Jump to content

Computer bord "SERVICE IN 3000 KM" - Indicator service reminder - resetare


eu
 Share

Postare recomandată

tot ce trebuie sa faci e sa-ti amintesti cand ai de facut revizia si apoi setezi cu vagcomul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce trebuie sa faci e sa-ti amintesti cand ai de facut revizia si apoi setezi cu vagcomul!

Cum se seteaza cu vagcomul???

Se poate si cu Vag-com Demo???

Cum???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt A3, 8L are cineva procedura de resetare? Am inteles ca cea expusa merge pe A4 si A6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevermind, am reusit.. buton dreapta apasat continuu, contact, buton stanga apasat (scrie service in 15000km) luat contact... voila..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) antonyo69, daca este vorba de masina din semnatura...nu prea ai unde. Acesta este un forum dedicat masinilor din grupul VAG (Volkswagen, Audi, seat, Skoda). Desi avem si posesori de Mercedes, cunostiintele si discutiile tehnice sunt referitoare la marcile enumerate mai sus. Sorry.

P.S. Pe forum Mercedes ai incercat? Sau nu au asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mie imi apare 'service in 3000 km' si nu am reusit sa resetez nicicum,cine ma poate ajuta???ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea intervalului se face numai cu ajutorul vag-com-ului.
gresesti, mecanicul meu ieri mi-a resetat intervalul, fara vag-com, doar din contact si butonul de la km
mie imi apare 'service in 3000 km' si nu am reusit sa resetez nicicum,cine ma poate ajuta???ms
ieri mi-a aparut si mie chestia asta cu service 3000, nu am stiut ce este, am dat o fuga la mecanicul meu, si in 2 secunde mi-a resetat intervalul, din contact si butonul de km
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATY69, mecanicul nu ti-a schimbat intervalul, ti-a resetat intervalul pana la urmatoarea revizie, cum bine ai spus si tu. Schimbarea inseamna altceva, trecerea la interval flexibil.

attila16, citeste te rog prima pagina a acestui topic si vei gasi raspunsul la intrebarea ta. Chiar inainte sa o pui era acolo !!!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma am reusit numa ca prima data trebuia sa apas butonul A si dupa aia sa pun contactul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare!

nu sunt sigur daca am inteles bine, acest procedeu se face daca vreau sa resetez si sa nu mai apara SERVICE?

daca nu cum?

intelesesem ceva cu scosul bornelor de pe baterie pt a se reseta, dar mi-am schimbat bateria de curand si a durat mai mult de 5 minute, cat mi se spusese ca trebuie sa tina, si tot nu s-a resetat!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca butonul A este cel de sub vitezometru si butonul B e cel de sub turometru.

1. Apasa butonul A

2. Pune contactul

3. Trebuie sa apara cuvantu "service" in diplay-ul din dreapta

4. Lasa butonul A

5. Rasuceste butonul B catre dreapta pt a reseta

6. Scoate contactul

Citat din "kisslorand", de pe topicul ACESTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge si la Skoda Octavia2.

L.E. Mai gasiti informatii si aici. Succes !

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@forceturbo : ai perfecta dreptate, m-am grabit cu raspunsul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai postat si la sectiunea audi...dar...ma puteti ajuta si pe mine cu resetarea intervalului de service la un A6, an 2005?

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry620935

am pus linkul ca saa puteti gasi in ultimul meu post POZELE cu bordul, n-am vrut sa incarc pozele pe forum de 2 ori! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca tot nu poti s-o faci din butoane , de ce n-o faci cu VagCom ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiindca in primu rand m-am gandit ca nu am incercat eu butoanele potrivite, si, al doilea, nefiind masina mea, n-am avut cum sa-l car inca pe proprietar la cel mai apropiat vag com :)) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce reprezinta acel buton "check" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc sa imi amintesc ce efect are apasarea lui.cred ca nici unul....

cert este ca am incercat procedura de reset gen "buton A" si "buton B" folosind tot ce era pe acolo, si nu am reusit decat sa resetez kilometrajul partial! :D

am folosit pana si butonul ala de sub maneta de stergatoare, care reseteaza comp de bord si care comuta intre cele 2 tipuri de inregistrare ale acestuia.(care la mine sunt unu mic de 2 ore si unu mare, de 3000 km parca)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa resetez INTERVALUL SERVICE ! Dupa 12.000 km mi-a zis iar ca "Service in 3000 Km" dar NU SE MAI AUDE BIP`u ala lung !! De ce ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

BINGO! la A4 model 2002 a mers resetarea mesajului service dupa indicatiile de la postul #13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are 6900 km si zice service now!!!! de ce? nu are nimic si are 3 luni de-abia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg deloc cum trebuie sa editez acolo in vag comm.Am facut acum schimbul de ulei dar nu as putea sa fac sa imi apara pe bord cand trebuie schimbat ?nu am pus long life nefiind fan la asa ceva.EU as vrea sa imi apara pe bord peste 10 mi ca sa stiu exact cand sa il schimb e prefer 10 mi maxim intodeauna chiar daca pun ulei numai luat de afara.si am mai vazut ceva in tabelul care apare in sectiunea SRI reset la Vag comm ceva de calitate ulei.Pt ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!