurantze...auzeam un bip scurt...deci cred ca totusi nu e ars

Aveti vreo idee ce se intampla?

Multzumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este switch-ul din broasca de la portiera soferului dus.trebuie schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ...dar ma gandesc ca daca era swich-ul nu se mai aprindea lumina din usa si nici cele din plafoniere.....

Avertisment! QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,am citit in fuga si am am avut senzatia ca ai scris ca nu se aprind luminile.este ciudat daca spui ca pentru celelalte functii buzzer-ul lucreaza si pentru portiera deschisa nu.daca ar fi switch-ul ar trebui sa nu se mai aprinda nici lampa,nici plafoniera si nici martorul.posibil un fir intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva buzzer de audi? am cautat prin toate magazinele si nu gasesc. stie cineva unde gasesc la fel ca dimensiuni si caracteristici? 100 ohmi si 0,25 wati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzz-erul nu cumva este introdus in ceasurile de bord?E posibil sa-ti trebuiasca ceasurile cu totul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buzzerul este pe in spatele ceasurilor de bord, e adevarat. Dar se poate schimba. Ideea ca cel original are si un suport si sta altfel acolo. L-am schimbat deja cu unul care nu este original dar daca gasesc unul de 100 de ohmi si 0,25 wati il schimb din nou. Mai e vorba ca trebuie sa fie si foarte subtire ca sa poti pune la loc capacul din spate peste el, iar ce gasesti prin magazine sunt cam groase (0.5 cm).

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!