Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator
angel-eyes foarte misto - Golf 4 angel eyes headlights

sursa: www.tmtuning.com

mistoooooooooooooooooo.....

eram sigur de reactia ta :study: si mie imi plac dar tu chiar vrei asa ceva. Bravo lor ca le-au facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel-eyes foarte misto - Golf 4 angel eyes headlights

sursa: www.tmtuning.com

mistoooooooooooooooooo.....

eram sigur de reactia ta :study: si mie imi plac dar tu chiar vrei asa ceva. Bravo lor ca le-au facut.

hehe! e cam mare pretul.......... 300$ e setul sau doar un far????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sigur e pe set. Si la stopuri preturile sunt tot pe set.

la porsche ro un far (am crapat eu cu o piatra unul in mers si s-a schimbat pe asigurare) a costat 7.000.000lei un far cu ceata. Deci pretul de 300$ pt 2 faruri ar fi super (asta daca ar aduce C&C sau Zeno sau alti tuneri din RO)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati un pic. $300 pentru un set de faruri cu Xenon (mie asa imi par) chiar nu e mult. Probabil setul de faruri normale este mult mai ieftin... deci probabil merita.

Partea nasoala e ca mai costa si transportul, vama, TVA-ul, plus adaosul firmei etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

becurile sigur nu sunt incluse (se considera ca le ai pe masina deja). Deci in 300$ sunt doar 2 faruri.

Si la Porsche RO daca-ti comanzi un far vine fara becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati un pic. $300 pentru un set de faruri cu Xenon (mie asa imi par) chiar nu e mult. Probabil setul de faruri normale este mult mai ieftin... deci probabil merita.

Partea nasoala e ca mai costa si transportul, vama, TVA-ul, plus adaosul firmei etc...

nu cred ca sunt cu xenon....cred ca e doar sistemul cu lupa de la xenon, cum sunt atatea care au halogen cu lentila..... cu xenon sare de 800 euro numai un far la VW....!!!!!!!!!!! ( ma rog, cu bec cu tot, cu balast si ignitor...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am luat azi semnalizatoare laterale albe (clare) - 2x410.000 lei. Aveam portocalii... bleah. Am lasat becurile vechi, albe.

Intrebarea este: e normal asa, sau din fabrica vin cu becuri portocalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ar fi bine sa pui bec portocaliu ... dar merge si asa. Se observa pe zi cand se aprind ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

le-am vazut ieri. E o schimbare in bine cu semnalizarile transparente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

As vrea sa stiu ce tipuri de becuri se folosesc pe Golf 4: faza lunga, faza scurta (din cate stiu H7) cat si pt cele de ceata.

Si cateva pareri....vreau sa-mi schimb si eu becurile de pe faza scurta (oricum unu a murit de cateva zile) si nu stiu ce sa aleg:

OSRAM SILVERSTAR

PHILIPS VISIONPLUS

PHILIPS NIGHTGUIDE (3 in 1 ALLWEATHER +VISIONPLUS+BLUEVISION)

...are cineva pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am avut ocazia sa compar si recomand Vision Plus in favoarea lui Night Guide.

Alege VP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat pana la urma NIGHTGUIDE (am vazut prea tarziu mesaju Lu'VOINEA) si le-am si pus pe masina...m-am chinuit un pic pt ca mi s-a indoit carligu acela in care se prinde siguranta de la bec (sa nu mai zic ca era si la faru de langa baterie)

In rest sunt multumit de ele noapte lumineaza mult mai bine (pe sosea) decat ce aveam eu pe masina...OSRAM.

Cred au performante foarte bune cand este vorba de asfalt UD

Acum sa vad cat ma tin...am inteles ca au o viata un pic mai scurta :rolleyes: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire, VisionPlus si NightGuide sunt tot cu lumina alba ca si BlueVision?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiue VISON+ au lumina super alba si lumineaza pe o distanta mai mare

BlueVision au o tenta albastra

Iar NIGHT GUIDE ce am eu pe masina sunt albe si au tenta si de albastru si de galben....se vad foarte bine pe asfalt ud si presupun ca si pe ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare din nou,

Zilele trecute s-a stins faza scurta .. pur si simplu. S-a aprins si apoi s-a stins. Curios e ca nu merg ambele becuri. Am verificat sigurantele si par sa fie ok. M-am uitat la becuri si cel din stanga pare sa aiba filamentul intrerupt. Nu stiu care e cauza pentru care probabil s-au ars becurile. Cred ca e ceva in neregula cu partea electrica a masinii .. :banghead:

Vreau sa merg zilele astea sa iau becuri si sa merg undeva sa le schimb .. (am inteles ca e mai naspa sa le schimb singur .. si riscant pentru buna functionare ulterioara).

Ce fel de becuri imi trebuie pentru faza scurta ? H1, H3 ? Am citit pe aici .. dar nu am inteles mare lucru .. nu vreau neaparat Blue vision, night guide sau alte chestii de-astea .. (daca am bani si merita .. imi iau si asa ceva ). Vreau sa o repar .. ca cine stie .. ma apuca sa mai plec noaptea pe undeva .. :banghead:

Dati-mi un link ceva .. sau ziceti-mi de preturi si daca merita sa ma bag eu sa le schimb.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de becuri imi trebuie ... ?

<{POST_SNAPBACK}>

H7 - faza scurta

H1 - faza lunga

H3 - ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. deci trebuie sa caut H7 pentru faza scurta .. in afara de aspad.ro mai stie cineva pe unde as putea gasi becuri ? Azi vreau sa ma duc sa imi iau. :D

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat ieri doua H7 Nightguide de la Aspad. Cam 1 mil. amandoua. Ele cica au si Vision Plus si Blue Vision .. adica se aprind galben, alb si albastru .. Le-am pus aseara si parca au o nuanta din culorile alea dar... nu chiar ca in poza :D

Oricum sunt multumit de ele. Ma gandesc insa ce ar fi putut sa cauzeze arderea simultana a vechilor becuri de faza scurta. Aveti idee ?

PS: am vazut ca farurile mele sunt Valeo. asta e bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masterfree73

Mai este o varianta interesanta la Aspad POWER2NIGHT ( care are VISIONPLUS dar optimizat pt. noapte ) . Interesanta ar fi o comparatie intre NIGHTGUIDE si POWER2NIGHT .

As vrea si eu sa schimb becurile dar sunt nehotarat ce tip sa aleg intre cele doua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Aduc in actualitate topicul asta.

Se pot monta pe Golf 4 becuri cu xenon, in cazul in care am faruri cu lupa? De fapt de montat nu e greu, ideea este daca e legal din punct de vedere al RAR-ului?

Se omologheaza masina cu faruri xenon fara auto-leveling si spalatoare faruri ACUM, nu cand vom intra in UE?

Ma gandesc ca politaiul nu poate sa imi dea amenda, el nu are nici o idee daca masina avea din fabrica sau nu xenonane. Nici un decret nu scrie ca farurile cu xenon trebuie sa aiba autoleveling si spalatoare faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din ce stiu este ilegala vanzarea de masini echipate cu xenon fara spalatoare de faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!